Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

19

Maj
W dniach 18-19 maja 2019 r.

W Starym Sączu odbyło się I Ekonomiczne Forum Polsko- Węgierskie.  Do uczestnictwa w Forum zaproszono Senator Dorotę Czudowską z propozycją udziału w sesji plenarnej pt. „W trosce o poprawę  jakości życia w Europie Środkowej. Podstawy budowy państwa dobrobytu” oraz  w panelu tematycznym  pt. „Gospodarka oparta na wiedzy – razem na rzecz innowacji”. Pani Senator towarzyszyła asystentka Grażyna Majchrzyk.  Organizatorem  Forum   był  Instytut  Studiów Wschodnich, którego przewodniczącym jest Zygmunt Berdychowski organizator Ekonomicznego Forum w Krynicy.


W Forum Polsko – Węgierskim uczestniczyło  wielu znakomitych gości – parlamentarzystów z Węgier i Polski,, naukowców, samorządowców, przedstawicieli biznesu, branży turystycznej, kulinarnej oraz dziennikarzy, którzy dyskutowali w panelach tematycznych  w dwóch równoległych sesjach odbywających się  w budynku Urzędu Miasta i w Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari. 

                                                                                                                                                 
Między panelami  odbywały się prelekcje prezentujące  wybitne osoby związane  z tworzeniem wspólnej historii naszych narodów: Henryka Sławika, Józsefa Antalla seniora oraz Wacława Felczaka.


W Pierwszym dniu obrad odbyła się Uroczysta Gala , na której zostały wręczone prestiżowe dyplomy za wybitny wkład w współpracę i przyjaźń Polski i Węgier. Nagrody otrzymali  Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński  oraz Konsul Generalny  Węgier w Polsce Pani prof. Adrienne Körmendy.
Nagrodę Panu Marszałkowi  wręczył  Zygmunt Berdychowski Przewodniczący  Instytutu Studiów Wschodnich, a Pani Konsul Senator Dorota Czudowska.
Podczas Gali uczestnicy mieli okazję wysłuchać koncertów i podziwiać tańce znakomitych zespołów  z Węgier  „Folk Embassy” i  z Polski  Zespół Regionalny Pieśni i Tańca „Lachy” z Nowego Sącza.


Drugi dzień sympozjum rozpoczął się Mszą św.  na błoniach Starego Sącza  przy ołtarzu , gdzie równo 20 lat temu Mszę św. odprawił  Ojciec Św. Jan Paweł II. Ojciec św. kanonizował błogosławioną Kingę.


Podczas Forum odbyło się wiele ciekawych spotkań, rozmów, a doskonałe warunki ku temu stworzył  gościnny Burmistrz pięknego Starego Sącza Pan Jacek Lelek. Za organizację  Forum  przesyłamy Panu Burmistrzowi serdeczne podziękowania i wyrazy uznania.

 

 

Więcej informacji na stronie www.economic-forum.pl
https://sadeczanin.info/wiadomosci-telewizja/sadeckie-forum-polsko-wegierskie-bratanki-nie-tylko-do-szabli-i-do-szklanki
https://sadeczanin.info/gospodarka/za-co-marszalek-sejmu-marek-kuchcinski-dostal-nagrode-forum-polska-wegry
https://www.starosadeckie.info/wydarzenia/pierwsze-forum-polsko-wegierskie-w-starym-saczu/

 

17

Maj
Legnickie obchody Dnia Strażaka

Uroczysta akademia odbyła się w Sali Królewskiej legnickiej Akademii Rycerskiej. Wyróżnieni strażacy zostali uhonorowani m.in. przez Komendanta Miejskiego PSP w Legnicy mł. bryg. Wojciecha Huka medalami, odznaczeniami, dyplomami za ofiarność, odwagę i gotowość w ratowaniu życia i mienia. Były oczywiście awanse na wyższe stopnie oficerskie i podoficerskie, co najbardziej w tym dniu cieszyło pożarników. Senator Dorotę Czudowską reprezentowała dyrektor biura Izabela Wańkowicz a w prezencie od Pani Senator  przekazała  dla Komendantów Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Legnicy oraz Ochotniczej Straży  Pożarnej Powiatu Legnickiego godła Polski - orły wykonane przez dzieci szkół podstawowych i ponadpodstawowych w ubiegłorocznym konkursie organizowanym przez Senat RP „Orzeł Biały - Nasza Duma”.

