Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

12

Paź
Przemków nadanie imienia ulicy ks. Jana Skiby

Ks. dr Jan Skiba żył w latach 1916-1993, był proboszczem w Parafii pw. W.N.M.P. w Przemkowie w latach 1961-1993. Senator Dorota Czudowska wraz z pracownikiem biura Grażyną Majchrzyk uczestniczyły w tej niezwykłej dla Przemkowa uroczystości, nadania imienia ulicy ks. Jana Skiby. Jego niezwykłość przejawiała się w dobroci serca, kochał i szanował wszystkich ludzi. W roku 1946 -1947 był kapelanem we Wrocławiu, wzywanym do oddania ostatniej posługi kapłańskiej skazywanym na śmierć (często byli to bardzo młodzi ludzie, nastolatkowie wręcz dzieci) w więzieniu przy ul. Kleczkowskiej. Jak strasznie trudny był dla niego ten okres pokazano w sfilmowanych wspomnieniach (archiwum TVP Wrocław).
A oto jego słowa:

„– Któregoś dnia było ich pięcioro – wspominał ks. Skiba. – Wśród nich 18-letnia dziewczyna, która miała w kieszonce książeczkę do nabożeństwa, modliła się żarliwie. Zwykle rozstrzeliwano na dziedzińcu więziennym, wtedy jednak skierowali nas do jakiejś szopy. Ustawili ich przy filarach, opaska na oczy, ręce do tyłu. Prokurator odczytał akt oskarżenia i wyrok, a oni śpiewali „Pod Twoją obronę”. Podałem krzyżyk do pocałowania, a oni jak na komendę krzyknęli „Jeszcze Polska nie zginęła”. W tej samej chwili oficer dał komendę do strzału. A potem jeden jedyny okrzyk – mamo!!!. Ten okrzyk prześladował mnie po nocach. Modliłem się za nich, odprawiałem msze w ich intencji, cierpiałem z nimi”.


Wielu Przemkowian pamięta swojego proboszcza, w Centrum Kultury pięknym wspomnieniom nie było końca, wszyscy byliśmy wzruszeni.

 

06

Paź
Marsz Ruchu Kobiet do Walki z Rakiem Piersi EUROPA DONNA

Ruch Kobiet do Walki z Rakiem Piersi EUROPA DONNA - Legnica jak każdego roku w październiku , miesiącu walki z rakiem piersi i w tym roku zorganizował marsz. Pomysłodawcą i inicjatorem takich marszów w Polsce jest pani senator Dorota Czudowska (lek. onkolog), która jest Prezesem Polskiego Forum Europejskiej Koalicji do Walki z Rakiem Piersi EUROPA DONNA oraz członkiem stowarzyszenia EUROPA DONNA – Legnica. Marsz na stałe wpisał się w kalendarz imprez w Legnicy. Prowadzi go i przygrywa Orkiestra Policyjna Komendy Wojewódzkiej z Wrocławia. Członkinie ruchu wręczają różowe balony oraz koszulki w kolorze fuksji z logo EUROPA DONNA i logo sponsorów. Podczas marszów są rozdawane ulotki na temat profilaktyki raka piersi oraz ulotki promujące zdrowy styl życia. Wiadomo , że można chronić się przed zachorowaniem na raka i o takiej profilaktyce w tym dniu mówimy. W marszu brała udział młodzież szkół średnich z Legnicy, a także politycy . Była pani Ewa Szymańska Poseł na Sejm RP, zaproszeni goście i sympatycy.

 

 

Więcej można obejrzeć w poniższych linkach:

http://legnica.naszemiasto.pl/artykul/marsz-ku-zdrowiu-w-legnicy-zdjecia,4268364,gal,t,id,tm.html
http://foto.lca.pl/foto,1507287146,XX_rozowy_Marsz_ku_Zdrowiu_przeszedl_ulicami_Legnicy.html

 

24

Wrz
Święto Miodu i Wina w Przemkowie

Pani senator Dorota Czudowska uczestniczyła w dorocznym już XVIII Święcie Miodu i Wina w Przemkowie. Święto rozpoczęło się Mszą Św. Dziękczynną w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii i Panny. Po Mszy Św. wszyscy goście i organizatorzy przeszli do parku, gdzie przyznano pszczelarzom nagrody i wyróżnienia za najlepsze miody. Pani senator również ufundowała nagrodę dla najlepszego pszczelarza .Na terenie przemkowskiego parku przez cały dzień można było kupować miody i wina, a także wiele innych specjałów związanych z tym świętem.

