Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

13

Maj
Wręczanie odznaczeń dla głogowskich hutników

W piątek 13 maja 2016 roku kilkadziesiąt osób zasłużonych dla zakładu pracy Huty Miedzi "Głogów" odebrało odznaki i statuetki, a 41 hutników otrzymało pamiątkowe zegarki za jubileusz 25-lecia pracy zawodowej. W uroczystości w głogowskim MOK-u brała udział w imieniu Senator Doroty Czudowskiej dyrektor biura senatorskiego Izabela Wańkowicz. W spotkaniu wziął udział zarząd miedziowej spółki z prezesem Krzysztofem Skórą oraz dyrektorzy głogowskiej huty.

http://www.tygodnikglogowski.pl/artykul/9992946,w-glogowie-maj-nalezy-do-hutnikow,1,id,t,sg.html#galeria-material

09

Maj
Legnickie Obchody Dnia Hutnika

08

Maj
Spotkanie w lubińskim Klubie Gazety Polskiej

W niedzielę 8 maja pani Senator Dorota Czudowska oraz pani poseł Ewa Szymańska uczestniczyły w zorganizowanym przez Klub Gazety Polskiej w Lubinie spotkaniu z panią Zuzanną Kurtyką - lekarzem, specjalista chorób dzieci i wdową po Januszu Kurtyce (prezesie IPN w latach 2005-2010), który zginął w Smoleńsku.

08

Maj
Msza Święta w intencji Hutników

W niedzielę 8 maja 2016 roku w Kolegiacie w Głogowie odbyła się uroczysta Msza Święta dla pracowników Huty Miedzi Głogów z okazji wspomnienia patrona św. Floriana, na której obecne były parlamentarzystki z naszego regionu - Senator Dorota Czudowska oraz Poseł Ewa Szymańska. Msza rozpoczęła się o godz. 12.30 i przewodniczył jej J. E. Ks. Bp. Tadeusz Lityński.

06

Maj
Centralne uroczystości Dnia Hutnika w Głogowie

Podczas tegorocznych centralnych uroczystości z okazji Dnia Hutnika, na Akademii Centralnej w Miejskim Ośrodku Kultury w Głogowie m. in. Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak wręczył wyróżnionym Hutnikom medale za długoletnią służbę.

W akademii, w imieniu pani Senator Doroty Czudowskiej, uczestniczyła dyrektor biura Izabela Wańkowicz. Obecny był prezes KGHM Polska Miedź Krzysztof Skóra, a także inni oficjele z władz miedziowego koncernu i powiązanych z nim spółek. Tradycyjnie nie zabrakło polityków i samorządowców. W uroczystościach wzięła udział m. in. Poseł na Sejm RP Ewa Szymańska.

Po akademii odbyły się tradycyjnie Hutnicza Karczma oraz Comber Babski. Tegoroczna karczma została zorganizowana w Głogowie dla braci hutniczej z terenu zagłębia miedziowego. Tematem przewodnim imprezy był sport. Bawili się na niej hutnicy z Głogowa, Legnicy i Orska.

Z okazji święta, na Centralnym Babskim Combrze hutniczki przygotowały zabawę z góralskimi tańcami, zabawami i śpiewami.

http://www.duw.pl/pl/biuro-prasowe/aktualnosci/12005,Dzien-Hutnika-uroczystosci-KGHM-Polska-Miedz-w-Glogowie.html

http://www.solidarnosc.org.pl/legnica/nowa/?p=14359#prettyPhoto

http://www.damitv.pl/wiadomosci/8405,centralna-akademia-na-dzien-hutnika

04

Maj
Dzień Hutnika, Strażaka i Kominiarza

Szanowni Hutnicy, Strażacy, Kominiarze!

Jak co roku w Dniu Świętego Floriana - Waszego Patrona - obchodzicie swoje święto.        

Wasza praca jest ciężka i często niebezpieczna.

Doceniając Wasz trud, życzę wszelkiej pomyślności, bezpiecznych powrotów do domu, satysfakcji z wykonywanej pracy i radości w rodzinach.

