Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

22

Kwi
Wizyta z delegacją w Niemczech

Senator Dorota Czudowska wraz z Marszałkiem Senatu i delegacją złożyli dwudniową wizytę w Niemczech 21 oraz 22 kwietnia 2016 roku. Delegacja Senatu RP gościła w Berlinie i Dreźnie na zaproszenie przewodniczącego Bundesratu, premiera Saksonii Stanisława Tillicha. Była to pierwsza oficjalna wizyta, której przewodniczy marszałek Stanisław Karczewski.

W skład delegacji wchodzili senatorowie: Dorota Czudowska, będąca członkiem senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej, Marek Rocki, przewodniczący komisji, Jan Dobrzyński, wiceprzewodniczący komisji oraz Marek Pęk - Senator RP i członek tej komisji.

W czwartek w Kancelarii Premiera Kraju Związkowego Saksonii w Dreźnie odbyło się spotkanie z premierem tego landu Tillichem, następnie z ministrami Saksonii ds. sprawiedliwości Sebastianem Gemkowem oraz ds. środowiska i rolnictwa Thomasem Schmidtem.

Delegacja uczestniczyła także w otwarciu wystawy Kulturzug (Pociąg Kultury) w Szkole Wyższej Sztuk Pięknych. W programie wizyty przewidziano także wizytę polskiej delegacji w parlamencie tego kraju związkowego, krótkie uczestnictwo w obradach, rozmowę z przewodniczącym parlamentu Saksonii Matthiasem Rößerem oraz zwiedzanie Muzeum Kraszewskiego w Dreźnie.

Tego samego dnia późnym popołudniem Senator Dorota Czudowska z delegacją spotkała się z Polonią.

W piątek delegacja Senatu gościła w Bundesracie. Marszałek rozmawiał z przewodniczącym Bundesratu Stanisławem Tillichem oraz z ministrem spraw zagranicznych Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem. Głównym tematem rozmów był zbliżający się szczyt NATO w Warszawie, kwestie dotyczące bezpieczeństwa, migracji i uchodźców oraz organizacja Światowych Dni Młodzieży. Ponadto marszałek zapowiedział, że poruszy tematy współpracy między parlamentami Polski i Niemiec oraz 1050. rocznicy chrztu Polski.

Więcej informacji można znaleźć pod adresami:

https://www.senat.gov.pl/aktualnosci/art,8631,marszalek-senatu-z-wizyta-w-niemczech.html

http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/937835,marszalek-senatu-od-czwartku-z-wizyta-w-niemczech.html

http://www.parlamentarny.pl/wydarzenia/marszalek-senatu-od-czwartku-z-wizyta-w-niemczech,8412.html

http://www.tvpparlament.pl/aktualnosci/marszalek-senatu-z-wizyta-w-niemczech-spotka-sie-min-z-szefem-bundesratu/24977297

22

Kwi
Pogrzeb Senatora Władysława Papużyńskiego

We wtorek 19 kwietnia 2016 roku zmarł Władysław Papużyński, pierwszy senator z Okręgu Legnickiego. Miał 86 lat. Pogrzeb odbył się w piątek 22 kwietnia 2016 roku w Głogowie. W imieniu Senator Doroty Czudowskiej, Biura Senatorskiego oraz jako oficjalna delegacja Senatu RP w uroczystościach pogrzebowych uczestniczyła dyrektor biura senatorskiego Izabela Wańkowicz. Władysław Papużyński był od 1981 roku organizatorem, działaczem, jednym z liderów „S” RI w województwie legnickim, przewodniczącym Koła „S” RI w Brzostowie, Zarządu Gminnego „S” RI gminie wiejskiej Głogów, wiceprzewodniczącym Wojewódzkiego Komitetu Założycielskiego „S” RI w Legnicy. Od 1981 roku był przedstawicielem województwa legnickiego przy Ogólnopolskim Komitecie Założycielskim „S”; W 1981 roku Senator Papużyński był członkiem komisji realizującej porozumienia rzeszowsko-ustrzyckie; od 1981 roku był członkiem Ogólnopolskiej Komisji Wyborczej „S” RI, następnie przewodniczącym Zarządu Wojewódzkiego „S” RI w Legnicy.

 http://fakty.lca.pl/legnica,news,58775,Zmarl_byly_legnicki_senator_Pogrzeb_w_piatek.html

 https://www.senat.gov.pl/aktualnosci/art,8633,bspan-stylecolor000000zmarl-senator-i-kadencji-wladyslaw-papuzynskispanb.html

http://www.legnica.fm/wiadomosci/wiadomosci-fakty/20-fakty-region/11043-zmarl-wladyslaw-papuzynski-senator-i-kadencji

http://www.solidarnosc.org.pl/legnica/nowa/?p=14185

14

Kwi
Zgromadzenie Narodowe w 1050. rocznicę Chrztu Polski

W dniu 14stego kwietnia 2016 roku w Poznaniu zakończyło się uroczyste posiedzenie Zgromadzenia Narodowego z okazji jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski i początków polskiej państwowości. Na posiedzeniu obecne były parlamentarzystki z naszego okręgu: Senator Dorota Czudowska oraz Poseł Ewa Szymańska. W trakcie posiedzenia orędzie wygłosił prezydent Andrzej Duda. Na ceremonii pojawiła się również premier Beata Szydło.