 

 

Więcej na:
http://legnica.naszemiasto.pl/artykul/zdjecia/obchody-dnia-strazaka-w-sali-krolewskiej-akademii,5127307,gal,41710397,t,id,tm,zid.html
http://fakty.lca.pl/legnica,news,74920,Legniccy_strazacy_swietowali_Dzien_Strazaka.html
http://straz.wroclaw.pl/uroczyste-obchody-dnia-strazaka/

 

14

Maj
14 maja Dzień Hutnika w Legnickiej Hucie Miedzi

Podczas uroczystej akademii zasłużeni  hutnicy i pracownicy legnickiej huty otrzymali medale, odznaczenia, wyróżnienia i nagrody. Senator Dorota Czudowska wszystkim wyróżnionym  pogratulowała oraz wyraziła uznanie i podziękowania za ich ciężką i niebezpieczną pracę, życząc sukcesów i zadowolenia. Do życzeń i gratulacji senator Czudowska i asystentka poseł Ewy Szymańskiej dołączyły kwiaty.

 


fot: Piotr Krzyżanowski


http://legnica.naszemiasto.pl/artykul/dzien-hutnika-w-legnicy-wreczono-medale-i-wyroznienia,5122335,gal,t,id,tm.html

 

12

Maj
12 maja 2019 Konferencja w Starostwie z Minister Edukacji Anną Zalewską

W ramach kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego do Legnicy przyjechała z wizytą Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska. Wspierali ją legniccy parlamentarzyści PiS senator Dorota Czudowska i poseł Ewa Szymańska , a także ubiegający się o mandat w Brukseli radny sejmiku dolnośląskiego  Jacek Baczyński. Pani Minister  prezentowała program wyborczy i  przedstawiła tzw. "dwunastkę PiS" czyli wyborczą "deklarację europejską" partii. W dyskusji dominowały pytania dotyczące oświaty, w szczególności wynagradzania nauczycieli, minister udzielała odpowiedzi na każde pytanie, nawet te najtrudniejsze.

 

 

http://legnica.naszemiasto.pl/tag/zalewska-pis-legnica.html
https://tulegnica.pl/artykul/minister-anna-zalewska/650239
http://fakty.lca.pl/legnica,news,74838,Legniccy_nauczyciele_versus_minister_Zalewska.html
https://www.legnica.fm/wiadomosci/wiadomosci-fakty/16-fakty-legnica/27023-minister-anna-zalewska-z-wizyta-w-legnicy

 

02

Maj
2 maja 2019r. Dzień Flagi

Tradycyjnie każdego roku w Dniu Flagi pracownicy biura senatorskiego i asystenci odwiedzali miejscowości w okręgu wyborczym Pani Senator Doroty Czudowskiej. Spotykali się z mieszkańcami rozdając flagi, chorągiewki oraz okolicznościowe pocztówki.

 

18

Kwi
Wielkanoc 2019

wielkanoc2019

04

Kwi
Wystawa prac dzieci pt. "Tradycje Wielkanocne i Jajko Wielkanocne"

Legnickie Stowarzyszenie od Serca „Faustynka" zorganizowało wystawę prac dziecięcych pt. "Tradycje Wielkanocne i Jajko Wielkanocne". W imieniu senator Doroty Czudowskiej  w wernisażu  udział wzięła Grażyna Majchrzyk pracownik biura senatorskiego, która wręczyła dzieciom cukierki oraz materiały papiernicze do wykorzystania w pracach na warsztatach plastycznych.

 

23

Mar
Pozdrawiamy Bracia Węgrzy!

