Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

11

Lis
Święto Odzyskania Niepodległości w Kunicach

W 104. rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę w Kunicach, w centrum miejscowości,  stanął maszt z flagą Polski, w ramach rządowego projektu "Pod biało-czerwoną" pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.   Po odśpiewaniu Hymnu Polski odbyło się uroczyste otwarcie Klubu Seniora. Koszty adaptacji i wyposażenia budynku wyniosły ponad 234 tys. zł z czego ponad 187 tys. zł gmina otrzymała ze środków budżetu państwa w ramach programu "SENIOR+". W uroczystości udział wzięła dyrektor biura senatorskiego Pani Izabela Wańkowicz, która w imieniu Pani Senator wręczyła drobne upominki seniorom na dobry początek działalności klubu.

 

11

Lis
Święto Niepodległości w Chojnowie

Na chojnowskim Rynku został odśpiewany hymn państwowy, następnie zebrani mieszkańcy uczestniczyli w uroczystej Mszy św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. Św. App Piotra i Pawła. Po eucharystii, pod obeliskiem przy ul. Chmielnej, odczytano apel poległych a w imieniu Pani Senator Doroty Czudowskiej i Pani Poseł Ewy Szymańskiej kwiaty złożyła Grażyna Majchrzyk pracownik biura poselsko-senatorskiego. Chojnowianie wysłuchali również  koncertu "Dla Niepodległej", pięknie przygotowanego przez uczniów SP nr 4 w Chojnowie, który odbył się w centrum kultury "Dom Schrama".

 

 

 

10

Lis
Składanie kwiatów w miejscach pamięci

W przeddzień Święta Niepodległości asystenci Pani Senator Doroty Czudowskiej złożyli, jak co roku,  kwiaty w miejscach pamięci : tj. pod obeliskiem  Ofiarom Bolszewizmu 1939-1956, pod pomnikiem Pamięci Polskich Zesłańców Sybiru w latach 1940-1956, pod tablicą upamiętniającą więzionych i prześladowanych przez UB oraz pod pomnikiem wielkiego Polaka Papieża Jana Pawła II.  W kolejną rocznicę odzyskania niepodległości , dziękujemy i pamiętamy o wszystkich, którzy wywalczyli NIEPODLEGŁĄ.

 

08

Lis
25 Lat Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

W legnickim Hotelu Qubus odbyła się uroczystość 25 lat istnienia Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. 25 lat, to ćwierć wieku, można było zobaczyć jak zmienił się postęp technologiczny i plany rozwoju strefy na najbliższe lata, rozwój współpracy i szkolenia przyszłych kadr dla  regionu.

Podczas uroczystości nastąpiło podpisanie listu o współpracy siedmiu stref - "Specjalne Strefy Ekonomiczne dla Ukrainy" oraz podpisanie umów z samorządami w ramach programu „Zielony Transport Publiczny” pomiędzy Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a miastami Legnica, Bolesławiec i Głogów w sprawie dofinansowania zakupu autobusów elektrycznych. Dzięki wsparciu parlamentarzystek senator Doroty Czudowskiej i poseł Ewy Szymańskiej, Legnica otrzymała dotację w wys. 9 513 750 zł na zakup 6 autobusów o napędzie elektrycznym  oraz 7 punktów ładowania dedykowanym autobusom. Ze strony LSSE umowy podpisywał jej prezes Przemysław Bożek. 

 

03

Lis
Święto narodowe Węgier, legniczanie oddają hołd bohaterom Powstania Węgierskiego z 1956 roku

Co roku czcimy pamięć bohaterów węgierskiego października z 1956 roku , a od pięciu lat pod tablicą ufundowaną przez rząd  Węgierski,  w  rocznicę Powstania Węgierskiego. To w tamtym czasie legniczanie przekazali solidarnie krew bohaterom rannym, w tamtym zrywie. Było to zbrojne wystąpienie Węgrów przeciw reżimowi komunistycznemu panującemu na Węgrzech, wybuchło 23 października 1956 roku

i trwało do 10 listopada tego roku, kiedy to zostało ostatecznie stłumione przez zbrojną interwencję Armii Radzieckiej.

