Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

02

Maj
Delegacja na obchodach Dnia Polonii w Budapeszcie

Obchody Dnia Polonii i Polaków poza granicami rozpoczęły się od Mszy Św. w intencji Polonii świata w dniu 2 maja 2016 r. w Polskim Kościele w Budapeszcie. Udział w nich wzięła Senator Dorota Czudowska wraz z delegacją oraz Marszałkiem Senatu RP.

W Domu Polskim w Budapeszcie delegacja Senatu RP spotkała się z przedstawicielami tutejszej Polonii, zwiedziła Muzeum i Archiwum Węgierskiej Polonii oraz siedzibę Ogólnokrajowego Samorządu Polskiego. Marszałek podkreślił, że cieszy się, iż to właśnie razem z węgierską Polonią obchodzi to święto.

Zdjęcia:

https://www.flickr.com/photos/senatrp/26695214382

Więcej informacji pod adresem:

https://www.senat.gov.pl/aktualnosci/art,8680,delegacja-senatu-na-obchodach-dnia-polonii-w-budapeszcie.html

http://www.polonia.hu/index.php/pl/hirek/3592-marszalek-senatu-odwiedzil-wegry-w-dzien-polonii-i-polakow-za-granica

http://www.polonia.hu/index.php/pl/hirek/3588-swiatowy-dzien-polonii-i-polakow-za-granica

http://budapeszt.msz.gov.pl/pl/aktualnosci/fotogaleria/dzien_polonii_i_polakow_za_granica___budapeszt_2016

http://www.tvp.pl/polonia/informacje/polacy-na-swiecie/kalendarz/delegacja-senatu-na-obchodach-dnia-polonii-w-budapeszcie/25202071

http://serwis.chrystusowcy.pl/kalendarium-wpis/obchody-dnia-polonii-w-budapeszcie/1757

28

Kwi
Nadanie Szkole Podstawowej w Trzebielu imienia Orła Białego

Po dwóch latach systematycznych przygotowań odbyła się uroczystość nadania imienia Orła Białego Szkole Podstawowej w Trzebielu. Współfundatorem sztandaru z logiem oraz nazwą szkoły jest Senator Dorota Czudowska.

http://trzebiel.pl/asp/pl_start.asp?typ=14&menu=332&strona=1

http://zgg.gosc.pl/gal/pokaz/3117253.Szkolne-swieto-w-Trzebielu#gt

http://www.lubuskie.uw.gov.pl/aktualnosci/wydarzenia/idn:15496.html

http://zary-zagan.regionalna.pl/ps-258228-imie-dla-szkoly/

28

Kwi
Transmisje z Senatu RP

ZAPRASZAMY DO ŚLEDZENIA TRANSMISJI Z SENATU RP!

http://www.senat.gov.pl/transmisje/

25

Kwi
Spotkanie w Krzeszowie

W poniedziałek 25 kwietnia 2016 r. miało miejsce spotkanie przyjaciół Radia Maryja i Telewizji Trwam w Krzeszowie, w którym uczestniczyły Pani Senator Dorota Czudowska oraz Pani Poseł Ewa Szymańska. W gotyckiej fraternii w klasztorze, pamiętającej jeszcze czasy Piastów, została wygłoszona o 16.30 katecheza dla zgromadzonych. O 17.30 miała miejsce w kościele mariackim inscenizacja ,,Chrzest Mieszka I” w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Publicznych w Krzeszowie. O godz. 18.20 rozpoczęła się transmisja w Telewizji Trwam z krzeszowskiego kościoła mariackiego. Eucharystii przewodniczył biskup pomocniczy diecezji legnickiej JE ks. bp Marek Mendyk.

http://www.opactwo.eu/index.php/galeria/category/326-2016-04-tv-trwam-i-radio-maryja

http://www.opactwo.eu/index.php/aktualnoci-2/909-telewizja-trwam-i-radio-maryja-w-krzeszowie-2016

http://tv-trwam.pl/film/spotkanie-rodziny-radia-maryja-w-sanktuarium-matki-bozej-laskawej-w-krzeszowie-1

25

Kwi
Uroczystość wręczenia Odznaczeń Wolności i Solidarności

25 kwietnia  2016 r. w auli wrocławskiego Papieskiego Wydziału Teologicznego odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych – Krzyży Wolności i Solidarności działaczom opozycji z lat 1956–1989. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy odznaczenia wręczył Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Łukasz Kamiński. Senator Dorotę Czudowską reprezentowała Dyrektor Biura Senatorskiego Izabela Wańkowicz.

