Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

05

Lut
Zaproszenie na konferencję

 

Polecamy ważną - ciekawą konferencję w legnickim Wyższym Seminarium Duchownym !

 

Zapraszamy na spotkanie z Dorotą Łosiewicz - dziennikarką, publicystką tygodnika wSieci,  i portalu wpolityce.pl.

 

Sobota, 14 lutego, godzina 10.00.

 

 

 

04

Lut
Msza i ognisko w Białej

W Białej koło Chojnowa ksiądz Tomasz Aszurkiewicz odprawił  niedzielną mszę św. w intencji Ojczyzny z udziałem parlamentarzystów: poseł Marzeny Machałek i senator Doroty Czudowskiej i przedstawicieli Stowarzyszenia Strzelców.  Jego członkowie chcą kultywować dawne tradycje kół strzeleckich, co pokazano na małej wystawie pośwęconej Józefowi Piłsudskiemu i patriotycznym działaniom na rzecz odzyskania niepodległości.  Jedno ze zdjęć przedstawiało śp. księdza Krzyszsztofa Bojko - kapelana Harcerzy Rzeczpospolitej bardzo oddanego Polsce. Obecny proboszcz ks.Tomasz Aszurkiewicz użycza gościny i również troszczy się o młodych strzelców. Po mszy św. był czas na patriotyczne ognisko.

17

Sty
Pożegnanie księdza Zbigniewa Tracza

W poniedziałek 12 stycznia zmarł ksiądz Zbigniew Tracz, od kilkunastu lat proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Jaworze. W kapłańskiej służbie poznali go wierni z wielu parafii: Bolesławca, Wrocławia, Kwietnik, Jawora.Księdza Tracza znali jednak nie tylko Jego parafianie, gdyż od wielu lat był wpółorganizatorem i ojcem duchowym diecezjalnych, sierpniowych pielgrzymek do Częstochowy. Osobiście księdza Tracza poznałam właśnie na szlaku jako lekarz pielgrzymki. Tam miałam to szczęście się z Nim zaprzyjaźnić. Z ciężkim sercem i głębokim żalem uczestniczyłam w uroczystościach pogrzebowych w Jaworze i w Jelczu-Laskowicach. Żegnało Go setki osób ze wszystkich parafii, w których służył. Te setki ludzi nie mogą dziwić, gdyż księdza Tracza zapamiętamy jako wyjątkowo gorliwego duszpasterza, świetnego i pełnego pomysłów i zapału organizatora życia parafii. Człowieka radosnego, otwartego  na ludzi i świat, wielkiego i mądrego patriotę. Odszedł za wcześnie, bo w wieku 59 lat. Pozostaje nam wierzyć w słowa z homilii ks. Biskupa Marka Mendyka w Jelczu: " Pan Bóg zabiera człowieka w najlepszym dla niego czasie". Niech więc raduje się Niebem i świętych obcowaniem. A my o Nim nie zapominajmy i módlmy się.

                                                                                                                Dorota Czudowska Senator RP

13

Sty
Ks.prof.Dariusz Oko - wykład

                  Senator Czudowska poleca i gorąco zaprasza na wykład ks. prof. Dariusza Oko                                                                                                                    

                                                                       17.stycznia - sobota, godz.10.00

                                        Wyższe Seminarium Duchowne w Legnicy(wejście od Skweru Orląt Lwowskich)

 

12

Sty
Senator Czudowska w Polkowicach - spotkanie opłatkowe

 

 

W Polkowicach przedstawiciele lokalnych struktur Prawa i Sprawiedliwości i sympatycy partii spotkali się na Opłatku, były ciepłe życzenia, kolędy i rozmowy.

 

11

Sty
Andrzej Duda naszym kandydatem

Szóstego grudnia Rada Polityczna, w której uczestniczyła Senator Czudowska, przyjęła przez aklamację kandydaturę Andrzeja Dudy na Prezydenta Polski. Kandydat od miesiąca jest zaangażowany w intensywną działalność polityczną, przekonuje z ogromną skutecznością, że jest godny tego stanowiska, że warto go wspierać, bo jego wygrana zapowiada głębokie, konieczne w Polsce zmiany. Andrzej Duda jest szansą dla Polski, Senator Dorota Czudowska, pracownicy jej biura i współpracownicy podejmą wszelkie wysiłki na rzecz jego wyboru. Polecamy Państwu stronę facebookową Posła Andrzeja Dudy, będziemy również informować o działaniach, zwłaszcza w naszym regionie.