W tegorocznej uroczystości wziął udział  wicekonsul Węgier Adam Szeszetay, który złożył kwiaty pod tablicą. Kwiaty również składali: w imieniu Pani Senator Doroty Czudowskiej pracownik biura Grażyna Majchrzyk, Pani Ewa Szymańska Poseł na Sejm RP, z Wrocławskiego Towarzystwa  Polsko - Węgierskiego Michał Kwilecki

i wiceprezydent Legnicy Krzysztof Duszkiewicz.

Polacy solidaryzowali się  w tamtym czasie z Węgrami, tak jak teraz solidaryzujemy się z Ukrainą.

 

 

14

Paź
75- lat Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Jaczowie - gm. Jerzmanowa i Dzień Edukacji Narodowej.

W uroczystości jubileuszu szkoły w imieniu Pani Senator Doroty Czudowskiej udział wzięła Grażyna Majchrzyk, pracownika biura senatorskiego. Dyrektor szkoły Wioletta Olejnik przedstawiła historię szkoły, która jest jedną z najstarszych szkół,  nie tylko na terenie powiatu głogowskiego, ale to jest jedna z najstarszych szkół na Dolnym Śląsku. W święcie połączonym z Dniem Edukacji Narodowej uczestniczyło wielu gości, którzy przybyli z życzeniami, gratulacjami, wyrazami uznania i upominkami. Była to również okazja do wręczenia nagród za udział w konkursach, nagrody z rąk wójta i dyrektora szkoły otrzymało na scenie wielu uczniów. Uroczystość zakończył koncert muzyczny przygotowany przez Lubuskie Biuro Koncertowe.

 

07

Paź
Uroczyste ślubowanie kadetów Wojskowej Szkoły Średniej im. Zawiszy Czarnego w Legnicy

W uroczystości ślubowania i pasowania na kadetów 43 uczniów  Wojskowej Szkoły Średniej im. Zawiszy Czarnego w Legnicy udział wzięła Pani Senator Dorota Czudowska z Izabelą Wańkowicz dyrektorem biura senatorskiego. Pani Senator każdemu kadetowi wręczyła drobny upominek - biało-czerwoną flagietkę do wpięcia - na pamiątkę tej uroczystości. Uroczystość poprzedziła Msza Św., która została odprawiona w kościele p.w. św. Jana w Legnicy. Dalsza część uroczystości przy dźwiękach orkiestry Wojsk Lądowych z Wrocławia, odbyła się na dziedzińcu legnickiego Zamku Piastowskiego, gdzie kadeci złożyli uroczyste ślubowanie. Cała uroczystość, jej oprawa oraz słowa przysięgi były niezwykle wzruszające,  bliscy i znajomi kadetów nie kryli dumy oraz łez wzruszenia.

 

07

Paź
Październik miesiącem walki z rakiem piersi

Ruch Kobiet do Walki z Rakiem Piersi EUROPA DONNA - Legnica zorganizował dwa wydarzenia wpisujące się w międzynarodowe obchody Breast Health Day 2022 - zdrowy styl życia dla zdrowia twoich piersi.

1 października 2022r. w auli Zespołu Szkół Budowlanych w ramach aktywności fizycznej odbył się maraton ZUMBY. Trzeba wiedzieć, że codzienna aktywność fizyczna jest jednym z czynników obniżających zachorowanie na raka piersi. Organizatorki zadbały o różowe koszulki, jabłka i wodę mineralną dla wszystkich uczestników, a wsparli je instruktorzy ZUMBY z Legnicy i z innych dolnośląskich ośrodków. Każdy mógł wykupić cegiełkę za 30 zł i w ten sposób  zebrane pieniądze tj. kwotę 3.360,00 zł EUROPA DONNA w całości przekazała "NA POMOC UKRAINIE".