Prezes IPN, dr Łukasz Kamiński podkreślił, że Krzyż Wolności i Solidarności to odznaczenie wzorowane na ustanowiony w latach 30. XX wieku Krzyżu Niepodległości II RP.

Podczas uroczystości obecni byli przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych, służb mundurowych, konsulatów honorowych, a także liczna reprezentacja stowarzyszeń i organizacji kombatanckich. Nie zabrakło również harcerzy, dziennikarzy, a przede wszystkim – rodzin odznaczonych.

W imieniu odznaczonych przemowę wygłosił ksiądz Czesław Nowak.

https://ipn.gov.pl/aktualnosci/2016/wroclaw/uroczystosc-wreczenia-krzyzy-wolnosci-i-solidarnosci-wroclaw,-25-kwietnia-2016

22

Kwi
Wizyta z delegacją w Niemczech

Senator Dorota Czudowska wraz z Marszałkiem Senatu i delegacją złożyli dwudniową wizytę w Niemczech 21 oraz 22 kwietnia 2016 roku. Delegacja Senatu RP gościła w Berlinie i Dreźnie na zaproszenie przewodniczącego Bundesratu, premiera Saksonii Stanisława Tillicha. Była to pierwsza oficjalna wizyta, której przewodniczy marszałek Stanisław Karczewski.

W skład delegacji wchodzili senatorowie: Dorota Czudowska, będąca członkiem senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej, Marek Rocki, przewodniczący komisji, Jan Dobrzyński, wiceprzewodniczący komisji oraz Marek Pęk - Senator RP i członek tej komisji.

W czwartek w Kancelarii Premiera Kraju Związkowego Saksonii w Dreźnie odbyło się spotkanie z premierem tego landu Tillichem, następnie z ministrami Saksonii ds. sprawiedliwości Sebastianem Gemkowem oraz ds. środowiska i rolnictwa Thomasem Schmidtem.

Delegacja uczestniczyła także w otwarciu wystawy Kulturzug (Pociąg Kultury) w Szkole Wyższej Sztuk Pięknych. W programie wizyty przewidziano także wizytę polskiej delegacji w parlamencie tego kraju związkowego, krótkie uczestnictwo w obradach, rozmowę z przewodniczącym parlamentu Saksonii Matthiasem Rößerem oraz zwiedzanie Muzeum Kraszewskiego w Dreźnie.

Tego samego dnia późnym popołudniem Senator Dorota Czudowska z delegacją spotkała się z Polonią.

W piątek delegacja Senatu gościła w Bundesracie. Marszałek rozmawiał z przewodniczącym Bundesratu Stanisławem Tillichem oraz z ministrem spraw zagranicznych Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem. Głównym tematem rozmów był zbliżający się szczyt NATO w Warszawie, kwestie dotyczące bezpieczeństwa, migracji i uchodźców oraz organizacja Światowych Dni Młodzieży. Ponadto marszałek zapowiedział, że poruszy tematy współpracy między parlamentami Polski i Niemiec oraz 1050. rocznicy chrztu Polski.

Więcej informacji można znaleźć pod adresami:

https://www.senat.gov.pl/aktualnosci/art,8631,marszalek-senatu-z-wizyta-w-niemczech.html

http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/937835,marszalek-senatu-od-czwartku-z-wizyta-w-niemczech.html

http://www.parlamentarny.pl/wydarzenia/marszalek-senatu-od-czwartku-z-wizyta-w-niemczech,8412.html

http://www.tvpparlament.pl/aktualnosci/marszalek-senatu-z-wizyta-w-niemczech-spotka-sie-min-z-szefem-bundesratu/24977297

