Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

09

Kwi
Andrzej Duda w Legnicy!

 234

 

Andrzej Duda odwiedził Legnicę. Setki osób przybyło w czwartkowe przedpołudnie na legnicki rynek , by Go przywitać i wysłuchać. Zacnego gościa w Legnicy przyjęto entuzjastycznie. Oczywiście przedstawiciele i sympatycy Prawa i Sprawiedliwości byli ugruntowani w swojej pozytywnej ocenie. Liczymy jednak, że przekonał do siebie przypadkowych przechodniów, albo tych, którzy pojawili się na wiecu z dość sceptycznym nastawieniem, ale skorzystali z szansy i wysłuchali przemówienia. I to przemówienie oparte na diagnozie lokalnych problemów, czyli m.in. „zwijania się" małych i średnich miast, wygaszania przemysłu, obciążania miedziowego holdingu KGHM Polska Miedź S.A. dotkliwym, niesprawiedliwym podatkiem od kopalin powinno się podobać. Andrzej Duda podkreślał konieczność odbudowy polskiego przemysłu – tu lokalnie byłby to obszar Lubina, Legnicy i Bolesławca, mówił o perspektywach dla młodych ludzi, o tym, że powinni widzieć szanse na „normalne życie" w kraju. Nawet, w tak ograniczonej czasem, wizycie dał się poznać jako kandydat bardzo energiczny, zorientowany w sprawach regionu i Polski, jako człowiek myślący o dobru Polaków , jako godny następca Lecha Kaczyńskiego. Pamiętając o swoim prezydencie, w przeddzień rocznicy katastrofy smoleńskiej, jemu i wszystkim ofiarom Tu – 154 oddał hołd i złożył wieniec pod tablicą w legnickiej katedrze. Na zakończenie spotkania były pozdrowienia , dziesiątki uścisków dłoni, szczęśliwcy otrzymali autografy przyszłego Prezydenta Polski albo udało im się zrobić wspólne zdjęcie.

 

02

Kwi
Radosnego Alleluja!

Zbiory Watykańskie - fr. obrazu Hendri van den Broeck

30

Mar
Rozstrzygnięcie konkursu wiedzy o Żołnierzach Wyklętych

W dniu 30.03.2015 r. w Zespole Szkół w Chocianowie odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród w historyczno-literackim konkursie "Żołnierze Wyklęci - bohaterowie antykomunistycznego podziemia", organizowanym pod patronatem Senator Doroty Czudowskiej oraz Posła Wojciecha Zubowskiego. Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem ze strony młodzieży - udział wzięło w nim wielu uczniów, w dużej mierze z inicjatywy pani Joanny Ślipko, nauczycielki języka polskiego i historii - organizatorki konkursu.

28

Mar
Spotkania z poseł Krystyną Pawłowicz

W sobotę 28.marca na zaproszenie senator Doroty Czudowskiej i posła Wojciecha Zubowskiego przyjechała na Dolny Śląsk prof. Krystyna Pawłowicz-poseł Prawa i Sprawiedliwości. Wizytę prof. Pawłowicz zaczęła od wywiadu w legnickim Radiu Plus, nagranie rozmowy z dyrektorem Stanisławem Obertańcem można znaleźć na stronie radia. Następnie z senator Czudowską zwiedzała Legnicką Katedrę, w której znajduje się płyta smoleńska. Pani Poseł spotkała się również z działaczami i sympatykami Prawa i Sprawiedliwości w biurze partii. Spotkania w Chocianowie i Głogowie cieszyły się dużą frekwencją i były odebrane jako bardzo błyskotliwe, ciekawe i pouczające.

 

22

Mar
Prelekcje Senator Czudowskiej w Trzebnicy i Bardzie Śląskim

     W dniu 7 marca 2015 roku w Trzebicy oraz 22 marca 2015 roku w Bardzie Śląskim Senator Dorota Czudowska została zaproszona przez Wydział Duszpasterstwa Rodzin Wrocławskiej Kurii Metropolitalnej w celu wygłoszenia prelekcji, ktorej tematem był "Wpływ antykoncepcji na zdrowie kobiety". W obu spotkaniach uczestniczyło po kilkadziesiąt osób.