   


Na tej samej Radzie Politycznej mówiono o zupełnie niezrozumiałych zamiarach zarządu spółki KGHM Polska Miedź S.A. usunięcia z nazwy spółki członu Polska Miedź. Prawo i Sprawiedliwość stanowczo zaprotestowało przeciw temu, wezwało rząd do interwencji w tej sprawie. Można powiedzieć, że z dobrym skutkiem – dawne logo zostało „uratowane". Przed Hutą Miedzi w Legnicy montowano nowe logo , ale nie bez kłopotów technicznych, jak czytamy na stronie Solidarności Zagłębia Miedziowego:

Napis przy hucie pojawia się i znika. Związkowcy kpią

Niezły ubaw mają z montażu nowego napisu przy wjeździe na teren zakładu pracownicy Huty Miedzi Legnica. Najpierw zapomniano o literce K, potem błędna nazwa z rusztowania zniknęła.
Tuż przed świętami zarząd KGHM Polska Miedź uległ presji Solidarności i postanowił pozostawić w oficjalnej nazwie i logo „Polską Miedź". Kilka dni temu przed Hutą Miedzi Legnica zabrano się więc do montażu nowego napisu.
Operacja okazała się zbyt skomplikowana. – We wtorek na rusztowaniu pojawił się napis „GHM. KGHM Polska Miedź SA. Oddział Huta Miedzi Legnica". Gdzieś zgubiła się literka „K"! Chyba jej nie znaleziono, bo w środę cały napis został zdemontowany – śmieje się przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność" Huty Miedzi Legnica Mieczysław Krzywy.
Napis ma być montowany ponownie. Udało nam się ustalić, że tym razem KGHM nie zostanie pozbawiony pierwszej litery.

26

Gru
GMO w Sejmie i Senacie

GMO w Sejmie i w Senacie

Szanowni Państwo, szczególnie Ci zainteresowani problemem GMO. Otrzymałam w tej sprawie bardzo dużo e-maili, podzielam zatroskanie o jakość polskiej żywności i apele o odrzucenie ustawy. Chciałabym poinformować, że Prawo i Sprawiedliwość jest przeciwne zapisom nowelizacji tej ustawy. Przeciwko niej zagłosowali posłowie PiS na posiedzeniu Sejmu w dniu 28 listopada br. Debata w Senacie RP odbyła się w dniu 12 grudnia br. praktycznie bez udziału senatorów Platformy Obywatelskiej. Pytania przedstawicielowi Rządu zadawali głównie senatorowie PiS. Zainteresowanych odsyłam na stronę www.senat.gov.pl , gdzie można znaleźć i prześledzić debatę, także i moją wypowiedź.

W głosowaniu w dniu 18 grudnia br. senatorowie Prawa i Sprawiedliwości wnioskowali o odrzucenie tej ustawy a następnie byli przeciwko jej przyjęciu.

Z wyrazami szacunku

Senator Dorota Czudowska

P.S. Ale, mimo wszystko, proszę przyjąć świąteczne i noworoczne życzenia.

23

Gru
Życzenia na Boże Narodzenie

Od Senator Doroty Czudowskiej i jej Współpracowników przyjmijcie Państwo życzenia świąteczne.

 

2014 kartka 2

„Pójdźmy wszyscy do stajenki, do Jezusa i Panienki, powitajmy Maleńkiego i Maryję, Matkę Jego”

 

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia i nadchodzącego Nowego Roku 2015, życzymy, by radość i pokój, które płyną z betlejemskiej szopki, zagościły w naszych sercach i rodzinach, w Ojczyźnie i na Świecie. Niech Boże Dzieciątko, Maryja i Józef błogosławią wszelkie nasze plany i nadzieje.

Radosnych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku życzą

Ewa Szymańska                                                          Dorota Czudowska

Dyrektor Biura                                                                 Senator RP

 