W dniu 7 października 2022r. odbył się XXIV Marsz ku Zdrowiu. Marsz poprowadziła Orkiestra Policji Wojewódzkiej we Wrocławiu, a członkinie EUROPA DONNA rozdawały ulotki na temat profilaktyki raka piersi. Pani Senator Dorota Czudowska, jako praktykujący lekarz onkolog, od ponad 30 lat zachęca kobiety do regularnych badań profilaktycznych, bo raka można leczyć, z rakiem trzeba walczyć, raka można pokonać. Pani senator mówi, że przed rakiem chroni zdrowy styl życia i badania mammograficzne.  Jest ona także Prezesem Polskiego Forum Europejskiej Koalicji do Walki z Rakiem Piersi EUROPA DONNA, członkiem tej organizacji jest również  EUROPA DONNA – Legnica.

Przed rozpoczęciem marszu Pani Senator odczytała list okolicznościowy od Pani Elżbiety Witek Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, która nie mogła osobiście uczestniczyć w marszu, ale gorąco podziękowała organizatorkom za kolejną edycję marszu, który w sposób spektakularny zwraca uwagę na ważny problem jakim jest rak piersi.

 W Polsce i na świecie wciąż zbyt dużo kobiet umiera, dlatego należy prowadzić tak szeroką edukację na temat  profilaktyki i zachęcać kobiety do regularnych badań, a szczególnie uwrażliwiać młodzież szkolną, która licznie uczestniczyła w marszu.

 

23

Wrz
Otwarcie Klubu Seniora w Bartoszowie gm. Legnickie Pole

Sala nowego Klubu Seniora wypełniona była po brzegi, w imieniu pani senator i pani poseł były Grażyna Majchrzyk i Jolanta Kowalczyk, asystentki parlamentarzystek. Taki klub to możliwość integracji społeczności lokalnej, a również miejsce na realizację zamiłowań, pasji, naukę języków, zdobywanie umiejętności informatycznych, ćwiczenia fitness i wymiana doświadczeń kulinarnych. To miejsce na spędzenie długich zimowych wieczorów w gronie przyjaciół.

 

17

Wrz
Otwarcie kanału żeglugowego na Mierzei Wiślanej

17 września został uroczyście otwarty kanał żeglugowy będący częścią nowej drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską.

W uroczystości  wzięła udział pani senator Dorota Czudowska z asystentką Grażyną Majchrzyk.

Byli przedstawiciele rządu RP, Prezydent RP Andrzej Duda, Premier Mateusz Morawiecki, Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczek , Minister Gróbarczyk - pełnomocnik rządu ds. gospodarki wodą oraz inwestycji w gospodarce morskiej i wodnej , Prezes PiS Jarosław Kaczyński parlamentarzyści oraz wielu zacnych gości.

Jest to niezwykle ważne wydarzenie dla Polski, ponieważ chwilą uruchomienia kanału Polska zerwie z dominacją Rosji w regionie. Statki zyskają swobodny dostęp do wszystkich portów Zalewu Wiślanego i - co najważniejsze - do portu morskiego w Elblągu. Dla Elbląga, Warmii i całej Polski Wschodniej otworzą się nowe możliwości rozwojowe. Dla regionu to szansa na

zwiększenie atrakcyjności gospodarczej województwa warmińsko-mazurskiego, a w szczególności Elbląga i portu w tym mieście, a także innych portów Zalewu Wiślanego. Znacząco, o prawie sto kilometrów, skróci się szlak wodny na Bałtyk, obecnie prowadzący przez Cieśninę Piławską. Nowe rozwiązanie infrastrukturalne będą motorem rozwoju gospodarczego całego regionu.

 

17

Wrz
17 września

W 83 rocznicę napaści Związku Sowieckiego na II Rzeczpospolitą legnickie koło Związku Sybiraków wraz z władzami Legnicy zorganizowało uroczystości pod pomnikiem Zesłańców Sybiru. Zebrani wysłuchali okolicznościowych przemówień, oddali hołd bohaterom i ofiarom wojny na wschodnich ziemiach Polski, które trafiły pod sowiecką okupację, odmówili modlitwę. Potem nastąpiło złożenie kwiatów, zapalenie zniczy i wspólne zdjęcie na zakończenie uroczystości. Kwiaty w imieniu poseł Ewy Szymańskiej i senator Doroty Czudowskiej złożyła dyrektor biura pani Izabela Wańkowicz.
17 września to przypieczętowanie Paktu Ribbentrop-Mołotow, ustalenie granic między
zaborcami: III Rzeszą i Związkiem Sowieckim pod wodzą Stalina.