22

Kwi
Pogrzeb Senatora Władysława Papużyńskiego

We wtorek 19 kwietnia 2016 roku zmarł Władysław Papużyński, pierwszy senator z Okręgu Legnickiego. Miał 86 lat. Pogrzeb odbył się w piątek 22 kwietnia 2016 roku w Głogowie. W imieniu Senator Doroty Czudowskiej, Biura Senatorskiego oraz jako oficjalna delegacja Senatu RP w uroczystościach pogrzebowych uczestniczyła dyrektor biura senatorskiego Izabela Wańkowicz. Władysław Papużyński był od 1981 roku organizatorem, działaczem, jednym z liderów „S” RI w województwie legnickim, przewodniczącym Koła „S” RI w Brzostowie, Zarządu Gminnego „S” RI gminie wiejskiej Głogów, wiceprzewodniczącym Wojewódzkiego Komitetu Założycielskiego „S” RI w Legnicy. Od 1981 roku był przedstawicielem województwa legnickiego przy Ogólnopolskim Komitecie Założycielskim „S”; W 1981 roku Senator Papużyński był członkiem komisji realizującej porozumienia rzeszowsko-ustrzyckie; od 1981 roku był członkiem Ogólnopolskiej Komisji Wyborczej „S” RI, następnie przewodniczącym Zarządu Wojewódzkiego „S” RI w Legnicy.

 http://fakty.lca.pl/legnica,news,58775,Zmarl_byly_legnicki_senator_Pogrzeb_w_piatek.html

 https://www.senat.gov.pl/aktualnosci/art,8633,bspan-stylecolor000000zmarl-senator-i-kadencji-wladyslaw-papuzynskispanb.html

http://www.legnica.fm/wiadomosci/wiadomosci-fakty/20-fakty-region/11043-zmarl-wladyslaw-papuzynski-senator-i-kadencji

http://www.solidarnosc.org.pl/legnica/nowa/?p=14185

14

Kwi
Zgromadzenie Narodowe w 1050. rocznicę Chrztu Polski

W dniu 14stego kwietnia 2016 roku w Poznaniu zakończyło się uroczyste posiedzenie Zgromadzenia Narodowego z okazji jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski i początków polskiej państwowości. Na posiedzeniu obecne były parlamentarzystki z naszego okręgu: Senator Dorota Czudowska oraz Poseł Ewa Szymańska. W trakcie posiedzenia orędzie wygłosił prezydent Andrzej Duda. Na ceremonii pojawiła się również premier Beata Szydło.

Posiedzenie Zgromadzenia Narodowego, czyli wspólne posiedzenie Sejmu i Senatu zorganizowano na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Po raz pierwszy w historii odbyło się ono poza Warszawą. Obradom przewodniczyli marszałkowie Sejmu i Senatu: Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski.

W posiedzeniu Zgromadzenia Narodowego, obok głowy państwa i parlamentarzystów, wzięli udział m.in.: członkowie Rady Ministrów z premier Beatą Szydło na czele, członkowie Konferencji Episkopatu Polski, pod przewodnictwem arcybiskupa, metropolity poznańskiego Stanisława Gądeckiego oraz przedstawiciele parlamentów europejskich i korpusu dyplomatycznego.

Oprócz obrad Zgromadzenia Narodowego zaplanowano również konferencje historyczne, wystawy i dyskusje. Uczestnicy obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski wysłuchali prawykonania przez Filharmonię Poznańską "Oratorium966.pl", skomponowanego specjalnie na tę uroczystość.

Centralne uroczystości 1050. rocznicy chrztu Polski rozpoczęły się 14 kwietnia w Gnieźnie i na Ostrowie Lednickim. 16 kwietnia w stolicy Wielkopolski zaplanowano spotkanie ewangelizacyjne dla ponad 40 tys. wiernych.

Według historyków 14 kwietnia 966 roku, w przypadającą wówczas Wielką Sobotę, książę Mieszko I przyjął chrzest. Tysiąc lat później, 14 kwietnia 1966 roku w Gnieźnie odbyły się centralne obchody milenium chrztu Polski pod przewodnictwem prymasa Stefana Wyszyńskiego.