Niech Święty Florian czuwa nad Wami. Szczęść Boże!                                                                                       

Dorota Czudowska - Senator RP

02

Maj
Delegacja na obchodach Dnia Polonii w Budapeszcie

Obchody Dnia Polonii i Polaków poza granicami rozpoczęły się od Mszy Św. w intencji Polonii świata w dniu 2 maja 2016 r. w Polskim Kościele w Budapeszcie. Udział w nich wzięła Senator Dorota Czudowska wraz z delegacją oraz Marszałkiem Senatu RP.

W Domu Polskim w Budapeszcie delegacja Senatu RP spotkała się z przedstawicielami tutejszej Polonii, zwiedziła Muzeum i Archiwum Węgierskiej Polonii oraz siedzibę Ogólnokrajowego Samorządu Polskiego. Marszałek podkreślił, że cieszy się, iż to właśnie razem z węgierską Polonią obchodzi to święto.

Zdjęcia:

https://www.flickr.com/photos/senatrp/26695214382

Więcej informacji pod adresem:

https://www.senat.gov.pl/aktualnosci/art,8680,delegacja-senatu-na-obchodach-dnia-polonii-w-budapeszcie.html

http://www.polonia.hu/index.php/pl/hirek/3592-marszalek-senatu-odwiedzil-wegry-w-dzien-polonii-i-polakow-za-granica

http://www.polonia.hu/index.php/pl/hirek/3588-swiatowy-dzien-polonii-i-polakow-za-granica

http://budapeszt.msz.gov.pl/pl/aktualnosci/fotogaleria/dzien_polonii_i_polakow_za_granica___budapeszt_2016

http://www.tvp.pl/polonia/informacje/polacy-na-swiecie/kalendarz/delegacja-senatu-na-obchodach-dnia-polonii-w-budapeszcie/25202071

http://serwis.chrystusowcy.pl/kalendarium-wpis/obchody-dnia-polonii-w-budapeszcie/1757

28

Kwi
Nadanie Szkole Podstawowej w Trzebielu imienia Orła Białego

Po dwóch latach systematycznych przygotowań odbyła się uroczystość nadania imienia Orła Białego Szkole Podstawowej w Trzebielu. Współfundatorem sztandaru z logiem oraz nazwą szkoły jest Senator Dorota Czudowska.

http://trzebiel.pl/asp/pl_start.asp?typ=14&menu=332&strona=1

http://zgg.gosc.pl/gal/pokaz/3117253.Szkolne-swieto-w-Trzebielu#gt

http://www.lubuskie.uw.gov.pl/aktualnosci/wydarzenia/idn:15496.html

http://zary-zagan.regionalna.pl/ps-258228-imie-dla-szkoly/

28

Kwi
Transmisje z Senatu RP

ZAPRASZAMY DO ŚLEDZENIA TRANSMISJI Z SENATU RP!

http://www.senat.gov.pl/transmisje/

25

Kwi
Spotkanie w Krzeszowie

W poniedziałek 25 kwietnia 2016 r. miało miejsce spotkanie przyjaciół Radia Maryja i Telewizji Trwam w Krzeszowie, w którym uczestniczyły Pani Senator Dorota Czudowska oraz Pani Poseł Ewa Szymańska. W gotyckiej fraternii w klasztorze, pamiętającej jeszcze czasy Piastów, została wygłoszona o 16.30 katecheza dla zgromadzonych. O 17.30 miała miejsce w kościele mariackim inscenizacja ,,Chrzest Mieszka I” w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Publicznych w Krzeszowie. O godz. 18.20 rozpoczęła się transmisja w Telewizji Trwam z krzeszowskiego kościoła mariackiego. Eucharystii przewodniczył biskup pomocniczy diecezji legnickiej JE ks. bp Marek Mendyk.

http://www.opactwo.eu/index.php/galeria/category/326-2016-04-tv-trwam-i-radio-maryja

http://www.opactwo.eu/index.php/aktualnoci-2/909-telewizja-trwam-i-radio-maryja-w-krzeszowie-2016

http://tv-trwam.pl/film/spotkanie-rodziny-radia-maryja-w-sanktuarium-matki-bozej-laskawej-w-krzeszowie-1

25

Kwi
Uroczystość wręczenia Odznaczeń Wolności i Solidarności

25 kwietnia  2016 r. w auli wrocławskiego Papieskiego Wydziału Teologicznego odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych – Krzyży Wolności i Solidarności działaczom opozycji z lat 1956–1989. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy odznaczenia wręczył Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Łukasz Kamiński. Senator Dorotę Czudowską reprezentowała Dyrektor Biura Senatorskiego Izabela Wańkowicz.