         Słuchacze wykazywali również duże zanteresowanie, podpisaną niedawno przez prezydenta RP - Bronisława Komorowskiego - tzw. konwencją przemocową oraz założeniami dyktatury gender. Oba spotkania trwały po kilka godzin.

zdjcie1  zdjcie6

   

 

 

 

                                                          Spotkanie w Trzebnicy odbylo się w przyjaznej atmosferze według następującego harmonogramu:

 

21

Mar
VIII obchody Dnia Przyjaźni Polsko – Węgierskiej

    W sobotę 21 marca 2015 roku w Katowicach odbyły się uroczyste obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.  Wśród zgromadzonych osób znaleźli się m.in. : senator Dorota Czudowska, będąca wiceprzewodniczącą Polsko-Węgierskiej Grupy Parlamentarnej, przewodniczący tej grupy - poseł Piotr Naimski oraz prezydenci obu krajów.

    Węgrzy od czasów średniowiecznych są bliskimi przyjaciółmi Polaków, czego dowodem przykładowo było wsparcie Powstania węgierskiego w 1849 roku udzielone przez Legiony Polskie, jak również pomoc Węgrów w wojnie polsko-bolszewickiej. W czasie II wojny światowej Węgrzy oświadczyli, że ani pośrednio, ani bezpośrednio nie wezmą udziału w akcji zbrojnej przeciw Polsce, mimo znajdowania się po stronie niemieckiej. Podczas Powstania Warszawskiego Węgrzy zaoferowali przejście na stronę polskich powstańców. Po wybuchu Powstania węgierskiego w 1956 roku, spowodowanego poparciem węgierskich studentów dla wydarzenia Poznańskiego Czerwca, Polacy masowo oddawali krew dla rannych Węgrów oraz przeprowadzono zbiórkę leków na terenie całego kraju.

    Uroczystości odbyły się według ustalonego harmonogramu:

godz. 9.00  10.15 - Msza św. w Archikatedrze pw. Chrystusa Krola w Katowicach, odprawiana z elementami w języku polskim, węgierskim oraz w łacinie przez Arcybiskupa Wiktora Skworca i zaproszonych przez niego kapłanów z Węgier;

godz. 10.45 - 11.15 - uroczyste odsłonięcie pomnika Henryka Sławika i Józefa Antalla seniora przed budynkiem Międzynarodowego Centrum Kongresowego. W czasie II wojny światowej uratowali oni przed zagładą około 5 tysięcy polskich uchodźców, którym umożliwiono przedostanie się na tereny Węgier. Sławik, były powstaniec śląski, został zdekonspirowany, aresztowany i zginął w obozie koncentracyjnym w Mauthausen. Został pośmiertnie uhonorowany w 1990 roku tytułem Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata;

godz. 12.00 - 12.45 - główne uroczystości Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej 2015 w nowej siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia;

godz. 12.45 - 13.15 - uroczysty koncert w wykonaniu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach;

godz. 13.15 - 14.30 - uroczysty lunch wydany przez Prezydenta Miasta Katowice dla uczestników oficjalnych uroczystości.

    Senator Dorota Czudowska ponadto wzięła udział w Muzyczej Gali Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, która odbyła się w sali Koncertowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach:

godz. 17.00 - 18.00 - uroczyste otwarcie wystawy Soundweaving, powstałej dzięki wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Handlu Węgier;

godz. 18.00 - 20.00 - koncert Joszko Brody - Projekt Debora - dedykowany polskim i węgierskim miastom partnerskim, z gościnnym występem Hungarian Folk Embassy.

 

17

Mar
Listy dla Andrzeja Dudy

Weekendowa pogoda nie sprzyjała akcji zbierania podpisów, w użyciu były parasole, trzeba było" chronić papiery", ale mieszkańcy - wyborcy dopisali.Cieszy zebrana ilość podpisów, cieszy życzliwość przechodniów.

 

Pracownicy i asystenci Senator Czudowskiej, i radni PiS zabiegają o dobry/doskonały wynik Andrzeja Dudy.

 

15

Mar
Świętowanie 20-lecia

Senator Czudowska jest Prezesem Polskiego Forum Europa Donna, organizacji pozarządowej, która sprawy kobiet odnośnie raka piersi  reprezentuje przed władzami lokalnymi i krajowymi oraz instytucjami Unii Europejskiej. Organizacja dokładnie w listopadzie dwadzieścia lat temu rozpoczęła działalność, ale teraz miało miejsce uroczyste świętowanie  jubileuszu, połączone z XVIII Zjazdem Delegatów Polskiego Forum Europejskiej Koalicji do Walki z Rakiem Piersi. Była zatem okazja do podsumowania dwudziestoletniej historii stowarzyszenia, były wystąpienia ekspertów z dziedziny onkologii, wystawa posterów, były mniej formalne spotkania przy kawie i zwiedzanie miasta. Wieczorem - Wielką Galę stanowił Koncert Charytatywny w wykonaniu orkiestr policyjnych z Polski i Niemiec. Podczas koncertu zbierano fundusze na dalszą działalność, Senator Czudowska i Grażyna Majchrzyk- Prezes legnickiego oddziału Europa Donna otrzymały w prezencie duży czek, wszyscy obecni  spędzili piękne chwile z muzyką m.in.E Griega, Coldplay'a, z muzyką nostalgiczną i marszową.