W przeddzień święta obchodzonego od 2007 roku - Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej grono sympatyków Węgrów i Węgier, przybyło pod tablicę w legnickim Rynku, by wyrazić swoją życzliwość.  "Skrawek Budapesztu w Legnicy"  - to dobre miejsce do złożenia kwiatów, wzajemnych pozdrowień i życzeń, szczególnie 23 października,  15 i 23 marca każdego roku.

Parlamentarzystów uczestniczących w tym czasie w głównych uroczystościach Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Kielcach reprezentowali: Jolanta Kowalczyk z biura senator Doroty Czudowskiej i poseł Ewy Szymańskiej oraz  Rafał Rajczakowski pracownik biura ministra Adama Lipińskiego.

Bardzo dziękujemy wszystkim zebranym za udział i wyrażenie tym samym swojej sympatii oraz przyjaźni narodowi węgierskiemu.

 

 

Zdjęcia: Robert Nowak z Radia Plus Legnica

22

Mar
Obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej

Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej obchodzony jest od 2007 roku - naprzemiennie raz na Węgrzech, raz w Polsce. W ubiegłym roku obchody odbywały się w węgierskiej miejscowości Veszprem. Tegoroczne uroczystości pod patronatem Prezydentów - Polski Andrzeja Dudy i Węgier Jánosa Ádera odbyły się w Kielcach (w dniach 22-23 marca), w których uczestniczyli prezydenci obu państw wraz z małżonkami. W uroczystościach brała także udział  Pani Senator Dorota Czudowska i Pani Poseł Ewa Szymańska, które są członkami Parlamentarnej Grupy Polsko-Węgierskiej. W ramach obchodów spotkały się obie grupy parlamentarne Węgiersko-Polska i Polsko-Węgierska. Członkowie grup wzięli udział w wyjątkowych dla obu krajów obchodach. Rozpoczęli od wspólnych rozmów podczas bilateralnego spotkania 22 marca. Sejm reprezentowali wicemarszałkowie: Beata Mazurek i Ryszard Terlecki oraz Piotr Naimski, przewodniczący Polsko-Węgierskiej Grupy Parlamentarnej. Delegacji Zgromadzenia Narodowego Węgier, która przybyła do Kielc, przewodniczyła wiceprzewodnicząca Węgiersko-Polskiej Grupy Przyjaźni Parlamentarnej Mónika Dunai.

Następnie przedstawiciele parlamentów Polski i Węgier udali się do Kieleckiego Teatru Tańca, gdzie w foyer Dużej Sceny KTT otwarto wystawę planszową Archiwum Państwowego w Kielcach "Nad Wisłą i Dunajem. Z dziejów przyjaźni polsko-węgierskiej w XX wieku".

Punktem kulminacyjnym piątkowych uroczystości była Gala Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Kieleckim Teatrze Tańca z udziałem głów państw, parlamentarzystów i samorządowców Polski i Węgier, podczas której prezydent Węgier János Áder został odznaczony przez prezydenta Dudę Orderem Orła Białego.

W trakcie gali przekazano flagę Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej gospodarzowi przyszłorocznych uroczystości - dzielnicy stolicy Węgier Budapeszt-Czepel. Część artystyczną uświetnił spektakl pt. „Drewniany Książę" do muzyki węgierskiego kompozytora Beli Bartoka.

 

 

http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/komunikat.xsp?documentId=D2BF27F56A9B6DC9C12583C60033A0E4

http://www.um.kielce.pl/aktualnosci-pl/art,4,kielce-oficjalnie-gospodarzem-dni-przyjazni-polsko-wegierskiej-2019.html

 

22

Mar
62 rocznica odkrycia największych w Polsce rud miedzi w okolicach Sieroszowic i Lubina

W Sieroszowicach uczczono 62 rocznicę odkrycia największych w Polsce rud miedzi w okolicach Sieroszowic i Lubina. Tego ważnego odkrycia dla Polski dokonał geolog Jan Wyżykowski. Wydarzenie upamiętniono  w Sieroszowicach pod obeliskiem, w miejscu historycznego odwiertu, gdzie delegacje m.in.  oddziałów KGHM Polska Miedź S.A., szkół  złożyły wieńce i kwiaty. W imieniu Doroty Czudowskiej Senator RP oraz Ewy Szymańskiej Poseł na Sejm RP kwiaty złożyła Grażyna Majchrzyk pracownik biura senatorsko–poselskiego.