16

Gru
W Parlamencie Europejskim

W Parlamencie Europejskim                        

DSCN8742

Na początku grudnia Senator Czudowska uczestniczyła w posiedzeniu Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego i przedstawicieli Parlamentów Narodowych. Porządek dwudniowych obrad obejmował między innymi kilka ważnych punktów. Były to : wymiana poglądów z europejskim komisarzem do spraw europejskiej polityki sąsiedztwa i negocjacji akcesyjnych Johannesem Hahnem, wymiana poglądów z wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej i wysoką przedstawiciel Unii Europejskiej do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Federiką Mogherini, wymiana poglądów z ministrami spraw zagranicznych państw Bałkanów Zachodnich na temat sprawozdań z postępów w przygotowaniu do rozszerzenia. Dla polskiej delegacji interesujące było sprawozdanie stałego przedstawiciela Niderlandów przy UE Pietera de Gooijera na temat śledztwa w sprawie katastrofy lotu MH17 na Ukrainie. Padły istotne pytania o wykluczenie przez Belgię, Holandię i Ukrainę Malezji z pełnego dostępu do informacji. Pytano, dlaczego Bundestag ma zdjęcia satelitarne a Holandia nie, pytano, ile może trwać tego rodzaju dochodzenie. Anna Fotyga pogratulowała umiędzynarodowienia śledztwa F. Mogherini a europejscy parlamentarzyści za wiodący problem europejskiej polityki zagranicznej uznali sprawę Ukrainy i wojny na terenach zajmowanych przez Rosję. Mówiono o potrzebie dalszych sankcji, choć były głosy bardzo zachowawcze np. posła holenderskiego, który żądał wycofania sankcji i podjęcia dialogu z Rosją. Interesujące było wysłuchanie ministrów spraw zagranicznych sześciu krajów bałkańskich, które jeszcze do Unii Europejskiej nie należą. Te kraje są w ciągłym konflikcie, ale też chcą pokonywać trudności i aby spełnić warunki Europy, muszą mieć najpierw poprawne stosunki bilateralne.

Skład polskiej delegacji

DSCN8715

16

Gru
Konferencja paliatywna

W dniach 28 – 30 listopada odbyła się we Wrocławiu X Międzynarodowa Konferencja Naukowo - Szkoleniowa „Człowiek u schyłku życia, jako wartość w opiece hospicyjno – paliatywnej. Aspekt medyczny, filozoficzny, etyczny ,prawny i społeczny”. Zorganizował ją Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich a miejscem był Papieski Wydział Teologiczny. Senator Czudowska zasiaddała w komitecie honorowym, była również gościem konferencji jako lekarz- onkolog. W uznaniu działań organizatora, dostrzegając wagę tematów poruszanych przez prelegentów, skierowała do Ministra Zdrowia B. Arłukowicza oświadczenie, w którym znalazły się pytania zadane w imieniu uczestników konferencji. Poniżej jego treść :

Oświadczenie złożone przez senator Dorotę Czudowską na 66. posiedzeniu Senatu w dniu 4 grudnia 2014 r.

Oświadczenie skierowane do ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza

Szanowny Panie Ministrze!

W dniach 27–29 listopada bieżącego roku odbyła się we Wrocławiu dziesiąta konferencja naukowa pod tytułem „Człowiek u schyłku życia jako wartość w opiece hospicyjno-paliatywnej. Aspekt medyczny, filozoficzny, etyczny, prawny i społeczny”. Organizatorem tej konferencji był Zakład Pielęgniarskiej Opieki Paliatywnej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i nieoceniona w pracy na rzecz chorych terminalnie doktor nauk medycznych pani Eleonora Mess.

Miałam zaszczyt być zaproszona do komitetu honorowego tej konferencji jako senator, a jako lekarz on-kolog z zainteresowaniem w niej uczestniczyłam. Program konferencji można znaleźć na stronie abranetis.pl. Obejmował on dyskusję i wymianę doświadczeń na temat trudnej, acz niezwykle pięknej w swym przesłaniu służby przy nieuleczalnie chorych.

To była już dziesiąta konferencja, dziesiąte spotkanie lekarzy, pielęgniarek, księży, wolontariuszy świec-kich i duchownych. Omawiano cierpienia chorych, ich opiekunów i rodzin, nie tylko sprawy widoczne szkiełkiem i okiem – głos miały także serce, uczucia, religia i wiara.

Postęp cywilizacyjny i osiągnięcia medycyny umożliwiły znaczne wydłużenie ludzkiego życia, a ludzi niegdyś nieuleczalnie chorych dzisiaj ratujemy. Stawia to przed wszystkimi odpowiedzialnymi za zdrowie społeczeństw, w tym naszego, polskiego społeczeństwa, nowe wyzwania i nowe oczekiwania – oczekiwania ze strony ludzi terminalnie chorych, w tym dzieci, osób starszych, ich rodzin i opiekunów, a także wyzwania przed politykami, organizatorami, urzędnikami, pracownikami szeroko pojętej ochrony zdrowia. Osiągnięć w medycynie paliatywnej i hospicyjnej jest wiele, ale problemów oraz trudności, jakie zgłaszali na konferencji lekarze, pielęgniarki, kapelani i wolontariusze, także jest dużo. Szczególnym wyzwaniem współczesności jest konieczność zapewnienia opieki perinatalnej dziecku z nieuleczalnymi wadami wrodzonymi i jego mat-ce. Przecież nie wszyscy rodzice godzą się na zakończenie ciąży poprzez aborcję. Kilka wykładów w ramach konferencji poświęcono także badaniom warunków pracy pielęgniarek i opiekunów. Konkluzją wszystkich było nadmierne obciążenie ciężką pracą – pracą obciążającą fizycznie, psychicznie i duchowo, a w dodatku w warunkach permanentnego niedofinansowania.