10

Kwi
Uroczystości ku czci ofiar katastrofy smoleńskiej i ludobójstwa w Katyniu

W niedzielę 10 kwietnia 2016 roku w Legnicy odbyły się uroczystości związane z rocznicą śmierci ofiar katastrofy smoleńskiej oraz ludobójstwa w Katyniu. Pod pomnikiem św. Jana Pawła II wystawiono warty oraz odczytany został apel poległych. Ponadto ulicami Rynku przeszedł Marsz Pamięci, a następnie w Katedrze Legnickiej odprawiono Mszę Świętą w intencjach ofiar. Senator RP Dorota Czudowska wraz z Poseł na Sejm RP Ewą Szymańską uczestniczyły w tym czasie w ogólnopolskich obchodach rocznicy katastrofy smoleńskiej, organizowanych w Warszawie z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy.

Pełną relację można przeczytać pod poniższymi adresami:

http://legnica.naszemiasto.pl/artykul/marsz-pamieci-w-legnicy-zdjecia,3701286,art,t,id,tm.html

http://legnica.gosc.pl/gal/spis/3080308.Marsz-Pamieci

 

 

06

Kwi
Zapraszamy na uroczystości ku czci ofiar ludobójstwa w Katyniu i katastrofy w Smoleńsku

04

Kwi
Dzień Pamięci o Św. Janie Pawle II

W dniu 4 kwietnia 2016 roku o godz. 15:00 pod legnickim pomnikiem Jana Pawła II odbył się apel pamięci, złożono kwiaty oraz zapalono znicze. W imieniu Pani Senator Doroty Czudowskiej oraz Pani Poseł Ewy Szymańskiej w uroczystościach wzięła udział Dyrektor Biura Poselsko-Senatorskiej Pani Izabela Wańkowicz.

Oganizatorami uroczystości były: Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, Zarząd Okręgowy i Miejski oraz Koło Przyjaciół Dzieci przy Zespole Szkół Muzycznych w Legnicy.

Kolejnym punktem uroczystości był koncert w Zespole Szkoł Muzycznych w Legnicy, upamiętniający postać Jana Pawła II. Na zakończenie wszyscy odśpiewali "Barkę".

Więcej informacji można znaleźć pod adresem:

http://legnica.naszemiasto.pl/artykul/dzien-pamieci-o-sw-janie-pawle-ii-zdjecia,3695444,gal,t,id,tm.html

http://pogodzinach.lca.pl/legnica,news,58461,Piesnia_i_poezja_wspominali_Ojca_Swietego_.html

Więcej zdjęć z uroczystości znajduje się pod adresem:

http://foto.lca.pl/foto,1459776781,Z_o_yli_kwiaty_w_11_rocznic_mierci_papie_a_Polaka.html

22

Mar
23 marca - Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej

12 marca 2007 parlament Węgier uznał dzień 23 marca Dniem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Za było 324 posłów, nikt się nie wstrzymał, nikt nie był przeciw. Cztery dni później analogiczną uchwałę podjął przez aklamację polski Sejm. Uroczyste obchody z tej okazji odbywają się naprzemiennie raz w Polsce, raz na Węgrzech. W 2015 roku uroczystośc miała miejsce w Katowicach, natomiast w roku bierzącym w dniach 18-19 marca w Budapeszcie.

      Z tej okazji odbyło się spotkanie prezydentów Polski i Węgier - pana Andrzeja Dudy i pana Janosa Adera - oraz członków parlamentarnych grup przyjaźni z Polski i Węgier, samorządowców, ludzi kultury i wszystkich pracujących na rzecz trwania i rozwijania przyjaźni polsko-węgierskiej.

