Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

04

Kwi
Wystawa prac dzieci pt. "Tradycje Wielkanocne i Jajko Wielkanocne"

Legnickie Stowarzyszenie od Serca „Faustynka" zorganizowało wystawę prac dziecięcych pt. "Tradycje Wielkanocne i Jajko Wielkanocne". W imieniu senator Doroty Czudowskiej  w wernisażu  udział wzięła Grażyna Majchrzyk pracownik biura senatorskiego, która wręczyła dzieciom cukierki oraz materiały papiernicze do wykorzystania w pracach na warsztatach plastycznych.

 

{gallery slider=boxplus.carousel}04-04-2019{/gallery}

23

Mar
Pozdrawiamy Bracia Węgrzy!

W przeddzień święta obchodzonego od 2007 roku - Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej grono sympatyków Węgrów i Węgier, przybyło pod tablicę w legnickim Rynku, by wyrazić swoją życzliwość.  "Skrawek Budapesztu w Legnicy"  - to dobre miejsce do złożenia kwiatów, wzajemnych pozdrowień i życzeń, szczególnie 23 października,  15 i 23 marca każdego roku.

Parlamentarzystów uczestniczących w tym czasie w głównych uroczystościach Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Kielcach reprezentowali: Jolanta Kowalczyk z biura senator Doroty Czudowskiej i poseł Ewy Szymańskiej oraz  Rafał Rajczakowski pracownik biura ministra Adama Lipińskiego.

Bardzo dziękujemy wszystkim zebranym za udział i wyrażenie tym samym swojej sympatii oraz przyjaźni narodowi węgierskiemu.

 

 

{gallery slider=boxplus.carousel}23-03-2019{/gallery}

Zdjęcia: Robert Nowak z Radia Plus Legnica

22

Mar
Obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej

Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej obchodzony jest od 2007 roku - naprzemiennie raz na Węgrzech, raz w Polsce. W ubiegłym roku obchody odbywały się w węgierskiej miejscowości Veszprem. Tegoroczne uroczystości pod patronatem Prezydentów - Polski Andrzeja Dudy i Węgier Jánosa Ádera odbyły się w Kielcach (w dniach 22-23 marca), w których uczestniczyli prezydenci obu państw wraz z małżonkami. W uroczystościach brała także udział  Pani Senator Dorota Czudowska i Pani Poseł Ewa Szymańska, które są członkami Parlamentarnej Grupy Polsko-Węgierskiej. W ramach obchodów spotkały się obie grupy parlamentarne Węgiersko-Polska i Polsko-Węgierska. Członkowie grup wzięli udział w wyjątkowych dla obu krajów obchodach. Rozpoczęli od wspólnych rozmów podczas bilateralnego spotkania 22 marca. Sejm reprezentowali wicemarszałkowie: Beata Mazurek i Ryszard Terlecki oraz Piotr Naimski, przewodniczący Polsko-Węgierskiej Grupy Parlamentarnej. Delegacji Zgromadzenia Narodowego Węgier, która przybyła do Kielc, przewodniczyła wiceprzewodnicząca Węgiersko-Polskiej Grupy Przyjaźni Parlamentarnej Mónika Dunai.

Następnie przedstawiciele parlamentów Polski i Węgier udali się do Kieleckiego Teatru Tańca, gdzie w foyer Dużej Sceny KTT otwarto wystawę planszową Archiwum Państwowego w Kielcach "Nad Wisłą i Dunajem. Z dziejów przyjaźni polsko-węgierskiej w XX wieku".

Punktem kulminacyjnym piątkowych uroczystości była Gala Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Kieleckim Teatrze Tańca z udziałem głów państw, parlamentarzystów i samorządowców Polski i Węgier, podczas której prezydent Węgier János Áder został odznaczony przez prezydenta Dudę Orderem Orła Białego.

W trakcie gali przekazano flagę Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej gospodarzowi przyszłorocznych uroczystości - dzielnicy stolicy Węgier Budapeszt-Czepel. Część artystyczną uświetnił spektakl pt. „Drewniany Książę" do muzyki węgierskiego kompozytora Beli Bartoka.

 

{gallery slider=boxplus.carousel}221-03-2019{/gallery}

 

http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/komunikat.xsp?documentId=D2BF27F56A9B6DC9C12583C60033A0E4

http://www.um.kielce.pl/aktualnosci-pl/art,4,kielce-oficjalnie-gospodarzem-dni-przyjazni-polsko-wegierskiej-2019.html

 

22

Mar
62 rocznica odkrycia największych w Polsce rud miedzi w okolicach Sieroszowic i Lubina

W Sieroszowicach uczczono 62 rocznicę odkrycia największych w Polsce rud miedzi w okolicach Sieroszowic i Lubina. Tego ważnego odkrycia dla Polski dokonał geolog Jan Wyżykowski. Wydarzenie upamiętniono  w Sieroszowicach pod obeliskiem, w miejscu historycznego odwiertu, gdzie delegacje m.in.  oddziałów KGHM Polska Miedź S.A., szkół  złożyły wieńce i kwiaty. W imieniu Doroty Czudowskiej Senator RP oraz Ewy Szymańskiej Poseł na Sejm RP kwiaty złożyła Grażyna Majchrzyk pracownik biura senatorsko–poselskiego.

