Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

20

Cze
Laureaci konkursu

Nagrodzeni w konkursie historycznym uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 19 gościli w biurze poselsko-senatorskim. Senator Dorota Czudowska i poseł Ewa Szymańska współorganizowały konkurs, który dotyczył postaci Legnickiego Żołnierza Wyklętego - Majora Władysława Dybowskiego ps. Przemyski. Major Dybowski w tym roku otrzymał pośmiertnie tytuł Honorowego Obywatela Legnicy, jego historia to część powojennych losów Polski, cieszy fakt, że młodzi ludzie chcieli ją poznać i osiągnęli bardzo dobre wyniki swojej pracy.

 

07

Cze
50. Rocznica Odprawienia Mszy św. Prymicyjnej przez Bł. Ks. Jerzego Popiełuszkę w Parszowicach

W Parszowicach w małym uroczym, kamienno-ceglanym kościółku pw. Św. Rodziny,  z pięknymi gotyckimi polichromiami z XV w.  została odprawiona Msza św. w 50. Rocznicę  Mszy św. Prymicyjnej Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki. Mszy przewodniczył J.E. Ks. Bp. Stefan Regmunt, podczas homilii przedstawił sylwetkę Bł. Ks. Jerzego, który w dniu 4 czerwca 1972 r.  w tym kościele odprawił jedną ze swoich mszy prymicyjnych. Jak co roku mieszkańcy Parszowic, przedstawiciele samorządów gminnych i powiatowych uczcili tę rocznicę. W imieniu Pani Senator Doroty Czudowskiej kwiaty pod tablicą pamiątkową złożyła asystentka Grażyna Majchrzyk.

 

03

Cze
Święto Kół Gospodyń Wiejskich

W barwnej i niezwykle radosnej atmosferze  Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Legnicy, której kierownikiem jest Liliana Kowalczyk, zorganizowała spotkanie integracyjno-szkoleniowe Kół Gospodyń Wiejskichna terenie Giełdy Hurtowej w Legnicy. Do legnicy przyjechały Koła GW z Niedźwiedzic, Rosochatej, Tyńca Legnickiego, Miłogostowic, Wągrodna, Nowej Wsi Legnickiej,  Spalonej, Rui, Strupic, Rokitek, Bartoszowa na swoich stoiskach prezentowały i częstowały własnoręcznie przygotowanymi specjałami tj. pierogami, wędlinami, ciastami i pieczywem, żaden z uczestników i gości nie był głodny.  Dopełnieniem uroczystości był list do pań z od Marszałek Sejmu Elżbiety Witek odczytany przez Panią Dorotę Czudowską Senatora RP. Pani senator, jako że sama jest lekarzem onkologiem,  przeprowadziła krótką prelekcję nt. profilaktyki raka piersi i zachęcała do badań kontrolnych. Temat ten cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród gospodyń.  Na pikniku była również poseł Ewa Szymańska i Adam Babuśka Starosta Legnicki. Wśród stoisk nie zabrakło Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego z kierownikiem Arturem Szponarskim. Sprzyjający, słoneczny dzień i rozśpiewane zespoły z gmin  w dużej mierze wpłynął na integrację środowiska.

 

31

Maj
Program Inwestycji Strategicznych to wiele milionów dla jednostek samorządu terytorialnego

Tuż po ogłoszeniu wyników II edycji Rządowego Funduszu Polski Ład przez premiera Mateusza Morawieckiego, w dniu dzisiejszym w siedzibie Starostwa Powiatowego  w Legnicy minister Krzysztof Kubów w obecności senator Doroty Czudowskiej i poseł Ewy Szymańskiej  wręczył samorządom promesy.

To bardzo dobre wiadomości dla samorządów, a w szczególności samorządów powiatu legnickiego, które otrzymały rekordowe wsparcie , około 115 mln złotych. Dzięki takim środkom na inwestycje, będą możliwe realizacje najważniejszych zadań na terenie poszczególnych samorządów. Minister Krzysztof Kubów pogratulował dobrze złożonych wniosków i wyraził radość, że wszystkie samorządy są beneficjentami tego programu.

Powiat legnicki otrzyma 12.690,309 zł. Z tej kwoty na utworzenie Zakładu Aktywności Zawodowej w Legnickim Polu trafi 7.717,059,57zł, na modernizację dróg powiatowych miejscowości Wilczyce 4.973,250zł.

Miasto Chojnów otrzyma 10 mln 400 tys. zł na przebudowę i rozbudowę oczyszczalni ścieków w Goliszowie.

Do gminy Chojnów trafi kwota 4 mln 702,5 tys. zł na modernizację dróg gminnych w miejscowościach Okmiany, Stary Łom, Goliszów, Kolonia Kołłątaja – Biała (Kolonia, Niedźwiedzice i Rokitki.