 

24

Wrz
Powiatowe Zawody Sportowo Pożarnicze w Ruszowicach

Senator Dorota Czudowska na zaproszenia pani Joanny Gniewosz Wójta Gminy Głogów, była w Ruszowicach  na zawodach Sportowo Pożarniczych. Z dużym zainteresowaniem przyglądała się konkurencjom w których zmagały się drużyny powiatu głogowskiego. Pani Senator razem z panią Ewą Szymańską Poseł na Sejm RP ufundowały nagrodę dla zwycięskiej drużyny w postaci kuchenki mikrofalowej.

 

 

09

Wrz
Dożynki 2017 w Grębocicach, Kunice, Dożynki powiatu polkowickiego w Grodowcu

Przełom sierpnia i września w Polsce to czas planów z pól, sadów i ogrodów.


Bardzo dziękuję za wszystkie zaproszenia na uroczystości dożynkowe, które nadeszły do naszego biura. Niestety nie wszędzie mogłam być, uczestniczyłam w Dożynkach gminnych w Grębocicach, Kunicach oraz powiatu polkowickiego , które odbyły się na Grodowcu. Wszystkie dostarczyły mi wielu wzruszeń i radości z bogactwa polskiej kultury ludowej i szczodrości polskiej ziemi.


Każde obrzędy i zabawę poprzedzała uroczysta Msza Święta Dziękczynna za pracę i trud rolników, za ich wkład w dobrobyt Polaków.
W czasie gdy trwa narodowe czytanie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego dedykuję wszystkim rolnikom i mieszkańcom wsi dwa cytaty:

„Ale tu wieś spokojna.
-Niech na całym świecie wojna,
Byle Polska wieś zaciszna,
Byle Polska wieś spokojna”

(słowa gospodarza)
„A bo chłop i ma coś z Piasta,
Coś z tych królów Piastów – wiele!
(…) bardzo wiele z Piasta,
Chłop potęgą jest i basta”

 


http://legnica.naszemiasto.pl/artykul/zdjecia/dozynki-gminne-w-kunicach-zdjecia,3501213,gal,17081291,t,id,tm,zid.html
http://polkowice.naszemiasto.pl/artykul/zdjecia/dozynki-2017-w-grebocicach-foto-film,4226124,artgal,27143530,t,id,tm,zid.html
https://www.legnica.fm/audycje/audycje-zpp-powiat-polkowicki-w-przyjazni-ze-srodowiskiem/17886-dozynki-powiatowe-w-grodowcu

 

04

Wrz
Inauguracja Nowego Roku Szkolnego 2017/2018 w Legnicy

Z okazji Nowego Roku Szkolnego 2017/2018 wszystkim nauczycielom w Polsce życzę spokojnej i satysfakcjonującej, pełnej sukcesów pracy pedagogicznej. Uczniom zapału i dobrych wyników w nauce, a rodzicom dumy z postępów i osiągnięć swoich dzieci.

 

 

http://legnica.naszemiasto.pl/artykul/miejska-inauguracja-roku-szkolnego-zdjecia,4234506,gal,t,id,tm.html

27

Sie
Inauguracyjny koncert 55 Festiwalu Moniuszkowskiego

Pani Dorota Czudowska Senator RP wraz z Ewą Szymańską Poseł na Sejm RP na zaproszenie Aleksandra Szweda Senatora RP  uczestniczyła  w inauguracyjnym koncercie 55 Festiwalu Moniuszkowskiego. W Teatrze Zdrojowym im. Stanisława Moniuszki  w Kudowie Zdroju zaproszeni goście wysłuchali wysokiej klasy muzyków tj. Lutosławski Quartet - Narodowe Forum Muzyki (Wrocław), którzy zagrali utwory Stanisława Moniuszki, Pawła Mykietyna oraz Marcina Markowicz.