 

{gallery slider=boxplus.carousel}22-03-2019{/gallery} 

 

 Więcej informacji:


http://www.lubin.pl/pamietaja-o-odkrywcy-zloz-rudy-miedzi-i-jego-zespole/

 

 

15

Mar
Gala Finałowa XXI Dni Brytyjskich

W Centrum Kultury "Muza" w Lubinie odbyła się Gala Finałowa XXI Dni Brytyjskich - konkursu organizowanego corocznie przez Liceum Salezjańskie w Lubinie. Dorota Czudowska Senator RP po raz  kolejny ufundowała m.in. nagrodę publiczności.  W związku z obowiązkami parlamentarnymi nie mogła osobiście uczestniczyć w tej uroczystości ale gorąco kibicowała wszystkim finalistom konkursu.

 

{gallery slider=boxplus.carousel}15-03-2019{/gallery}

 

http://www.lubin.pl/xxi-dni-brytyjskie/

 

14

Mar
Otwarcie Wicekonsulatu Węgier we Wrocławiu

14 marca 2019r. odbyła się uroczystość otwarcia Wicekonsulatu Węgier we Wrocławiu, w której udział wzięła Dorota Czudowska Senator RP, wiceprzewodnicząca Polsko–Węgierskiej Grupie Parlamentarnej. Uroczyste wystąpienia i symboliczne przecięcie wstęgi przez Ministra Spraw Zagranicznych Węgier Pétera Szijjártó, Minister Beatę Kempę i Prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka, odbyło się w Sali Wielkiej Starego Ratusza.

Zebrani goście, m. in. Konsul Generalna Węgier, attaché ambasady, nowo mianowany konsul, Wojewoda Dolnośląski, wysłuchali okolicznościowych przemówień, oraz koncertu światowej sławy zespołu CSEKI-DUKA-LISZTES TRIO z Węgier. Nową placówką dyplomatyczną pokieruje wicekonsul Sándor Nedeczky, znający Polskę i język polski. Konsul Generalna Węgier w Krakowie Adrienne Kormendy podkreśliła, że powodem otwarcia nowej placówki konsularnej we Wrocławiu jest przede wszystkim umocnienie kontaktów z Dolnym Śląskiem. „Region ten ma bogatą historię w kontaktach z Węgrami i my teraz chcemy te kontakty wzmacniać. Chcemy promować Węgry na terenie Dolnego Śląska, ale również promować Dolny Śląsk na Węgrzech” – zapowiedziała.

 

{gallery slider=boxplus.carousel}14-03-2019{/gallery}

09

Mar
Konferencja w Wyższej Szkole Medycznej w Legnicy

W dniu 9 marca 2019 roku w Wyższej Szkole Medycznej w Legnicy odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Szkoleniowa pt.: „Kobiety w medycynie”. Honorowy Patronat nad Konferencją objęła Senator RP Dorota Czudowska. Pani senator wygłosiła wykład wprowadzający, prezentując dwanaście sylwetek polskich kobiet, które wywarły niewątpliwy wpływ na historię współczesnego świata. Celem konferencji było zaprezentowanie udziału kobiet w obszarach nauki, rozwoju zawodów medycznych, edukacji, kultury, wpływu na los człowieka, społeczności lokalnych i całego kraju oraz różnorodnych aspektów kobiecości. Konferencja wpisała się w obchody Międzynarodowego Dnia Kobiet.

 

{gallery slider=boxplus.carousel}09-03-2019{/gallery}

01

Mar
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Wągrodnie pamiętali o państwowym święcie przypadającym 1 marca - Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Senator Dorota Czudowska i poseł Ewa Szymańska na zaproszenie dyrekcji, uczniów wzięły udział w szkolnych obchodach tego święta, na które składały się dobrana tematycznie oprawa plastyczna, piękne recytacje wierszy, fragmentów listów, czy przysięgi składanej przez bohaterów niepodległościowego podziemia. Gratulujemy uczniom i nauczycielom takiego podejścia do historii Polski.

