Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

30

Lis
Pytania do ministra zdrowia

 1413292171W dniu 23 października 2014r. na 63. posiedzeniu  Senatu RP Senator Dorota Czudowska złożyła na ręce Marszałka Senatu oświadczenie, w którym zadała ministrowi zdrowia Bartoszowi Arłukowiczowi cztery pytania związane z troską o zdrowie piersi, która przyświeca jej w pracy ODO.

26 listopada do Sekretariatu Biura Prac Senackich wpłynęła odpowiedź Ministra Zdrowia na Oświadczenia Senator.

Kopie dokumentów załączone w formacie PDF

Attachments:
Download this file (6301.pdf)6301.pdf[ ]150 kB
Download this file (6301o.pdf)6301o.pdf[ ]601 kB

10

Lis
Święto Niepodległości - zaproszenie

Z okazji urodzin Niepodległej, składam wszystkim rodakom serdeczne życzenia, by Polska spełniała oczekiwania lepszego bytu oraz prawdy, prawa i sprawiedliwości w życiu publicznym. Mam nadzieję że wszyscy spotkamy się na Mszy Świętej za Ojczyznę, która odbędzie się w Katedrze Leegnickiej o godz. 12:00 Po Mszy zapraszamy do biura senatorskiego (Starostwo Powiatowe, V piętro) na toast za Ojczyznę.

Chciałabym także poinformować że dzisiaj o godz. 17:00 będę uczestniczyć w uroczystościach w Krotoszycach, zaś w dniu Niepodległości o godz. 10:00 w Wągrodnie.

Na wszystkich mszach tak jak w poprzednich latach będziemy rozdawać chorągiewki. Zachęcamy także wszystkich do uczestnictwa w spotkaniach patriotycznych organizowanych przez instytucje miejskie, szkolne i parafie.

Dorota Czudowska - Senator RP

Ewa Szymańska - dyrektor biura senatorskiego

04

Lis
Odszedł ks.inf.Władysław Bochnak

                                     Odszedł ks.inf.Władysalw Bochnak


W Dzień Wszystkich Świętych zmarł ks. prof.Władysław Bochnak.Dzisiaj Jego trumna została wystawiona w legnickiej katedrze. Już dziś rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe-odprawiono nieszpory i Mszę św.- główne uroczystości odbędą się jutro o godz.12.00.
Trumna z ciałem ks.Infułata Władysława Bochnaka będzie złożona w katedralnej krypcie.

Oddajemy hołd i żegnamy gorliwego kapłana,naukowca i pisarza, dobrego proboszcza katedralnej parafii i wielkiego patriotę.

Jestem przekonana,że w pokojowym rozwiązaniu sprawy wyjścia wojsk sowieckich z Legnicy w 1993 roku ks. Infułat Bochnak miał wielki wkład i zasługi.                                                                                                         

   Dziękujemy Ci Księże za wszystko.

                                                                                                                                                                                                      

Dorota Czudowska Senator RP                                                                                                                           

Ewa  Szymańska Dyr. Biura                                                                                                                              

Jolanta Kowalczyk asystentka


 http://legnica.gosc.pl/doc/2233283.Uroczytosci-pogrzebowe-w-katedrze

http://legnica.gosc.pl/doc/2232820.Nie-przechodzil-obojetnie

http://legnica.gosc.pl/doc/2232817.Krewni-pozegnali-wujka

http://legnica.gosc.pl/doc/2232649.Pierwszy-taki-pogrzeb-w-historii

http://niedziela.pl/artykul/12349/Uroczystosci-pogrzebowe-ks-inf-Wladyslawa

 

 