Posiedzenie Zgromadzenia Narodowego, czyli wspólne posiedzenie Sejmu i Senatu zorganizowano na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Po raz pierwszy w historii odbyło się ono poza Warszawą. Obradom przewodniczyli marszałkowie Sejmu i Senatu: Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski.

W posiedzeniu Zgromadzenia Narodowego, obok głowy państwa i parlamentarzystów, wzięli udział m.in.: członkowie Rady Ministrów z premier Beatą Szydło na czele, członkowie Konferencji Episkopatu Polski, pod przewodnictwem arcybiskupa, metropolity poznańskiego Stanisława Gądeckiego oraz przedstawiciele parlamentów europejskich i korpusu dyplomatycznego.

Oprócz obrad Zgromadzenia Narodowego zaplanowano również konferencje historyczne, wystawy i dyskusje. Uczestnicy obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski wysłuchali prawykonania przez Filharmonię Poznańską "Oratorium966.pl", skomponowanego specjalnie na tę uroczystość.

Centralne uroczystości 1050. rocznicy chrztu Polski rozpoczęły się 14 kwietnia w Gnieźnie i na Ostrowie Lednickim. 16 kwietnia w stolicy Wielkopolski zaplanowano spotkanie ewangelizacyjne dla ponad 40 tys. wiernych.

Według historyków 14 kwietnia 966 roku, w przypadającą wówczas Wielką Sobotę, książę Mieszko I przyjął chrzest. Tysiąc lat później, 14 kwietnia 1966 roku w Gnieźnie odbyły się centralne obchody milenium chrztu Polski pod przewodnictwem prymasa Stefana Wyszyńskiego.

10

Kwi
Uroczystości ku czci ofiar katastrofy smoleńskiej i ludobójstwa w Katyniu

W niedzielę 10 kwietnia 2016 roku w Legnicy odbyły się uroczystości związane z rocznicą śmierci ofiar katastrofy smoleńskiej oraz ludobójstwa w Katyniu. Pod pomnikiem św. Jana Pawła II wystawiono warty oraz odczytany został apel poległych. Ponadto ulicami Rynku przeszedł Marsz Pamięci, a następnie w Katedrze Legnickiej odprawiono Mszę Świętą w intencjach ofiar. Senator RP Dorota Czudowska wraz z Poseł na Sejm RP Ewą Szymańską uczestniczyły w tym czasie w ogólnopolskich obchodach rocznicy katastrofy smoleńskiej, organizowanych w Warszawie z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy.

Pełną relację można przeczytać pod poniższymi adresami:

http://legnica.naszemiasto.pl/artykul/marsz-pamieci-w-legnicy-zdjecia,3701286,art,t,id,tm.html

http://legnica.gosc.pl/gal/spis/3080308.Marsz-Pamieci

 

 

06

Kwi
Zapraszamy na uroczystości ku czci ofiar ludobójstwa w Katyniu i katastrofy w Smoleńsku

04

Kwi
Dzień Pamięci o Św. Janie Pawle II

W dniu 4 kwietnia 2016 roku o godz. 15:00 pod legnickim pomnikiem Jana Pawła II odbył się apel pamięci, złożono kwiaty oraz zapalono znicze. W imieniu Pani Senator Doroty Czudowskiej oraz Pani Poseł Ewy Szymańskiej w uroczystościach wzięła udział Dyrektor Biura Poselsko-Senatorskiej Pani Izabela Wańkowicz.

Oganizatorami uroczystości były: Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, Zarząd Okręgowy i Miejski oraz Koło Przyjaciół Dzieci przy Zespole Szkół Muzycznych w Legnicy.

Kolejnym punktem uroczystości był koncert w Zespole Szkoł Muzycznych w Legnicy, upamiętniający postać Jana Pawła II. Na zakończenie wszyscy odśpiewali "Barkę".