 

 

05

Mar
Ratyfikacja Konwencji Rady Europy-debata w senacie

Wczoraj (tj.4.marca) w senacie trwała długa debata- początek o godz.16.00 a zakończenie grubo po północy- przed głosowaniem dotyczącym przyjęcia Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej.Senatorowie Prawa i Sprawiedliwości jednogłośnie występowali za odrzuceniem konwencji - przyjętej już przez sejm, w dwóch komisjach senackich również przegłosowano jej odrzucenie. Wśród wielu głosów krytycznych,kategorycznie negatywnych wobec założeń konwencji znalazła się wypowiedź Senator Doroty Czudowskiej. Polecam gorąco obejrzenie transmisji z tego posiedzenia senatu, wypowiedzi parlamentarzystów i dziesiątki, dziesiątki artykułów,pozwolą zrozumieć zagrożenie jakim jest ta konwencja zwana umownie, skrótowo "przemocową", w tym skrócie jest też czytelna matefora: ta konwencja jest przemocą.

Senator Czudowska udzieliła zrelacjonowała pracę w Senacie w Radio Plus.

Relacja z Senatu pod adresem (71. posiedzenie Senatu RP VIII kadencji - 04.03.2015 r.):

 http://www.senat.gov.pl/transmisje/retransmisje/

 

 

 

 

02

Mar
Program wyborczy Andrzeja Dudy - konferencja Senator Czudowskiej

Dzisiaj - tj. 2. marca w biurze poselsko-senatorskim Prawa i Sprawiedliwości, o godz.13.00 odbyła się konferencja prasowa, na której Senator Czudowska przedstawiła mediom program wyborczy Andrzeja Dudy -kandydata na prezydenta. Konwencja programowa w Warszawie trwała dwie godziny, zaprezentowany wówczas program Andrzej Duda nazwał umową społeczną; ta umowa będzie go obowiązywać, i tę umowę w formie broszury otrzymali dziennikarze. Opiera się ona na czterech filarach: Rodzina, Praca, Bezpieczeństwo, Dialog.                                    Senator Czudowska podkreśliła, że na pewno Andrzej Duda będzie zmierzał do obniżenia wieku emerytalnego, będzie zabiegał o powrót młodych Polaków, którzy musieli wyjechać "za pracą", mówiła o pomocy dla rodzin w formie zasiłku wysokości 500zł. na dziecko. Na pytania o kompetencje i doświadczenie kandydata, bez cienia wątpliwości Senator Czudowska powiedziała, że jest ich absolutnie pewna, dodała wiele zalet Andrzeja Dudy: ogromną energię, zapał, poczucie misji naprawy Polski. Andrzej Duda był "czeladnikiem"i, jak sam powiedział na konwencji, zdał swój egzamin doskonale - a miał najlepszego mistrza Lecha Kaczyńskiego.

Pani Senator zapowiedziała też powołanie w Legnicy Społecznego Komitetu Poparcia Andrzeja Dudy.

01

Mar
Polskie rolnictwo- pilne zagadnienia

 