17

Paź
Otwarcie biura Kazimierza M. Ujazdowskiego

W maju bieżącego roku wyborcy powiększyli drużynę Prawa i Sprawiedliwości w Legnicy, m.in. z tego okręgu wszedł do Parlamentu Europejskiego Kazimierz Michał Ujazdowski. Poseł Ujazdowski bardzo intensywnie pracuje w Europarlamencie, ale tak jak zapowiadał, chce mieć dobry kontakt z mieszkańcami regionu. Z myślą o nich prowadzi kilka biur, również biuro legnickie tu będzie go reprezentował Grzegorz Gapski. Na uroczystym oficjalnym otwarciu obecni byli parlamentarzyści: Senator Dorota Czudowska, posłanki Marzena Machałek i Elżbieta Witek, byli również kandydaci na ważne stanowiska w wyborach samorządowych: Wacław Szetelnicki ubiegający się o prezydenturę w Legnicy i Arkadiusz Baranowski ubiegający się o fotel burmistrza Jawora. Poseł Ujazdowski uzasadnił założenia swojej pracy zarówno w Brukseli, jak i w Polsce, mówił o potrzebie konkretnej bardzo rzetelnej pracy, którą ostatnio politycy próbują zastąpić PR-em ( czyt. propagandą). Senator Czudowska, w tym dniu tj.15.października obchodziła Europejski Dzień do Walki z Rakiem Piersi-Beart Health Day, mówiła o potrzebie zmiany limitowania bezpłatnych badań profilaktycznych, o tym że trzeba o to zabiegać w Parlamencie Europejskim, w tej sprawie w pośle Ujazdowskim widzi wielkiego sojusznika. W holu starostwa w tym czasie wolontariuszki ze towarzyszenia Europa Donna prowadziły akcję ulotkową. Zebranym Gościom i mediom przedstawiono jeszcze kandydatów w wyborach. Poseł Ujazdowski pytany przez dziennikarzy, czy jego obecność jest wsparciem dla kandydatów, odparł, że życzy im sukcesu i nie ma wątpliwości udzielając tego poparcia. Głos zabrały również Poseł Elżbieta Witek i Marzena Machałek.
W lokalnej telewizji czytamy tytuł: Najazd polityków PiS - u na Legnicę, otóż to! Życzymy sobie takich najazdów, życzymy sobie takich polityków!

http://www.damitv.pl/8,4589-najazd_politykow_pis-u_na_legnice._otworzyli_biuro_.html

 

12

Paź
Spotkanie z Senator Czudowską

Mieszkańcy Legnicy spotkali się 11 października 2014 r. z politykami: Senator Dorotą Czudowską i Wacławem Szetelnickim - kandydatem na prezydenta. Pani Senator w kilku słowach zreferowała ostatnie zebranie Komitetu Politycznego PiS. Następnie skomentowała zabiegi mediów zniekształcające przebieg tego wydarzenia.
Senator przedstawiła następnie kilka konkretnych przykładów bardzo złego i szkodliwego działania obecnego rządu. Polacy nie związani z obozem władzy żyją w poczuciu zagrożenia i wielkiej niesprawiedliwości, dotyczy to zarówno sądownictwa jak i służby zdrowia. Już odczuwamy skutki oprotestowanej ustawy o podatku od kopalin, w KGHM nie wydobywa się rudy z gorszych złóż z mniejszą zawartością miedzi, kombinat ma zadłużenie na 9,5 mld złotych, przewiduje się dużą redukcję etatów. Górnicy polscy są źle opłacani i zwalniani z pracy, dopiero swoim protestem zablokowali import gorszego węgla z Rosji. Tu na Dolnym Śląsku ciągle pod znakiem zapytania stoi inwestycja S3, zrezygnowano z modernizacji odcinka kolejowego Rudna- Gwizdanów. Na skalę Polski kolejne skandale: z ustawą o tzw. rajach podatkowych i ustawę o odwróconej hipotece. Prawo i Sprawiedliwość wnioskowało o jej odrzucenie, po odrzuceniu tego wniosku w całości głosowało przeciw, widząc w niej wielkie zagrożenie dla tysięcy emerytów i ich rodzin.
W kolejnej części spotkania Senator przedstawiła zebranym kandydata PiS na prezydenta miasta Wacława Szetelnickiego, który zaprezentował swój program wyborczy, wyraził oczekiwanie na współpracę i wsparcie. Mówił o swoich pomysłach na Legnicę. Ponadto sprostował prasowe doniesienia o nim i jego propozycjach oraz fałszywie przedstawiające działalność opozycji z PiS.
W spotkaniu, jak zawsze, był czas na pytania z sali i rozmowy mniej formalne przy kawie.