Więcej informacji można znaleźć pod adresem:

http://legnica.naszemiasto.pl/artykul/dzien-pamieci-o-sw-janie-pawle-ii-zdjecia,3695444,gal,t,id,tm.html

http://pogodzinach.lca.pl/legnica,news,58461,Piesnia_i_poezja_wspominali_Ojca_Swietego_.html

Więcej zdjęć z uroczystości znajduje się pod adresem:

http://foto.lca.pl/foto,1459776781,Z_o_yli_kwiaty_w_11_rocznic_mierci_papie_a_Polaka.html

04

Kwi
Uroczystość rozstrzygnięcia II edycji konkursu historyczno-literackiego „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni"

4 kwietnia 2016 roku w Zespole Szkół w Chocianowie odbyła się uroczystość rozstrzygnięcia II edycji konkursu ,,Żołnierze Wyklęci - Bohaterowie Niezłomni", nad którą patronat objęli Senator RP Dorota Czudowska i Poseł na Sejm RP Krzysztof Kubów. W imieniu Pani Senator w uroczystosciach udział wzięła Dyrektor Biura Senatorskiego Doroty Czudowskiej, Pani Izabela Wańkowicz.

Nagrody dla wszystkich uczestników konkursu zostały ufundowane przez wyżej wymienioną dwojkę parlamentarzystów z naszego regionu. Dla zwycięzców z pierwszych trzech miejsc zorganizowano 3-diową wycieczkę do Warszawy.

Szczegółowe informacje dostępne są pod adresem:

http://zschocianow.pl/prawda-dala-sie-zgladzic/

W uroczystości wzięli udział: Poseł na Sejm RP Pan Krzysztof Kubów oraz Dyrektor Biura Senatorskiego Senator RP Doroty Czudowskiej, Pani Izabela Wańkowicz.
„Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni

22

Mar
23 marca - Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej

12 marca 2007 parlament Węgier uznał dzień 23 marca Dniem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Za było 324 posłów, nikt się nie wstrzymał, nikt nie był przeciw. Cztery dni później analogiczną uchwałę podjął przez aklamację polski Sejm. Uroczyste obchody z tej okazji odbywają się naprzemiennie raz w Polsce, raz na Węgrzech. W 2015 roku uroczystośc miała miejsce w Katowicach, natomiast w roku bierzącym w dniach 18-19 marca w Budapeszcie.

      Z tej okazji odbyło się spotkanie prezydentów Polski i Węgier - pana Andrzeja Dudy i pana Janosa Adera - oraz członków parlamentarnych grup przyjaźni z Polski i Węgier, samorządowców, ludzi kultury i wszystkich pracujących na rzecz trwania i rozwijania przyjaźni polsko-węgierskiej.

     Program obchodów przedstawia się następująco:

18 marca

- ceremonia otwarcia wystawy w Węgierskim Muzeum Narodowym

- uroczysta kolacja wydana przez prezydenta Węgier na cześć prezydenta RP

19 marca

- Msza Święta w Bazylice Świętego Stefana

- udział w oficjalnym programie uroczystości i na przyjęciu w Reducie Peszteńskiej

- hymny, przemowienia prezydentów

- koncert galowy orkiestry ,,Danubia Orchestra Buda" i pianisty Gergelya Boganyi

- przyjęcie w Reducie wydane przez prezydenta Budapesztu

- wizyta w parlamencie wraz z udziałem w uroczystościach przekazania odznaczeń przyznanych przez prezydentów

     Skład polskiej delegacji parlamentarnej tworzyli posłowie: Piotr Naimski, Beata Mazurek, Piotr Babinetz, Kazimierz Gołojuch, Bogdan Janowski oraz senator Dorota Czudowska.

     Tegoroczny Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej obchodzony jest w roku 60-tej rocznicy wydarzeń w Poznaniu i Budapeszcie. Ich ważność w historii podkreślali obaj prezydenci w swoich przemówieniach. Szczególnie wiele powiedział na ten temat prezydent Węgier, z wdzięcznością wspominając pomoc i solidarność Polaków, które w tamtym czasiebyłby dla Węgrów nieocenione.

     Wiosenna aura w Budapeszcie, biało-czerwone flagi na głównym moście, budynkach rządowych i Bazylice Św. Stefana wzruszały i sprawiały, że w tym dniu czuliśmy sie tam jak u siebie.

     Zainteresowanym przypominam, że w Ośrodku Diagnostyki Onkologicznej w Legnicy wciąż eksponowana jest wystawa o wspólnej historii polsko-węgierskiej. Mozna ją obejrzeć w godzinach otwarcia ośrodka.

     Serdecznie zapraszam - Dorota Czudowska.