Prezes IPN, dr Łukasz Kamiński podkreślił, że Krzyż Wolności i Solidarności to odznaczenie wzorowane na ustanowiony w latach 30. XX wieku Krzyżu Niepodległości II RP.

Podczas uroczystości obecni byli przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych, służb mundurowych, konsulatów honorowych, a także liczna reprezentacja stowarzyszeń i organizacji kombatanckich. Nie zabrakło również harcerzy, dziennikarzy, a przede wszystkim – rodzin odznaczonych.

W imieniu odznaczonych przemowę wygłosił ksiądz Czesław Nowak.

https://ipn.gov.pl/aktualnosci/2016/wroclaw/uroczystosc-wreczenia-krzyzy-wolnosci-i-solidarnosci-wroclaw,-25-kwietnia-2016

22

Kwi
Pogrzeb Senatora Władysława Papużyńskiego

We wtorek 19 kwietnia 2016 roku zmarł Władysław Papużyński, pierwszy senator z Okręgu Legnickiego. Miał 86 lat. Pogrzeb odbył się w piątek 22 kwietnia 2016 roku w Głogowie. W imieniu Senator Doroty Czudowskiej, Biura Senatorskiego oraz jako oficjalna delegacja Senatu RP w uroczystościach pogrzebowych uczestniczyła dyrektor biura senatorskiego Izabela Wańkowicz. Władysław Papużyński był od 1981 roku organizatorem, działaczem, jednym z liderów „S” RI w województwie legnickim, przewodniczącym Koła „S” RI w Brzostowie, Zarządu Gminnego „S” RI gminie wiejskiej Głogów, wiceprzewodniczącym Wojewódzkiego Komitetu Założycielskiego „S” RI w Legnicy. Od 1981 roku był przedstawicielem województwa legnickiego przy Ogólnopolskim Komitecie Założycielskim „S”; W 1981 roku Senator Papużyński był członkiem komisji realizującej porozumienia rzeszowsko-ustrzyckie; od 1981 roku był członkiem Ogólnopolskiej Komisji Wyborczej „S” RI, następnie przewodniczącym Zarządu Wojewódzkiego „S” RI w Legnicy.

 http://fakty.lca.pl/legnica,news,58775,Zmarl_byly_legnicki_senator_Pogrzeb_w_piatek.html

 https://www.senat.gov.pl/aktualnosci/art,8633,bspan-stylecolor000000zmarl-senator-i-kadencji-wladyslaw-papuzynskispanb.html

http://www.legnica.fm/wiadomosci/wiadomosci-fakty/20-fakty-region/11043-zmarl-wladyslaw-papuzynski-senator-i-kadencji

http://www.solidarnosc.org.pl/legnica/nowa/?p=14185

22

Kwi
Wizyta z delegacją w Niemczech

Senator Dorota Czudowska wraz z Marszałkiem Senatu i delegacją złożyli dwudniową wizytę w Niemczech 21 oraz 22 kwietnia 2016 roku. Delegacja Senatu RP gościła w Berlinie i Dreźnie na zaproszenie przewodniczącego Bundesratu, premiera Saksonii Stanisława Tillicha. Była to pierwsza oficjalna wizyta, której przewodniczy marszałek Stanisław Karczewski.

W skład delegacji wchodzili senatorowie: Dorota Czudowska, będąca członkiem senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej, Marek Rocki, przewodniczący komisji, Jan Dobrzyński, wiceprzewodniczący komisji oraz Marek Pęk - Senator RP i członek tej komisji.

W czwartek w Kancelarii Premiera Kraju Związkowego Saksonii w Dreźnie odbyło się spotkanie z premierem tego landu Tillichem, następnie z ministrami Saksonii ds. sprawiedliwości Sebastianem Gemkowem oraz ds. środowiska i rolnictwa Thomasem Schmidtem.