 

 

01

Paź
Senator Czudowska w Przemkowie

W Przemkowie, 28 września zakończyło się XV Święto Miodu i Wina. Po Mszy Świętej Ekumenicznej nastąpił przemarsz zaproszonych, pocztów sztandarowych związków i kół pszczelarskich oraz mieszkańców do Parku Miejskiego. Tutaj, w części oficjalnej, goście, również Senator Czudowska, złożyli podziękowania i gratulacje za pracę, wręczano nagrody w różnych kategoriach dotyczących pszczelarstwa. Potem nastąpiła bogata część artystyczna, przygotowana przez organizatorów. Przemków w tym dniu był bardzo licznie odwiedzany, do miasteczka zjechało tysiące amatorów wina i miodu.

 

25

Wrz
Wrześniowe Kresowiana w Białej.

W niedzielę 21 września odbyły się już XII Wrześniowe Kresowiana w Białej.

Była to niezwykle podniosła uroczystość, która na celu ma spotkanie z kulturą wschodnią. Świętowanie zaczęło się od Mszy Świętej której przewodniczył Ks. Biskup Zbigniew Kiernikowski - Ordynariusz Diecezji Legnickiej. Po Mszy miały miejsce występy, które nawiązywały bezpośrednio do owej kultury oraz poszanowania patriotycznego.

Senator RP Dorotę Czudowską reprezentowałą Pani Ewa Szymańska - Dyrektor Biura.

 

25

Wrz
Uchwała upamiętniająca Henryka Sławika

Senat i Zgromadzenie Narodowe Węgier uczczą Henryka Sławika i Józsefa Antalla seniora

Henryk Sławik i Josef Antall....

Polski Senat i Zgromadzenie Narodowe Węgier 24 września 2014 r. podejmą zgodną w treści uchwałę upamiętniającą 70. rocznicę śmierci Henryka Sławika oraz 40. rocznicę śmierci Józsefa Antalla seniora - bohaterów II wojny światowej.

Parlamentarzyści obu państw zamierzają oddać hołd tym dwóm bohaterom z okazji obchodzonych w bieżącym roku rocznic ich śmierci, a także w związku z przypadającym w tym roku 75-leciem otwarcia, po 17 września 1939 r., węgierskiej granicy przed ponad 120 tysiącami polskich uchodźców wojennych. Henryk Sławik oraz József Antall działając wspólnie ocalili życie ponad pięciu tysiącom Żydów . „Henryk Sławik i József Antall są symbolem bezinteresownej i otwartej na inne narody przyjaźni. Senat Rzeczypospolitej Polskiej pragnie, by to pełne poświęcenia braterstwo czasu wojny stało się wzorem dla Polski i Węgier także w czasach pokoju" – głosi m.in. projekt uchwały.

Henryk Sławik i József Antall senior to bohaterowie, przez komunistyczne władze Polski i Węgier skazani na zapomnienie. W latach 1939-1944 József Antall senior i Henryk Sławik poświęcili się w sposób heroiczny sprawie uchodźców z Polski napadniętej przez nazistowskie Niemcy i Związek Sowiecki. Ich heroizm stał się symbolem polsko-węgierskiego braterstwa na rzecz ludzi dotkniętych przez wojnę – napisano w uzasadnieniu do uchwały.

Parlamentarzyści obu państw podjęli pracę nad tą uchwałą z inicjatywy wicemarszałek Senatu Marii Pańczyk- Pozdziej, która udając się z oficjalną wizytą we wrześniu 2013 r. na Węgry, za zgodą marszałka Senatu, zaproponowała podjęcie uchwały w tej sprawie.

24 września 2014 r. parlamentarzyści sfinalizują prace nad uchwałą. W związku z tym w Senacie wizytę złoży János Latorcai, wiceprzewodniczący Zgromadzenia Narodowego Węgier. Będzie on obecny podczas 61.posiedzenia Senatu i w trakcie prac nad uchwałą wygłosi przemówienie. Tego samego dnia w Zgromadzeniu Narodowym Węgier, podczas prac nad uchwałą obecna będzie Maria Pańczyk-Pozdziej, która zabierze głos w sprawie podejmowanej uchwały.