 

26

Sie
300 rocznica koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej

Główne uroczystości jubileuszu koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej rozpoczęły się uroczystą mszą św. z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski oraz władz państwowych. Nabożeństwu przewodniczył abp Salvatore Pennacchio nuncjusz apostolski w Polsce.
Homilię Wygłosił abp. Wojciech Polak, prymas Polski. Podczas mszy św. nastąpiło odnowienie Jasnogórskich Ślubów Narodu. Poprzedziło je czuwanie modlitewnepod hasłem „Maryja w dziejach Kościoła i Narodu.


Na początku Mszy wyemitowano przemówienie papieża Franciszka, który nawiązując do ukoronowania jasnogórskiego obrazu przed 300laty zaznaczył, że „to wielki zaszczyt mieć za matkę Królową”.


W uroczystości uczestniczył Prezydent Andrzej Duda wraz z Małżonką , Marszałek senatu Stanisław Karczewski, senatorowie, Premier Beata Szydło, a z Legnicy pani Dorota Czudowska senator RP wraz z panią Ewą Szymańską poseł na Sejm RP oraz asystentką Grażyną Majchrzyk.

 

20

Sie
XVII Wystawa Psów Rasowych Legnickie Pole

Senator Dorota Czudowska na prośbę organizatorów już trzeci raz patronowała „Wystawę Psów Rasowych”. Przez cały dzień wystawy właściciele psów prezentowali swoich pupili w różnych kategoriach, w zależności od rasy, wieku i urody. Odbywały się też arcyciekawe konkursy psiej sprawności. Wyjątkowej atmosfery i wspaniałej organizacji wystawy nie da się zapomnieć. W tym miejscu wielkie gratulacje dla pani Prezes Beaty Kujawskiej i całego Legnickiego Oddziału Związku Kynologicznego
w Polsce. Pani Senator ufundowała własną nagrodę, którą obdarowała właścicieli i psa rasy Gończy Polski.
Więcej informacji na stronach jn:

 

http://legnica.zkwp.pl/
http://legnica.naszemiasto.pl/artykul/wystawa-psow-rasowych-i-mysliwskich-w-legnickim-polu-zdjecia,4218158,gal,t,id,tm.html
http://foto.lca.pl/foto,1503244154,W_Legnickim_Polu_odby_a_si_XVII_Krajowa_Wystawa_Ps_w_Rasowych.html

 

29

Lip
Jubileuszowa XXV Pielgrzymka Diecezji Legnickiej

W sobotę 29-07-2017r. o godz. 8.00 Mszą Świętą w legnickiej katedrze zainaugurowano Jubileuszową XXV diecezjalną pielgrzymkę legnicką, której hasło brzmi „Na drodze pokuty
i odnowy”.

Eucharystię koncelebrował biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski, który również skierował słowo do pątników w swojej homilii.
Z okazji jubileuszu 25–lecia pielgrzymowania zostały wręczone okolicznościowe ryngrafy przez głównego przewodnika pielgrzymki diecezjalnej – ks. Mariusza Majewskiego.

Otrzymali je księża przewodnicy, główni koordynatorzy, założyciele pielgrzymki sprzed 25 lat. Pamiątkowy ryngraf otrzymała także Dorota Czudowska Senator RP, która przez wiele lat była lekarzem pielgrzymkowym.

 

https://www.legnica.fm/wiadomosci/wiadomosci-diecezja/17360-wyruszyli-w-droge-na-jasna-gore
http://fakty.lca.pl/legnica,news,65895,Legniccy_p_tnicy_wyruszyli_na_Jasn_G_r_.html

 

senator

 

 

11

Lip
74. rocznica kulminacji Zbrodni Wołyńskiej

Sejm RP - na mocy uchwały z lipca 2016 r. - ustanowił dzień 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. Izba niższa oddała w niej hołd „wszystkim obywatelom II Rzeczypospolitej bestialsko pomordowanym przez ukraińskich nacjonalistów".
Ku czci pamięci ofiar Zbrodni Wołyńskiej, Legnicki Klub Gazety Polskiej zorganizował apel pod Pomnikiem Zesłańcom Sybiru, gdzie w imieniu Pani Senator Doroty Czudowskiej kwiaty złożyła dyrektor biura senatorskiego Izabela Wańkowicz.