 

 

 

 Więcej informacji:


http://www.lubin.pl/pamietaja-o-odkrywcy-zloz-rudy-miedzi-i-jego-zespole/

 

 

15

Mar
Gala Finałowa XXI Dni Brytyjskich

W Centrum Kultury "Muza" w Lubinie odbyła się Gala Finałowa XXI Dni Brytyjskich - konkursu organizowanego corocznie przez Liceum Salezjańskie w Lubinie. Dorota Czudowska Senator RP po raz  kolejny ufundowała m.in. nagrodę publiczności.  W związku z obowiązkami parlamentarnymi nie mogła osobiście uczestniczyć w tej uroczystości ale gorąco kibicowała wszystkim finalistom konkursu.

 

 

http://www.lubin.pl/xxi-dni-brytyjskie/

 

09

Mar
Konferencja w Wyższej Szkole Medycznej w Legnicy

W dniu 9 marca 2019 roku w Wyższej Szkole Medycznej w Legnicy odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Szkoleniowa pt.: „Kobiety w medycynie”. Honorowy Patronat nad Konferencją objęła Senator RP Dorota Czudowska. Pani senator wygłosiła wykład wprowadzający, prezentując dwanaście sylwetek polskich kobiet, które wywarły niewątpliwy wpływ na historię współczesnego świata. Celem konferencji było zaprezentowanie udziału kobiet w obszarach nauki, rozwoju zawodów medycznych, edukacji, kultury, wpływu na los człowieka, społeczności lokalnych i całego kraju oraz różnorodnych aspektów kobiecości. Konferencja wpisała się w obchody Międzynarodowego Dnia Kobiet.

 

14

Mar
Otwarcie Wicekonsulatu Węgier we Wrocławiu

14 marca 2019r. odbyła się uroczystość otwarcia Wicekonsulatu Węgier we Wrocławiu, w której udział wzięła Dorota Czudowska Senator RP, wiceprzewodnicząca Polsko–Węgierskiej Grupie Parlamentarnej. Uroczyste wystąpienia i symboliczne przecięcie wstęgi przez Ministra Spraw Zagranicznych Węgier Pétera Szijjártó, Minister Beatę Kempę i Prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka, odbyło się w Sali Wielkiej Starego Ratusza.

Zebrani goście, m. in. Konsul Generalna Węgier, attaché ambasady, nowo mianowany konsul, Wojewoda Dolnośląski, wysłuchali okolicznościowych przemówień, oraz koncertu światowej sławy zespołu CSEKI-DUKA-LISZTES TRIO z Węgier. Nową placówką dyplomatyczną pokieruje wicekonsul Sándor Nedeczky, znający Polskę i język polski. Konsul Generalna Węgier w Krakowie Adrienne Kormendy podkreśliła, że powodem otwarcia nowej placówki konsularnej we Wrocławiu jest przede wszystkim umocnienie kontaktów z Dolnym Śląskiem. „Region ten ma bogatą historię w kontaktach z Węgrami i my teraz chcemy te kontakty wzmacniać. Chcemy promować Węgry na terenie Dolnego Śląska, ale również promować Dolny Śląsk na Węgrzech” – zapowiedziała.

 

01

Mar
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Wągrodnie pamiętali o państwowym święcie przypadającym 1 marca - Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Senator Dorota Czudowska i poseł Ewa Szymańska na zaproszenie dyrekcji, uczniów wzięły udział w szkolnych obchodach tego święta, na które składały się dobrana tematycznie oprawa plastyczna, piękne recytacje wierszy, fragmentów listów, czy przysięgi składanej przez bohaterów niepodległościowego podziemia. Gratulujemy uczniom i nauczycielom takiego podejścia do historii Polski.

 

 

news1 

 

 

Spotkania Pani Senator z uczniami szkół podstawowych w Legnicy

 

 

 1

Joomla BJ Metis template by ByJoomla.com