József Antall senior był politykiem, wysokiej rangi urzędnikiem państwowym i społecznikiem, doktorem praw, dyrektorem Departamentu ds. Socjalnych i Opieki nad Ubogimi w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Królestwa Węgier, współtwórcą nowoczesnej węgierskiej polityki socjalnej, tak zwanej Normy Egerskiej, współzałożycielem i działaczem agrarnej, antykomunistycznej i antynazistowskiej Niezależnej Partii Drobnych Rolników. W październiku 1939 r. został pełnomocnikiem rządu Królestwa Węgier do spraw uchodźców wojennych.

Henryk Sławik, Ślązak, był politykiem, społecznikiem i dziennikarzem, uczestnikiem trzech powstań, w których walczył o polskość Śląska, członkiem władz niepodległościowej Polskiej Partii Socjalistycznej, posłem do Sejmu Śląskiego, redaktorem naczelnym miejscowej „Gazety Robotniczej" oraz działaczem związkowym. Po wybuchu wojny, w drugiej połowie września 1939 r., przekroczył granicę polsko-węgierską z zamiarem przedostania się do tworzących się we Francji Polskich Sił Zbrojnych.

W październiku 1939 r. los zetknął Henryka Sławika z Józsefem Antallem. Braterska współpraca Józsefa Antalla seniora i Henryka Sławika zaowocowała stworzeniem wzorowej opieki socjalno-bytowej i kulturalno-oświatowej nad dziesiątkami tysięcy uchodźców polskich. Wspólnie wystawiali fałszywe dokumenty uciekinierom z Polski, organizowali przerzucanie ich na Zachód. Szacuje się, że uratowali życie ponad 5 tysiącom polskich Żydów, w tym wszystkim mieszkańcom słynnego sierocińca dla dzieci żydowskich w Vácu.

W marcu 1944 r. József Antall i Henryk Sławik zostali aresztowani przez gestapo. Henryk Sławik został przez niemieckich nazistów zamordowany 23 sierpnia 1944 r. w obozie koncentracyjnym Mauthausen-Gusen. József Antall senior – nazywany przez polskich uchodźców „Ojczulkiem Polaków" – umarł w zapomnieniu 24 lipca 1974 r. w Budapeszcie.

* * *

Henryk Sławik (1894–1944)

Dziennikarz, redaktor naczelny „Gazety Robotniczej" w Katowicach, działacz związkowy. Uczestniczył we wszystkich powstaniach śląskich oraz wspierał akcję plebiscytową. Należał do PPS, a od 1934 r. wchodził w skład jej Rady Naczelnej.
Na początku II wojny światowej dotarł na Węgry i stanął na czele komitetu organizującego pomoc dla uchodźców z Polski (wojskowych i cywilów). Został delegatem ministra pracy i opieki społecznej rządu RP na uchodźstwie. Historycy szacują, że akcja, którą nadzorował uratowała życie blisko 30 tys. uchodźców, w tym co najmniej 5 tys. Żydów.
W 1944 r., gdy wojska niemieckie zajęły Węgry, został aresztowany przez gestapo. W trakcie brutalnych przesłuchań nie ujawnił współpracowników. Zamordowano go w obozie koncentracyjnym Mauthausen-Gusen w sierpniu 1944 r.
Pośmiertnie został uhonorowany m.in. tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata przez izraelski instytut Yad Vashem (1990 r.) oraz odznaczony Orderem Orła Białego (2010 r.).

József Antall (senior) (1896–1974)

Węgierski działacz społeczny, polityk. W czasie II wojny światowej pracował w węgierskim Ministerstwie Spraw Wewnętrznych. Był komisarzem do spraw uchodźców wojennych (zakwaterowanie, wyżywienie, opieka medyczna i prawna). We współpracy z Henrykiem Sławikiem udało mu się nadać instytucjonalne ramy pomocy dla uchodźców z ziem polskich, w tym Żydów. Wykorzystywał wsparcie ze strony węgierskich dostojników kościelnych i arystokracji. Było to bardzo trudne zadanie, ponieważ oficjalnie państwo węgierskie było w sojuszu z Trzecią Rzeszą. W 1944 r., gdy wojska niemieckie zajęły Węgry, został aresztowany przez gestapo.
Po wojnie był ministrem do spraw odbudowy w dwóch rządach. Po dojściu komunistów do władzy odsunięto go od działalności publicznej.
Pośmiertnie został uhonorowany m.in. tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata przez izraelski instytut Yad Vashem (1990 r.) oraz odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi RP (2010 r.).
Jego syn József Antall był pierwszym niekomunistycznym premierem Węgier (1990–1993).