W biurze poselsko-senatorskim w Legnicy odbyła się konferencja dotycząca rolnictwa. Gościem organizatorów tj. Solidarności Rolników Indywidualnych, Senator Doroty Czudowskiej i Posła Wojciecha Zubowskiego był Jan Krzysztof Ardanowski – Wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Obecni byli również Artur Mackiewicz i Barnaś z lokalnych struktur rolniczej Solidarności. Senator Czudowska zaczynając konferencję podkreśliła wagę problemów rolnictwa, które nierzadko jest traktowane przez media, ale i obywateli lekceważąco, jest marginalizowane jako – przecież strategiczna gałąź gospodarki. Senator Czudowska mówiła o celowym skłócaniu wielkich grup społecznych, o przedstawianiu ich w niekorzystnym świetle, przykład rolników jest sztandarowy. I tym razem, w dobie protestów rolniczych, nasilonych akcji protestacyjnych większość Polaków nie wie, o co chodzi. Właśnie ta konferencja i następna w Legnickim Polu pod hasłem: " czy polski rolnik ma przyszłość?" były okazją, żeby sprawy wyjaśnić, żeby zrozumieć istotę rolniczych żądań. Poseł Ardanowski przedstawił to wyczerpująco. To nie jacyś nieudolni, zachłanni chłopi chcą czegoś tam, to naprawdę ważna sprawa całego narodu. Bo istotą starań o polskie rolnictwo nie jest sprzyjanie jednej, uprzywilejowanej grupie, ale troska i dbałość o Polaków, o nasze - konsumentów bezpieczeństwo żywnościowe. Założenie główne działań na tym polu powinno dotyczyć wielkich gospodarstw, średnich i tych małych, które nie wystarczą na utrzymanie rodziny, którym potrzebne jest wsparcie. Te różnej wielkości gospodarstwa mają swoją specyfikę, powinny jednak istnieć i być uwzględnione w planie rozwoju Polski. Mądra polityka rolna dotyczy wszystkich i polega na umiejętnym zrównoważeniu, nie trzeba i nie wolno właściwie likwidować małych gospodarstw; w Austrii średnie gospodarstwa mają po 16 hektarów, nikt tam nie mówi : to się nie opłaca, „jeźdźcie do miasta". Poseł Ardanowski podał wiele przykładów absurdalnych przepisów i zarządzeń, m.in. zakaz sprzedaży z własnych, małych gospodarstw żywności przetworzonej np. dżemów, sera, wędlin, soków itp. Do tego, żeby taka sprzedaż była możliwa, wystarczą dwa rozporządzenia, jest jednak jakieś lobby, które to blokuje. Inny zdumiewający fakt: nie można doczekać się dokładnego etykietowania żywności, w polskich ubojniach duńska wieprzowina stemplowana jest jako produkt polski, kupujący w tym i w wielu innych przypadkach jest wprowadzany w błąd, nie wie, skąd tak naprawdę pochodzi surowiec, z którego zrobiony jest produkt a najbardziej przeciwny informowaniu klijenta jest polski rząd. W statystykach Polska prowadzi pod względem eksportu, ale uwaga! - herbaty, kawy, cytrusów, bananów , nawet ryb, które są tylko oprawianie na duńskich kutrach. Ardanowski przypomniał o dwóch doskonałych pomysłach Prawa i Sprawiedliwości : o stworzeniu rynku biopaliw, który umożliwiałby wykorzystanie nadwyżek produkcji- sprawa dzisiaj przegrana, rząd PO-PSL sprowadza spirytus do biopaliw głównie z Niemiec, podobnie zarzucona w Gdańsku budowa nabrzeża z silosami do przeładunku nadwyżek zboża na statki. Rząd musi szybko reagować i za PiS tak było, kiedy interwencyjnie skupowano wieprzowinę. I ostatni najistotniejszy problem – uwolnienia kupna ziemi w Polsce, już teraz nagminnie jest kupowana ziemia z pominięciem polskiego prawa, już wykupiono tysiące hektarów - a sprawa ruszy za 16 miesięcy. Dziennikarze zaczepnie pytali czy ziemię kupują Chińczycy ( co akurat dzieje się np. w Rosji), wątpili w niebezpieczeństwo związane z obrotem ziemią, padło nawet: „domy też mieli Niemcy wykupić i jakoś się do tego nie kwapili". Ardanowski wyjaśnił, oby skutecznie, że nie chodzi o obawę przed sąsiadem Niemcem czy Holendrem lub Duńczykiem, to sąsiedztwo może być nawet ciekawe i sympatyczne. Chodzi o nierówny start, o całkowite pozbawienie polskich rolników wsparcia wobec ogromnego konkurencyjnego kapitału z Europy. Holenderski rolnik , który u siebie raczej ziemi nie kupi, ma wsparcie swojego państwa, ma na przykład świetne kredyty z Rabobanku, który jest właścicielem BGŻ-u. Polski rolnik nie ma szans, jednocześnie otrzymując znacznie mniejsze dopłaty bezpośrednie, których od ośmiu lat polski rząd nie poprawił, niczego nie wynegocjował. W tym roku system dopłat będzie jeszcze mniej korzystny. Poza tym, wbrew głośnym hasłom o wolnym rynku obrotu ziemią, nie można tego obrotu zakazać, ale państwa członkowskie we własnym zakresie obwarowują kupno ziemi przez obcokrajowców tyloma przepisami i rozporządzeniami, że czasem niemożliwe jest ich spełnienie. To jest w Europie dozwolone, w Danii między innymi trzeba zdać egzamin z języka. Może weźmy przykład z Duńczyków - w przeszłości pytaliśmy w Krakowie o słowa: „soczewica, koło, miele, młyn" - czy taki test wystarczy? To pokrótce przedstawiane punkty na konferencji, najmniej ważne są dziki, o których słyszy przeciętny widz w mediach, w którym biegające dziki mają wzbudzić śmiech i lekceważenie. Zniszczone plony nie są nowością w rolnictwie, mogą być dziki, mogą być łabędzie! Ale największy dramat rolników to kłopot ze zbyciem swojej produkcji, celowo obniżanymi cenami, absurdalną konkurencją, karami za przekraczanie limitów. Podobna konferencja miała miejsce dzień wcześniej w Serbach – powiat głogowski, również z udziałem wymienionych parlamentarzystów.