Gmina Krotoszyce otrzymała promesę na 2 mln 550 tys. zł, za które przebuduje kanalizację deszczową wraz z przebudową przepustu w Tyńczyku Legnickim.

Do gminy Kunice trafi 2 mln 850 tys. zł na budowę zbiornika wody i kontenerowej przepompowni wody dla miejscowości Grzybiany i Ziemnice.

Gmina Legnickie Pole otrzymała promesę na 9 mln. 880 tys. zł. Z czego 4 mln 940 tys. zł przeznaczone zostanie na budowę nowego pola campingowego i 4 mln 940 tys. zł na budowę bazy turystyczno-kulturalnej opartej o Bitwę pod Legnicą z 1241 r.

Gmina Miłkowice otrzyma 10 mln 812,9 tys. zł. Na pierwszy etap przebudowy oczyszczalni ścieków w Miłkowicach 9 mln 292,9 tys. zł, na przebudowę drogi gminnej nr 104486D i drogi wewnętrznej w Dobrzejowie.

Gmina Prochowice otrzyma 10 mln 920 tys. zł. Na budowę Centrum Sportu, Edukacji i Kultury w Kwiatkowicach gmina otrzyma 4.993,086 zł, na przebudowę i modernizację Gminnej Oczyszczalni Ścieków w Prochowicach (I etap) 5.020,558 zł, na przebudowę drogi gminnej wraz z budową chodników i miejsc postojowych w rejonie budynków mieszkalnych przy ul. Pocztowej od 13 do 21 kwotę 906 mln 356 tys. zł.

Gmina Ruja otrzymała promesę na 10 mln 355 tys. zł. Pieniądze przeznaczone zostaną na dwie inwestycje. Pierwsza, to budowa sieci kanalizacyjnej i tranzytu w miejscowości Wągrodno wsparte kwotą 5 mln 700 tys. zł. Druga to remont dróg gminnych wsparty kwotą 4 mln 655 tys. zł.

Związek Komunalny „Wodociąg Lisowice” otrzymał promesę na 3 mln 972,9 tys. zł z przeznaczeniem na rozbudowę stacji uzdatniania wody.

Promesy na kwotę 35 mln zł otrzymało miasto Legnica. 15 mln 750 tys. zł przeznaczone zostanie na przebudowę infrastruktury sportowej i rekreacyjnej, 14 mln 250 tys. zł na budowę dróg lokalnych aktywizujących obszary aktywności gospodarczej i mieszkaniowej.

Pani senator Dorota Czudowska podsumowała wydarzenie mówiąc, że jest to dla nas niezmiernie ważne, podejmując współpracę z rządem Prawa i Sprawiedliwości niezależnie od poglądów. Te pieniądze nie są dla Prawa i Sprawiedliwości, ani Platformy Obywatelskiej, ani dla Polski 2050, PSL, ani Konfederacji. Te pieniądze są dla Polaków i im będą służyć. Drogi, żłobki, przedszkola, które za te pieniądze zostaną wybudowane. Poprawa higieny poprzez budowę kanalizacji, czy też infrastruktura sportowa, która też jest potrzebna naszym mieszkańcom.

 

22

Maj
Terytorialsi przysięgali

W Legnicy odbyło się bardzo ważne wydarzenie, po raz pierwszy po trzech dekadach mieszkańcy  mogli oglądać przysięgę wojskową. Uroczystą przysięgę 16 Dolnośląskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej pod dowództwem płk. Artura Barańskiego poprzedziła Masza św. w Katedrze. Następnie ślubowanie na Rynku, żołnierze przysięgali wypowiadając rotę "Ja Żołnierz Wojska Polskiego , przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej. bronić jej niepodległości i granic. Stać na straży Konstytucji. Strzec honoru żołnierza polskiego, sztandaru wojskowego. Za sprawę mojej Ojczyzny w potrzebie krwi własnej i życia nie szczędzić. Tak mi dopomóż Bóg." Były przemówienia, wręczenia listów gratulacyjnych w towarzystwie rodzin żołnierzy , uroczysta defilada. W tej pięknej uroczystości brała udział pani senator Dorota Czudowska, poseł Ewa Szymańska , europoseł Anna Zalewska, wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Marcin Krzyżanowski, prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski, starosta legnicki Adam Babuśka. Przedstawiciele środowisk kombatanckich i służb mundurowych z Legnicy. Legnica już podczas pandemii mogła doświadczyć , że TERYTORIALSI ZAWSZE GOTOWI, ZAWSZE BLISKO.