Panie Ministrze, przedstawiam Panu kilka postulatów środowiska związanego z leczeniem paliatywnym i hospicyjnym. Konieczne są: wzrost finansowania leczenia paliatywnego i hospicyjnego; refundacja środków koniecznych do pielęgnacji chorych, takich jak na przykład podkłady, środki opatrunkowe, środki przeciwodleżynowe, leki wspomagające czy leki do użytku zewnętrznego i oczywiście wiele, wiele innych; zapewnie-nie możliwości rehabilitacji fizycznej osób przewlekle chorych; usankcjonowanie prawne i finansowe psychoonkologa w zespole leczniczym; przestrzeganie norm pracy dla lekarzy i pielęgniarek na oddziałach paliatywnych i w hospicjach co do liczby personelu i czasu pracy; pomoc rodzinom i opiekunom w finansowym zabezpieczeniu bytu chorego, w tym ustawowe wliczenie lat spędzonych przy chorym do stażu pracy uprawniającego do świadczeń emerytalno-rentowych; ochrona miejsc pracy i umożliwienie powrotu do pracy opiekunom po zakończeniu ich misji. Należy także uwzględniać stanowisko organizacji propacjenckich podczas podejmowania ważnych decyzji.

Panie Ministrze, w imieniu organizatorów i uczestników konferencji proszę o stanowisko Pana Ministra wobec przedstawionych postulatów.

Z poważaniem Dorota Czudowska

08

Gru
Mikołaj u podopiecznych Stowarzyszenia Persona

W piątek Święty Mikołaj i jego pomocnicy z biura Senator Czudowskiej byli w ośrodku Stowarzyszenia Persona. Zostali tam serdecznie przyjęci przez podopiecznych. Wierzymy, że sprawiliśmy im wszystkim trochę radości. Do zobaczenia w przyszłym roku !

 

30

Lis
Pytania do ministra zdrowia

 1413292171W dniu 23 października 2014r. na 63. posiedzeniu  Senatu RP Senator Dorota Czudowska złożyła na ręce Marszałka Senatu oświadczenie, w którym zadała ministrowi zdrowia Bartoszowi Arłukowiczowi cztery pytania związane z troską o zdrowie piersi, która przyświeca jej w pracy ODO.

26 listopada do Sekretariatu Biura Prac Senackich wpłynęła odpowiedź Ministra Zdrowia na Oświadczenia Senator.

Kopie dokumentów załączone w formacie PDF

Attachments:
Download this file (6301.pdf)6301.pdf[ ]150 kB
Download this file (6301o.pdf)6301o.pdf[ ]601 kB

04

Gru
Życzenia dla Górników

Czcigodni i drodzy Górnicy!

Z okazji Dnia Górnika życzę, by Wasza
patronka Św. Barbara wspierała Was i Wasze
rodziny we wszystkich polecanych Jej sprawach i prośbach.

Składam także wyrazy szacunku i uznania za codzienny, pełen zagrożeń dla życia

i zdrowia, górniczy trud.

Szczęść Boże!

Dorota Senator RP

wraz z pracownikami i asystentami Biura Senatorskiego

10

Lis
Święto Niepodległości - zaproszenie

Z okazji urodzin Niepodległej, składam wszystkim rodakom serdeczne życzenia, by Polska spełniała oczekiwania lepszego bytu oraz prawdy, prawa i sprawiedliwości w życiu publicznym. Mam nadzieję że wszyscy spotkamy się na Mszy Świętej za Ojczyznę, która odbędzie się w Katedrze Leegnickiej o godz. 12:00 Po Mszy zapraszamy do biura senatorskiego (Starostwo Powiatowe, V piętro) na toast za Ojczyznę.

Chciałabym także poinformować że dzisiaj o godz. 17:00 będę uczestniczyć w uroczystościach w Krotoszycach, zaś w dniu Niepodległości o godz. 10:00 w Wągrodnie.

Na wszystkich mszach tak jak w poprzednich latach będziemy rozdawać chorągiewki. Zachęcamy także wszystkich do uczestnictwa w spotkaniach patriotycznych organizowanych przez instytucje miejskie, szkolne i parafie.

Dorota Czudowska - Senator RP

Ewa Szymańska - dyrektor biura senatorskiego

news1 

 

 

Spotkania Pani Senator z uczniami szkół podstawowych w Legnicy

 

 

 1

Joomla BJ Metis template by ByJoomla.com