We Wrocławiu podpisano umowę pomiędzy firmą PORR a Dolnośląskim Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii na realizację Nowego Szpitala Onkologicznego we Wrocławiu, który powstanie przy ul. Kosmonautów. Kontrakt ma wartość 1,06 mld zł i będzie największą inwestycją w obszarze zdrowia publicznego w historii Dolnego Śląska. W nowym obiekcie pod wspólnym szyldem będą funkcjonować połączone w 2021 r. trzy jednostki lecznicze tj. Dolnośląskie Centrum Onkologii, Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc i Dolnośląskie Centrum Transplantacji Komórkowej z Krajowym Bankiem Dawców Szpiku. W ramach szpitala zostanie również uruchomione pierwsze na Dolnym Śląsku Centrum Raka Tarczycy.


W uroczystości wziął udział Premier Rządu RP Pan Mateusz Morawiecki, który zapewniał, że będzie to najnowocześniejsza inwestycja medyczna w Europie. Budynek lecznicy ma mieć 5 kondygnacji, 671 łóżek szpitalnych, 73 gabinety badań w poradniach i 14 sal operacyjnych. Pomieści 26 oddziałów szpitalnych i 30 jednostek leczenia ambulatoryjnego. Nowa placówka będzie wykonywać 10 tysięcy zabiegów rocznie.
Dyrektor DCO prof. Adam Maciejczyk podkreślił, że po wielu latach Dolnoślązacy doczekali się budowy nowego szpitala onkologicznego. W tej chwili DCO pracuje w XIX-wiecznych budynkach przy ul. Hirszfelda, ale już usługa onkologiczna wykonywana jest na najwyższym poziomie, o czym świadczą międzynarodowe certyfikaty. “Jeśli będziemy mieć możliwość realizowania tego również w nowym budynku, to będzie dla nas zaszczyt” – stwierdził dyrektor Maciejczyk. W tej bardzo ważnej uroczystości dla Dolnego Śląska udział wzięła Pani Senator Dorota Czudowska, która jest praktykującym lekarzem onkologiem i od ponad 30 lat dyrektorem Ośrodka Diagnostyki Onkologicznej w Legnicy i także ministrowie, parlamentarzyści, przedstawiciele samorządów.