 

20

Lut
Pierwsza ekumeniczna konferencja poświęcona świętowaniu niedzieli

20 lutego w Legnicy odbyła się pierwsza ekumeniczna konferencja poświęcona świętowaniu niedzieli. Spotkanie zaplanowano z okazji pierwszej rocznicy podpisania apelu Kościołów chrześcijańskich w Polsce o poszanowanie i świętowanie niedzieli. W sympozjum wzięli udział przedstawiciele Kościoła katolickiego, greckokatolickiego, prawosławnego i ewangelicko-augsburskiego oraz przedstawiciele parlamentarzystów, władz lokalnych i osoby zainteresowane tym tematem. Nie mogło też zabraknąć członków Społecznego Ruchu Świętowania Niedzieli, z przewodniczącym Bogdanem Orłowski, którzy byli inicjatorami tego spotkania.

http://www.legnica.fm/wiadomosci/wiadomosci-diecezja/10192-koscioly-chrzescijanskie-o-swietosci-niedzieli-konferencja-w-legnicy

 

http://www.niedziela.pl/artykul/20849/„By-na-nowo-odkryc-dzien-Panski”

14

Lut
Rocznica ważnych wydarzeń historycznych

W niedzielę - 14 lutego o 18.00 - Poseł Ewa Szymańska oraz w imieniu Senator Doroty Czudowskiej - dyrektor biura poselsko-senatorskiego Izabela Wańkowicz - wzięły udział w uroczystej Mszy Św. w kościele Św. Jacka, upamiętniającej trzy ważne wydarzenia historyczne, którymi są:

- rocznica pierwszej deportacji Polaków na Sybir, co miało miejsce 10-02-1940 roku

- utworzenie Armii Krajowej w dniu 14-02-1942 roku

- pierwszy zrzut Cichociemnych na terytorium okupowanej Polski w dniach 15/16-02-1941 roku

Wiedze o tych wydarzeniach można poszerzyć na stronie Nasza Historia.

 

Po Mszy Św. zostały zapalone znicze oraz złożone okolicznościowe wiązanki pod pomnikiem Zesłańców Sybiru w Legnicy.

06

Lut
XVI Bal Dobroczynny w Przemkowie

6 lutego w sobotę odbył się XVI Bal Dobroczynny, z którego dochód przeznaczony został na bierzące prace remontowe w kompleksie sakralnym Parafii Miłosierdzia Bożego w Przemkowie. W czasie balu organizowane były liczne licytacje, konkursy oraz zabawy.

01

Lut
Otwarcie biura poselsko-senatorskiego w nowej kadencji

W poniedziałek 1 lutego 2016 roku w legnickiej siedzibie Prawa i Sprawiedliwości odbyła się konferencja prasowa, której tematem było oficjalne otwarcie biura poselsko-senatorskiego w nowej kadencji. Ponadto Senator Dorota Czudowska wraz z Poseł Ewą Szymańską przedstawiły dziennikarzom nową broszurę kolportowaną przez PiS, wyjaśniającą bieżące działania rządu.

Uprzejmie informujemy, że Prawo i Sprawiedliwość wydało i kolportuje broszurę "Dobra Zmiana. Pozwólcie nam pracować". Oryginalne broszury można odbierać w biurze poselsko-senatorskim - Plac Słowiański 1 - V. piętro.

02

Lut
Pielgrzymka parlamentarzystów

Kilkudziesięciu posłów i senatorów z różnych klubów parlamentarnych, wśród których znaleźli się Senator Dorota Czudowska oraz Poseł Ewa Szymańska, przybyło na doroczną 27. Pielgrzymkę Parlamentarzystów Polskich na Jasną Górę. Tradycyjnie modlitewne spotkanie w sanktuarium odbyło się we wtorek, 2 lutego, w Święto Ofiarowania Pańskiego (Matki Bożej Gromnicznej). Tego dnia obchodzony jest również Dzień Życia Konsekrowanego. 

Przed Mszą św. w Kaplicy Różańcowej pielgrzymi wysłuchali wykładu, który wygłosił ks. dr Piotr Burgoński, krajowy duszpasterz parlamentarzystów. 

Szersza relacja znajduje się pod adresem: http://www.jasnagora.com/wydarzenie-9925

24

Sty
10. koncert orkiestry DOM

news1 

 

 

Uroczysty koncert w wigilię 150-tej rocznicy urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego

 

Pani senator Dorota Czudowska była pomysłodawcą, inicjatorem i organizatorem koncertu z okazji 150-tej rocznicy urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego. W wypełnionej Sali Królewskiej legnickiej Akademii Rycerskiej wystąpili: orkiestra dęta i symfoniczna, chór oraz soliści Zespołu Szkół Muzycznych w Legnicy, w sumie ponad 100 wykonawców.

 

 

Joomla BJ Metis template by ByJoomla.com