 

Linki:

https://plus.google.com/photos/105350250161800778607/albums/5923376450738607361?authkey=CN6Y4ebf8-DVjgE

 

https://plus.google.com/photos/105350250161800778607/albums/6068057902550304257?authkey=CNqrt93ys8ezqQE

 

https://plus.google.com/photos/105350250161800778607/albums/6068075928104604849?authkey=CMvQt_nG0NbMMw

16

Wrz
25 lecie parafii w Przemkowie

W dniu 14.09.2014r. Parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Przemkowie obchodziła jubileusz 25 - lecia powstania. Z tej okazji odbyła się Msza Święta, której przewodniczył Ks. Biskup Stefan Regmunt - ordynariusz diecezji zielonogórsko - gorzowskiej.

W uroczystości wzięła udział p. Dorota Czudowska - Senator RP wraz z p. Ewą Szymańską - Dyrektor Biura.

03

Wrz
Rocznica sierpnia...

W dniu 31 sierpnia 2014 roku w Lubinie odbyły się uroczystości upamiętniające 34 rocznicę powstania Solidarności Lubińskiej oraz 32 rocznicę zbrodni Lubińskiej.

W owych uroczystościach wzięła udział Senator RP Dorota Czudowska wraz z dyrektorem biura senatorskiego Ewą Szymańską.

Linki:

http://www.solidarnosc.org.pl/legnica/wydarzenia_2014/zal_i_bol_wiekszy_niz_32_lata_temu.html

 

18

Sie
Relacja z wycieczki

Wycieczka do Warszawy była nagrodą dla laureatów konkursu wiedzy o Powstaniu Styczniowym zorganizowanym przez Senator Dorotę Czudowską. W pierwszym dniu pobytu w stolicy zwiedzali gmachy sejmu i senatu. Wycieczkowicze zaczęli od krótkiego wykładu na temat polskiego parlamentu przy makiecie, potem sejmowymi korytarzami doszli do znanej im (zwłaszcza z telewizji i gazet) sali plenarnej, sal konferencyjnych, gabinetu wicemarszałka. Mogli też na krótko wejść na salę obrad senatu i przysłuchać się wystąpieniom senatorów – trwała ostatnia sesja przed wakacyjną przerwą. Spacer po sejmie odbył się pod przewodnictwem pani Senator i p. Grażyny Rafałowicz, która pracuje w biurze edukacji senatu. Następny punkt stanowiła długa trasa spacerowa alejkami parków Ujazdowskiego i Łazienkowskiego, z przerwą na małą kawę i lody.
Ponieważ w Warszawie niemal każde miejsce naznaczone jest historią, należy wspomnieć, że gościny udzieliły siostry Służebniczki Maryi. Jest to ważne, bo dworek, w którym znajduje się klasztor, był kiedyś w posiadaniu Stanisława Augusta Poniatowskiego, potem właścicielem był twórca Narodowego Teatru Wojciech Bogusławski, potem posiadał go - dzisiaj już święty - Arcybiskup Zygmunt Szczęsny Feliński. Jest to postać bardzo ważna w naszej historii, wielki patriota, zesłaniec, jego osoba nierozerwalnie jest związana z Powstaniem Styczniowym. Uczniowie mieli zatem możliwość zwiedzenia Izby Pamięci poświęconej arcybiskupowi, o którym czytali przygotowując się do konkursu i którego dotyczyło kilka pytań. Podobnych miejsc w Warszawie jest bardzo wiele, tu figura przed kościołem św. Ducha, skąd zaczynały się warszawskie pielgrzymki i skąd wyruszały różne marsze sprzeciwu wobec cara, szczególnie w czasie powstania 1863 roku.
Dzisiaj zwiedzanie stolicy nie może pomijać Muzeum Powstania Warszawskiego. Muzeum przemawia bardzo do tysięcy Polaków, to wspaniały pomnik i portret miasta. W małej salce ogląda się nowy film dokumentalny pt. Miasto Ruin.
Potem długo zwiedzano starą Warszawę – Krakowskie, Nowy Świat, Stare Miasto, Katedra. Kościoły, pomniki, skwery i pałace. Grób Nieznanego Żołnierza. Kolacja tuż pod Katedrą Polową Wojska Polskiego – nieopodal miejsca akcji pod Arsenałem.
Trzeciego dnia, w deszczu, najpierw długa wizyta w Muzeum Narodowym ze specjalną wystawą malarstwa Aleksandra Gierymskiego i na koniec – kulminacja wycieczki: Wojskowe Powązki z kwaterą Powstańców Styczniowych, gdzie złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze. Do Warszawy zajechaliśmy w 150. rocznicę stracenia Romualda Traugutta w Cytadeli. Nie udało się , niestety, zwiedzić twierdzy z powodu remontów.
Młodzież stanowiła świetną grupę wycieczkową, pracownicy biura senatorskiego i sama Senator Czudowska byli zbudowani postawą uczestników imprezy, ich ciekawością i zaangażowaniem w poznawanie stolicy. Wszystkim serdecznie dziękujemy za wspólnie spędzony tak pięknie czas.