 

{gallery slider=boxplus.carousel}01-03-2019{/gallery}

 

25

Lut
Konferencja prasowa

W dniu dzisiejszym odbyła się konferencja prasowa w biurze senatorsko- poselskim Prawo i Sprawiedliwość . Pani Ewa Szymańska Poseł na Sejm RP przedstawiła program ogłoszony na Konwencji Prawa i Sprawiedliwości  przez Prezesa Jarosława Kaczyńskiego w dniu 23 lutego br jako „#Nowa Piątka PiS”:


1.Rodzina
•    500 +  na każde dziecko
2. Młodzi
•    PiT 37   0% dla młodych do 26 roku życia
3.Praca
•    Obniżenie kosztów pracy
4.Starsi i słabsi
•    Świadczenie dla emerytów +1 100zł
5. Infrastruktura
•    Przywrócenie połączeń pomiędzy powiatami i gminami

 

{gallery slider=boxplus.carousel}25-02-2019{/gallery}

 

https://fakty.lca.pl/legnica,news,73719,Ewa_Szyma_ska_zaprezentowa_a_Pi_tk_PiS_u_.html

https://legnica.fm/wiadomosci/wiadomosci-fakty/16-fakty-legnica/25793-500-od-na-pierwsze-dziecko-czyli-nowapiatkapis

19

Lut
Zaproszenie

plakat rudna

16

Lut
Przemków Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Irenie Sendler

Kolejny raz senator Dorota Czudowska objęła patronatem honorowym Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Irenie Sendler w Zespole Szkół w Przemkowie. Międzyszkolny konkurs cieszy się ogromnym powodzeniem, młodzież licznie przystąpiła do konkursu wykazując się dużą wiedzą o patronce przemkowskiej szkoły.

 

{gallery slider=boxplus.carousel}16-02-2019{/gallery}

25

Sty
Ścinawa Noworoczny Koncert Kolęd

W kościele pw. św. Krzyża w Ścinawie z inicjatywy senator Doroty Czudowskiej oraz poseł Ewy Szymańskiej odbył się koncert kolęd w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu pod batutą kapelmistrza Adama Witiwa. Mieszkańcy Ścinawy mogli posłuchać pięknych kolęd i pośpiewać wspólnie z orkiestrą. Pani senator i pani poseł wszystkim gościom podarowały bombki okolicznościowe z logo „Niepodległa”.

 

{gallery slider=boxplus.carousel}25-01-2019{/gallery}

02

Lut
30. pielgrzymka parlamentarzystów na Jasną Górę

Jak co roku dnia 2 lutego w Święto Ofiarowania Pańskiego (Matki Bożej Gromnicznej) odbywa się pielgrzymka polskich parlamentarzystów na Jasną Górę. W tym roku była to jubileuszowa, 30-ta pielgrzymka. Po raz kolejny wzięły w niej udział poseł Ewa Szymańska, senator Dorota Czudowska i dyrektor biura poselsko-senatorskiego Izabela Wańkowicz. Uczestnicy pielgrzymki w Kaplicy Różańcowej wysłuchali nauki wygłoszonej przez o. Józefa Augustyna, następnie uczestniczyli we Mszy świętej pod przewodnictwem abpa Wacława Depo i w spotkaniu w siedzibie redakcji tygodnika „Niedziela”.


We wspólnej modlitwie uczestniczył ks. Piotr Burgoński, który od 4 lat pełni posługę krajowego duszpasterza parlamentarzystów.  Jasna Góra to jest miejsce, które od wieków jednoczyło Polaków i to jest także miejsce, które jednoczy ponad podziałami partyjnymi. Szczególne miejsce, gdzie możemy wznosić się ponad te podziały - uważa ks. Burgoński. Podkreśla, że „myślą przewodnią tegorocznej pielgrzymki jest pokora w życiu parlamentarzysty, pokora ludzi, którzy sprawują jakakolwiek władzę”.  

 

{gallery slider=boxplus.carousel}02-02-2019{/gallery}

 

Pełne relacje poniżej:
http://www.jasnagora.com/wydarzenie-12623
http://czestochowa.naszemiasto.pl/artykul/pielgrzymka-parlamentarzystow-na-jasna-gore-to-juz,4979056,artgal,t,id,tm.html
http://www.niedziela.pl/artykul/40626/Jasna-Gora-pielgrzymka-parlamentarzystow

20

Sty
IV Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych

W Lubinie w hali widowiskowo - sportowej RCS odbyła się VI międzynarodowa wystawa psów rasowych. Jak w poprzednich latach i tego roku patronat honorowy objęła senator Dorota Czudowska. Tradycyjnie Pani senator i tym razem ufundowała nagrody dla  psów w postaci trzech materacy. W tym roku urzekły ją rasy polskie tj. chart polski, gończy polski, ogar, owczarek nizinny i owczarek. Za najpiękniejszego psa wystawy został uznany pies rasy samojed (V grupa FCI).

 

{gallery slider=boxplus.carousel}20-01-2019{/gallery}

news1 

 

 

Spotkania Pani Senator z uczniami szkół podstawowych w Legnicy

 

 

 1

Joomla BJ Metis template by ByJoomla.com