 

20

Maj
Zaproszenie na diecezjalny kongres Rodzin

06

Maj
W Starostwie Legnickim podpisano umowę na przebudowę drogi powiatowej nr 2220D

Dzięki pieniądzom z Polskiego Ładu będzie realizowana kolejna inwestycja drogowa w powiecie legnickim. 6 maja w obecności Krzysztofa Kubowa  szefa Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów, Pani senator Doroty Czudowskiej i poseł Ewy Szymańskiej oraz Adama Babuśki starosty powiatu legnickiego podpisano umowę z wykonawcą na realizację  inwestycji drogowej jaką jest przebudowa drogi na odcinkach: od drogi krajowej nr 94  do miejscowości Witków i od miejscowości Groble do Witkowa - łączna długość 4,5 km.

Zakres zadania obejmuje: poszerzenie i wzmocnienie konstrukcji drogi, przebudowę skrzyżowań i zjazdów, budowę zatok autobusowych w miejscowości Jerzmanowice, budowę chodników w miejscowości Jerzmanowice, przebudowę i budowę odwodnienia drogi i budowę kanału technologicznego, remont mostu na rzece Brenna w miejscowości Witków. Wszyscy obecni nie kryli radości z podpisania umowy na tę kolejną inwestycję drogową w powiecie legnickim.
Koszt inwestycji wyniesie 9,5 mln zł.

29

Kwi
2 maja - Dzień Flagi

Dzień łączności z polonią na całym świecie i Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Wszyscy wywieszamy na naszych oknach biało-czerwoną.

 

Dzień Flagi

22

Kwi
Charytatywny Koncert z Narodową Orkiestrą Dętą

Pani senator brała udział w cudownym koncercie charytatywnym z Narodową Orkiestrą Dętą. Wspaniały dyrygent Mariusz Dziubek, z wielką charyzmą, bardzo ekspresyjny, poprowadził swoją orkiestrę przez świat muzyki klasycznej, filmowej, rozrywkowej i rapu. Dopełnieniem wydarzenia był profesjonalny Krzysztof Ibisz, prowadzący aukcję w taki sposób, iż darczyńcy byli niezwykle hojni. Bijące serce otworzyło portfele na szczytny cel. Na koncercie wystąpili ukraińscy artyści, których w solidarności z walczącą Ukrainą sala oklaskiwała na stojąco. Przepiękny koncert. Jak będziecie mieli okazję warto obejrzeć narodową i spektakl stworzony przez jej dyrygenta. Na pewno nie będzie nudy.

22

Kwi
Otwarcie pierwszego żłobka w gminie Chojnów

22 kwietnia 2022r. w podchojnowskiej  Kolonii Kołłątaja nastąpiło uroczyste otwarcie pierwszego żłobka w gminie Chojnów. W uroczystości wzięła udział w imieniu Pani senator Doroty Czudowskiej Grażyna Majchrzyk . 50-ro maluchów w wieku od 3 miesięcy do 3 lat już od 4 maja będzie miało miejsce w „Arce Maluszka”, bo taką nazwę ma żłobek.

Na inwestycję władze gminy Chojnów pozyskały ponad 1,6 mln. zł dofinansowania. Żłobek wybudowano w ramach „Resortowego programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 MALUCH+ 2020”, współfinansowanego z Funduszu Pracy.  Placówka wyczekiwana przez rodziców maluchów jak i władze gminy . Wybudowana dzięki rządowemu wsparciu.

Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali: poseł Ewa Szymańska, członek zarządu Województwa Tymoteusz Myrda,  starosta legnicki Adam Babuśka, wójt Andrzej Pyrz, dr Małgorzata Hasiewicz-dyrektor generalna Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego,  Bogdan Styrkowiec-przewodniczący Rady Gminy i dyrektor Arki Maluszka  Agnieszka Sinkiewicz.

 

Więcej informacji  w linkach:

https://e-legnickie.pl/wiadomosci-z-regionu/powiat-legnicki/37572-arka-maluszka-otwarta-foto

https://chojnow.pl/news/news/view/id/14029

21

Mar
Wręczenie rządowych promes na zakup samochodów ratowniczo-gaśniczych dla dolnośląskich OSP

W dniu 21 marca przed strażnicą OSP w Raczkowej (powiat legnicki) odbyło się uroczyste wręczenie promes na zakup samochodów ratowniczo-gaśniczych dla jednostek OSP.

W imieniu senator Doroty Czudowskiej udział wzięła Izabela Wańkowicz, dyrektor biura senatorskiego. Ponadto w uroczystości wzieli udział poseł Ewa Szymańska i senator Krzysztof Mróz. Promesy wręczał Zastępca Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Adam Konieczny  w obecności Dolnośląskiego  Komendanta Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Marka Kamińskiego i Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Legnicy bryg. Wojciecha Huka oraz starosty legnickiego Adama Babuśki.

Z powiatu legnickiego promesy na zakup samochodu ratowniczo-gaśniczego otrzymały Ochotnicza Straż Pożarna w Raczkowej oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Jaroszówce.