01

Sie
Patriotyczny wieczór

Serdecznie zapraszamy na Mszę Św. w intencji Ojczyzny w dniu 4 sierpnia 2014 roku o godz. 18.30 w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Legnicy z okazji 70 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego oraz 150 rocznicy stracenia na stokach Cytadeli Warszawskiej Generała Romualda Traugutta Dowódcy Powstania Styczniowego i Ministrów Polskiego Rządu Narodowego. Po Mszy Św. zapraszam na Wieczór Pieśni Patriotycznych z powstańczej Warszawy.

18

Sie
Laureaci w Warszawie

Zgodnie z regulaminem konkursu wiedzy o Powstaniu Styczniowym jego  laureaci wraz z Senator Czudowską zwiedzali stolicę.Jakub Naumowicz, Adrian Śnioszek, Natalia Krzymińska, Karolina Wiaderek, Mateusz Żurawiecki i Wojciech Malczewski obejrzeli Sejm i Senat, ekspozycje Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Narodowego, Starówkę warszawską z ważnym celem wycieczki - Izbą Pamięci płk.  Ryszarda Kuklińskiego. Najważnieszym w tej wyprawie miejscem była kwatera powstanców Stycznia 1863 na Wojskowych Powązkach. Tu złożono kwiaty i zapalono znicze.

 

 

01

Sie
Polska Walcząca

Jak co roku 1 sierpnia w godzinę „W" cała Polska zatrzymuje się by chociaż na chwilę oddać hołd Bohaterom. Był to wyczyn, który nie miał w dziejach ludzkości precedensu.. Warszawiacy jak i Polacy byli już zmęczeni ciągłym poniżaniem, gnębieniem oraz zabijaniem naszych obywateli przez Niemców.. Woleli raczej cieszyć się „pięciominutową" wolnością niż żyć dalej pod pręgierzem kata. Stąd ocenianie czy Powstanie Warszawskie było słuszne czy raczej nie, jest nie tyle niestosowne ale bulwersujące. Każdy z Polaków uczestniczących w tamtych wydarzeniach ocenia Powstanie jednoznacznie... Że było warto.
Pamiętając o bohaterach, którzy oddali życie na ołtarzu Ojczyzny dla przyszłych pokoleń i jednocześnie doceniając heroizm młodych ludzi, którzy z krzyżem na piersi stawili czoła niemieckiemu okupantowi musimy doceniać WOLNOŚĆ!!


GLORIA VICTIS!!!

 

Warszawiaki "Chłopaki z AK" Powstanie Warszawskie

https://www.youtube.com/watch?v=ose38Oy2D0c

 

Teledysk do filmu "Powstanie Warszawskie"

https://www.youtube.com/watch?v=BWQzLfhsqu0

 

Nietypowe pytanie do powstańców

https://www.youtube.com/watch?v=y5VZXQaWinE

news1 

 

 

Spotkania Pani Senator z uczniami szkół podstawowych w Legnicy

 

 

 1

Joomla BJ Metis template by ByJoomla.com