 

25

Lut
Andrzej Duda - Prezydentem RP

26

Lut
Konferencja prasowa z Janem Krzysztofem Ardanowskim

 

 

W piątek 27 lutego, o godz. 10.00 w biurze poselsko - senatorskim odbędzie się konferncja prasowa w sprawie rolnictwa. Na zaproszenie NSZZ Solidarność RI, Senator Doroty Czudowskiej i Posła Wojciecha Zubowskiego wiceprzewodniczący sejmowej komisji rolnictwa Poseł  Jan Ardanowski przedstawi dziennikarzom i zainteresowanym najważniejsze problemy polskich rolników.  Po konferencji Poseł Ardanowski uda się do Legnickiego Pola na otwarte spotkanie z mieszkańcami. 

13

Lut
Rozmowy o Polsce - luty 2015

Na środowe spotkanie o godzinie 17. przybyło wielu zainteresowanych, można by powiedzieć, że to było spotkanie zjednoczonych sił, byli goście zaproszeni przez panią Senator, byli również członkowie legnickiego Klubu Gazety Polskiej. Zatem więcej ludzi i więcej tematów, więcej czasu. Po miłych powitaniach, komunikatach zebrani mogli wysłuchać opinii Senator Czudowskiej na temat stanu służby zdrowia, dowiedzieć się, jak w praktyce wygląda szumnie zapowiadana ścieżka onkologiczna, ile w tym pomyśle niedociągnięć, jakie w ogóle absurdy zafundował Polakom minister Arłukowicz. Senator przedstawiła także swój udział w debacie nad polskim górnictwem - chodzi oczywiście o „dopychanie kolanem "ustawy o restrukturyzacji i wygaszaniu kopalń. Usłyszeliśmy zadane wiceministrowi pytania, niestety - bez odpowiedzi choćby takie: dlaczego w detalicznej sprzedaży węgiel kosztuje tyle samo, pomimo różnych źródeł importu (Australia, Rosja, Stany Zjednoczone) i różnych cen, jak się mówi, bardziej korzystnych od cen węgla krajowego. Dlaczego węgiel leży na hałdach a nadal się go importuje. Nie można się dowiedzieć, jaka jest struktura płac w spółkach węglowych. Senator Czudowska negatywnie oceniła tzw. ustawę przemocową,( forsowaną mocno na pierwszej linii przez legnickiego posła Roberta Kropiwnickiego).
Półgodzinny wykład na temat przyczyn kryzysu gospodarczego, z naciskiem na sytuację Grecji, na temat kredytów we frankach i zagrożeń płynących z odwróconej hipoteki poprowadził Przemysław Nowak – gość Klubu Gazety Polskiej. Głos zabrał również Prezes Legnickiego Klubu GP, zarazem radny Prawa i Sprawiedliwości – Jacek Baczyński. On, jak i Senator Czudowska poświęcili szczególną uwagę sprawie wyborów prezydenckich, promocji naszego kandydata, wpierania go i prowadzenia kampanii wyborczej. Wiele pytań padało z sali, wiele rozmów prowadzono w podgrupach, panowała dobra atmosfera – dosładzana pączkami w przeddzień tłustego czwartku. Spotkanie potrzebne, będące dobra rozgrzewką przed bardzo trudnymi, ale i obiecującymi wyborami dla Polski.

 

news1 

 

 

Spotkania Pani Senator z uczniami szkół podstawowych w Legnicy

 

 

 1

Joomla BJ Metis template by ByJoomla.com