01

Mar
1 marca 2022 r. Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych w Legnicy

W Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych na konferencji prasowej, która odbyła się pod pomnikiem Ofiar Sybiru legnicka Fundacja Pawła Jurosa zaprezentowała obraz, na którym na podstawie jednego z nielicznych zdjęć odtworzono portret legnickiego Żołnierza Wyklętego - majora Władysława Dybowskiego ps. "Przemyski", pierwszego wiceprezydenta Legnicy (lata 1945-46). Pomysłodawcą wykonania obrazu majora Dybowskiego w mundurze Wojska Polskiego była Pani Senator. Prezentując ten portret - organizatorzy uroczystości powiedzieli, że w ten sposób chcemy przywrócić godność i cześć Władysławowi Dybowskiemu - jako Majorowi Wojska Polskiego - naszemu Bohaterowi Wyklętemu, na którym komuniści wykonali karę śmierci na podstawie postanowienia Wojskowego Sądu Rejonowego. Wieczorem legniccy patrioci zebrani pod pomnikiem Niezłomnych zaśpiewali pieśń „Armio Wyklęta…” Sprawowano Mszę Św. w Legnickiej Katedrze, złożono kwiaty i znicze.

„CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM"

 

Więcej materiału w poniższych linkach.

https://legnica.fm/wiadomosci/wiadomosci-fakty/16-fakty-legnica/42994-tym-portretem-przywracaja-godnosc-legnickiemu-zolnierzowi-wykletemu

https://foto.lca.pl/foto,1646156234,Legniczanie_pami_tali_o_ho_dzie_dla_o_nierzy_Wykl_tych_.html

 

 

06

Mar
84 rocznica ogłoszenia Prawd Polaków spod Znaku Rodła

Od kilku lat Pani Senator Dorota Czudowska uczestniczy w uroczystościach związanych z ogłoszeniem Prawd Polaków spod Znaku Rodła. Pięć prawd proklamowanych przez naszych przodków w 1938 roku na Kongresie  Polaków w Berlinie, ale  jakże nadal aktualnych, stały się swoistym depozytem i międzypokoleniowym testamentem.

 

Należy przypomnieć te pięć praw Polaków:

1.    Jesteśmy Polakami

2.    Wiara Ojców naszych jest wiarą naszych dzieci

3.    Polak Polakowi bratem

4.    Co dzień Polak Narodowi służy

5.    Polska Matką naszą, nie wolno mówić o Matce źle

 

Rodzina Rodła we Wrocławiu, której Prezesem jest Pan Tadeusz Szczyrbak, z wielkim zaangażowaniem przypomina nam wszystkim kim jesteśmy. Każdego roku 6 marca we Wrocławiu na Ostrowie Tumskim jest odczytany uroczysty Apel pod tablicą z Prawdami Polaków spod Znaku Rodła, która umieszczona jest na Kościele pw. Św. Marcina. Uroczystości towarzyszyły salwy honorowe oddane przez żołnierzy Wojska Polskiego i składanie kwiatów. Po Apelu wszyscy udali się na Mszę Św. do katedry pw. Św.  Jana Chrzciciela, której przewodniczył Jego Ekscelencja ksiądz bp prof. dr hab. Ignacy Dec Senior Diecezji Świdnickiej.

Ten świąteczny dzień zakończyła konferencja on-line w auli papieskiej.

 

Więcej informacji

www.rodzinarodła.pl

www.facebook.com/tadeusz.szczyrbak.39

 

 

26

Lut
Solidarni z Ukrainą !


Biuro Poselsko-Senatorskie Ewy Szymańskiej i Doroty Czudowskiej wraz ze Starostwem Powiatowym w Legnicy organizuje zbiórkę darów dla walczącej Ukrainy.


Prosimy wszystkich ludzi dobrej woli o pomoc rzeczową w postaci żywności, środków opatrunkowych i higieny osobistej, leków.
Żywność o długim okresie przydatności do spożycia: makaron, ryż, olej, cukier, chrupkie pieczywo, konserwy, kawa, herbata, czekolada itp.
Środki higieniczne: mydło w kostkach, pasta i szczoteczki do zębów, podpaski, pampersy, papier toaletowy itp.
Środki opatrunkowe: bandaże, plastry itp.
Leki: przeciwbólowe bez recepty, przeciwbiegunkowe, środki dezynfekcyjne.
Koce, śpiwory (nieużywane).

Miejsce zbiórki darów:
Starostwo Powiatowe w Legnicy- parter
Plac Słowiański 1.
Poniedz.- piątek, godz. 10.00 - 18.00
Tel. 76 818 00 27

news1 

 

 

Spotkania Pani Senator z uczniami szkół podstawowych w Legnicy

 

 

 1

Joomla BJ Metis template by ByJoomla.com