Delegacja uczestniczyła także w otwarciu wystawy Kulturzug (Pociąg Kultury) w Szkole Wyższej Sztuk Pięknych. W programie wizyty przewidziano także wizytę polskiej delegacji w parlamencie tego kraju związkowego, krótkie uczestnictwo w obradach, rozmowę z przewodniczącym parlamentu Saksonii Matthiasem Rößerem oraz zwiedzanie Muzeum Kraszewskiego w Dreźnie.

Tego samego dnia późnym popołudniem Senator Dorota Czudowska z delegacją spotkała się z Polonią.

W piątek delegacja Senatu gościła w Bundesracie. Marszałek rozmawiał z przewodniczącym Bundesratu Stanisławem Tillichem oraz z ministrem spraw zagranicznych Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem. Głównym tematem rozmów był zbliżający się szczyt NATO w Warszawie, kwestie dotyczące bezpieczeństwa, migracji i uchodźców oraz organizacja Światowych Dni Młodzieży. Ponadto marszałek zapowiedział, że poruszy tematy współpracy między parlamentami Polski i Niemiec oraz 1050. rocznicy chrztu Polski.

Więcej informacji można znaleźć pod adresami:

https://www.senat.gov.pl/aktualnosci/art,8631,marszalek-senatu-z-wizyta-w-niemczech.html

http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/937835,marszalek-senatu-od-czwartku-z-wizyta-w-niemczech.html

http://www.parlamentarny.pl/wydarzenia/marszalek-senatu-od-czwartku-z-wizyta-w-niemczech,8412.html

http://www.tvpparlament.pl/aktualnosci/marszalek-senatu-z-wizyta-w-niemczech-spotka-sie-min-z-szefem-bundesratu/24977297

14

Kwi
Zgromadzenie Narodowe w 1050. rocznicę Chrztu Polski

W dniu 14stego kwietnia 2016 roku w Poznaniu zakończyło się uroczyste posiedzenie Zgromadzenia Narodowego z okazji jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski i początków polskiej państwowości. Na posiedzeniu obecne były parlamentarzystki z naszego okręgu: Senator Dorota Czudowska oraz Poseł Ewa Szymańska. W trakcie posiedzenia orędzie wygłosił prezydent Andrzej Duda. Na ceremonii pojawiła się również premier Beata Szydło.

Posiedzenie Zgromadzenia Narodowego, czyli wspólne posiedzenie Sejmu i Senatu zorganizowano na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Po raz pierwszy w historii odbyło się ono poza Warszawą. Obradom przewodniczyli marszałkowie Sejmu i Senatu: Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski.

W posiedzeniu Zgromadzenia Narodowego, obok głowy państwa i parlamentarzystów, wzięli udział m.in.: członkowie Rady Ministrów z premier Beatą Szydło na czele, członkowie Konferencji Episkopatu Polski, pod przewodnictwem arcybiskupa, metropolity poznańskiego Stanisława Gądeckiego oraz przedstawiciele parlamentów europejskich i korpusu dyplomatycznego.

Oprócz obrad Zgromadzenia Narodowego zaplanowano również konferencje historyczne, wystawy i dyskusje. Uczestnicy obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski wysłuchali prawykonania przez Filharmonię Poznańską "Oratorium966.pl", skomponowanego specjalnie na tę uroczystość.

Centralne uroczystości 1050. rocznicy chrztu Polski rozpoczęły się 14 kwietnia w Gnieźnie i na Ostrowie Lednickim. 16 kwietnia w stolicy Wielkopolski zaplanowano spotkanie ewangelizacyjne dla ponad 40 tys. wiernych.

Według historyków 14 kwietnia 966 roku, w przypadającą wówczas Wielką Sobotę, książę Mieszko I przyjął chrzest. Tysiąc lat później, 14 kwietnia 1966 roku w Gnieźnie odbyły się centralne obchody milenium chrztu Polski pod przewodnictwem prymasa Stefana Wyszyńskiego.

news1 

 

 

Spotkania Pani Senator z uczniami szkół podstawowych w Legnicy

 

 

 1

Joomla BJ Metis template by ByJoomla.com