 

10

Cze
XX Zjazd Delegatów Polskiego Forum Europejskiej Koalicji do Walki z Rakiem Piersi EUROPA DONNA 2017

 

09-10 czerwca 2017r. w Nowym Sączu odbył się XX Zjazd Delegatów Polskiego Forum Europejskiej Koalicji do Walki z Rakiem Piersi EUROPA DONNA 2017.


W Zjeździe Delegatów uczestniczyły delegatki z Dębicy, Legnicy, Piły i Nowego Sącza. Gospodarzem Zjazdu był Ruch Kobiet do Walki z Rakiem Piersi EUROPA DONNA Nowy Sącz, który obchodził jubileusz XX lecia.
Pani Senator Dorota Czudowska jest Prezesem Polskiego Forum Europejskiej Koalicji do Walki z Rakiem Piersi EUROPA DONNA i podczas uroczystej gali w dniu 10 czerwca w nowosądeckim Ratuszu miała prezentację na temat:  „Możemy i powinniśmy lepiej leczyć raka piersi, Breast Units – europejski sukces. Czy będzie w Polsce?”

 

27

Cze
Srebrny Jubileusz działalności Ośrodka Diagnostyki Onkologicznej w Legnicy

Ośrodek Diagnostyki Onkologicznej w Legnicy, którego dyrektorem jest Pani Dorota Czudowska - Senator RP, obchodził Srebrny Jubileusz swojej działalności. Z tej okazji na ręce Pani Dyrektor wpłynęło wiele listów gratulacyjnych oraz osobistych życzeń od zaproszonych gości na uroczystość do ODO.
Przez 25 lat pracy Ośrodka z usług medycznych skorzystało ponad 92 tys. pacjentów. Największym sukcesem ODO jest zwiększenie wykrywalności nowotworów piersi we wczesnych stopniach zaawansowania oraz znaczące wydłużenie życia kobiet chorych na raka piersi.

fotorelacja
http://foto.lca.pl/foto,1498592654,W_ODO_odby_a_si_uroczysto_z_okazji_25_lecia_istnienia.html

 

 

07

Cze
Wioska Indiańska

Stowarzyszenie „Persona”  w Legnicy zorganizowało dla swoich niepełnosprawnych podopiecznych Dzień Dziecka w formie pikniku, w tym roku była to „Wioska Indiańska”. Panią Dorotę Czudowską Senator RP reprezentowała jej asystentka Grażyna Majchrzyk, która przekazała podopiecznym słodkie upominki. Brała też udział w zabawach z podopiecznymi.

 

news1 

 

 

1lutyZmiana harmonogramu pracy biura w Chojnowie

 

 

Informujemy o zmianie harmonogramu pracy biura
w Chojnowie. Dyżur w biurze w Chojnowie pełniony jest w II  i IV wtorek miesiąca w godz. 16:00-18:00.

 

 

Otwarcie biura senatorsko-poselskiego w Ścinawie

 

 

 

W Ścinawie pani Dorota Czudowska Senator RP otworzyła Biuro Senatorsko – Poselskie Prawa i Sprawiedliwości. Biuro usytuowane jest przyul. Mickiewicza 4 i będzie otwarte w pierwszy i trzeci wtorek każdego miesiąca w godz: 16:00 – 18:00.

 

Czytaj więcej...

 

 

19 09Otwarcie biura senatorsko-poselskiego w Przemkowie

 

1 

 

W Przemkowie zostało otwarte nowe Biuro Senatorsko – Poselskie Prawa i Sprawiedliwości przy ul. Głogowskiej 1. Pani Dorota Czudowska Senator RP spotkała się z pierwszymi gośćmi, a wśród nich byli. proboszczowie trzech parafii oraz Burmistrz Przemkowa Pan Jerzy Szczupak .

 

Czytaj więcej...

Joomla BJ Metis template by ByJoomla.com