     Program obchodów przedstawia się następująco:

18 marca

- ceremonia otwarcia wystawy w Węgierskim Muzeum Narodowym

- uroczysta kolacja wydana przez prezydenta Węgier na cześć prezydenta RP

19 marca

- Msza Święta w Bazylice Świętego Stefana

- udział w oficjalnym programie uroczystości i na przyjęciu w Reducie Peszteńskiej

- hymny, przemowienia prezydentów

- koncert galowy orkiestry ,,Danubia Orchestra Buda" i pianisty Gergelya Boganyi

- przyjęcie w Reducie wydane przez prezydenta Budapesztu

- wizyta w parlamencie wraz z udziałem w uroczystościach przekazania odznaczeń przyznanych przez prezydentów

     Skład polskiej delegacji parlamentarnej tworzyli posłowie: Piotr Naimski, Beata Mazurek, Piotr Babinetz, Kazimierz Gołojuch, Bogdan Janowski oraz senator Dorota Czudowska.

     Tegoroczny Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej obchodzony jest w roku 60-tej rocznicy wydarzeń w Poznaniu i Budapeszcie. Ich ważność w historii podkreślali obaj prezydenci w swoich przemówieniach. Szczególnie wiele powiedział na ten temat prezydent Węgier, z wdzięcznością wspominając pomoc i solidarność Polaków, które w tamtym czasiebyłby dla Węgrów nieocenione.

     Wiosenna aura w Budapeszcie, biało-czerwone flagi na głównym moście, budynkach rządowych i Bazylice Św. Stefana wzruszały i sprawiały, że w tym dniu czuliśmy sie tam jak u siebie.

     Zainteresowanym przypominam, że w Ośrodku Diagnostyki Onkologicznej w Legnicy wciąż eksponowana jest wystawa o wspólnej historii polsko-węgierskiej. Mozna ją obejrzeć w godzinach otwarcia ośrodka.

     Serdecznie zapraszam - Dorota Czudowska.

 

04

Kwi
Uroczystość rozstrzygnięcia II edycji konkursu historyczno-literackiego „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni"

4 kwietnia 2016 roku w Zespole Szkół w Chocianowie odbyła się uroczystość rozstrzygnięcia II edycji konkursu ,,Żołnierze Wyklęci - Bohaterowie Niezłomni", nad którą patronat objęli Senator RP Dorota Czudowska i Poseł na Sejm RP Krzysztof Kubów. W imieniu Pani Senator w uroczystosciach udział wzięła Dyrektor Biura Senatorskiego Doroty Czudowskiej, Pani Izabela Wańkowicz.

Nagrody dla wszystkich uczestników konkursu zostały ufundowane przez wyżej wymienioną dwojkę parlamentarzystów z naszego regionu. Dla zwycięzców z pierwszych trzech miejsc zorganizowano 3-diową wycieczkę do Warszawy.

Szczegółowe informacje dostępne są pod adresem:

http://zschocianow.pl/prawda-dala-sie-zgladzic/

W uroczystości wzięli udział: Poseł na Sejm RP Pan Krzysztof Kubów oraz Dyrektor Biura Senatorskiego Senator RP Doroty Czudowskiej, Pani Izabela Wańkowicz.
„Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni

20

Lut
Pierwsza ekumeniczna konferencja poświęcona świętowaniu niedzieli

20 lutego w Legnicy odbyła się pierwsza ekumeniczna konferencja poświęcona świętowaniu niedzieli. Spotkanie zaplanowano z okazji pierwszej rocznicy podpisania apelu Kościołów chrześcijańskich w Polsce o poszanowanie i świętowanie niedzieli. W sympozjum wzięli udział przedstawiciele Kościoła katolickiego, greckokatolickiego, prawosławnego i ewangelicko-augsburskiego oraz przedstawiciele parlamentarzystów, władz lokalnych i osoby zainteresowane tym tematem. Nie mogło też zabraknąć członków Społecznego Ruchu Świętowania Niedzieli, z przewodniczącym Bogdanem Orłowski, którzy byli inicjatorami tego spotkania.

http://www.legnica.fm/wiadomosci/wiadomosci-diecezja/10192-koscioly-chrzescijanskie-o-swietosci-niedzieli-konferencja-w-legnicy

 

http://www.niedziela.pl/artykul/20849/„By-na-nowo-odkryc-dzien-Panski”

news1 

 

 

Spotkania Pani Senator z uczniami szkół podstawowych w Legnicy

 

 

 1

Joomla BJ Metis template by ByJoomla.com