01

Wrz
Zaczynamy szkołę!

Wojewódzkie rozpoczęcie Roku Szkolnego miało miejsce w Zespole Szkół Integracyjnych w Legnicy, mieście, w którym  naukę rozpoczęło w tym roku ok. 23 tysiące uczniów. Gośćmi tego ważnego wydarzenia byli przedstawiciele władz miasta: prezydent i wiceprezydent, radni, dyrektorzy szkół i nauczyciele, dyrektorzy wydziałów i spółek miejskich, społecznicy i kombatanci. Obecni byli również przedstawiciele władz państwowych: Ministerstwa i Nauki p. wiceminister  Marzena Machałek, Jarosław Obremski Wojewoda Dolnośląski, Roman Kowalczyk Dolnośląski Kurator Oświaty, którzy wygłosili swoje przemówienia, list Marszałek Sejmu Elżbiety Witek odczytał Starosta Legnicki, głos zabrał prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski. Gośćmi byli również senator Dorota Czudowska, posłowie a także: Marcin Krzyżanowski Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego, Andrzej Jaroch – Przewodniczący oraz radni  Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, osoby duchowne, służby mundurowe: policja, wojsko, straż pożarna. Na swoją ważną chwilę czekały dzieci-pasowane na pierwszoklasistów  oraz starsi uczniowie, którzy przygotowali występy muzyczno-taneczne. Mimo wielu trudnych wyzwań w oświacie przemawiający wyrazili nadzieję, że w roku  szkolnym 2022/2023 i nauczyciele i uczniowie im sprostają a władze centralne i lokalne w dobrej współpracy będą kierować i wspierać polskie szkoły.
Senator Dorotę Czudowską reprezentowała dyrektor Izabela Wańkowicz.

 

04

Wrz
Podziękowanie za plony

Dożynki w Prochowicach przebiegały przy pięknej pogodzie i wielkim zainteresowaniu mieszkańców miasta i gminy.  Mszy świętej w kościele pw. św. Jana Chrzciciela asystowały sztandary tutejszych szkół, straży pożarnej, Związku Sybiraków oraz miejskich władz.

Uroczystości przy stadionie rozpoczęły się po przejściu barwnego korowodu drogą oznaczoną kolorowymi kwiatami. Paradę prowadził poczciwy Ursus – capek, który pięknie lśnił w słońcu.

Zanim rozstrzygnięto konkurs na najpiękniejszy dożynkowy wieniec, uczestnicy święta obejrzeli występy dziecięcych  teatrów przygotowane specjalnie na tę okoliczność. Poczęstunkowi po oficjalnej części święta towarzyszyły zespoły grające ze sceny żywiołową muzykę w ludowych rytmach.
W Prochowicach pojawili się, oprócz władz miasta i gminy – także Starosta Adam Babuśka, wójtowie z sąsiednich gmin, przedstawiciele służb mundurowych, związków i stowarzyszeń. Legnickie parlamentarzystki: poseł Ewę Szymańską i senator Dorotę Czudowską reprezentowała – asystentka Jolanta Kowalczyk.

 

01

Wrz
83 lata temu wybuchła wojna

1 września, w związku z kolejną rocznicą wybuchu II wojny światowej, na legnickim cmentarzu komunalnym, pod ścianą upamiętnień senator Dorota Czudowska wraz z pracownikami biura, również w imieniu poseł Ewy Szymańskiej złożyła kwiaty w hołdzie bohaterom i ofiarom II Wojny Światowej. Pani poseł Ewa Szymańska na Zamku Królewskim w Warszawie uczestniczyła w  uroczystym przekazaniu raportu, dotyczącym polskich strat wojennych.

 

news1 

 

 

Spotkania Pani Senator z uczniami szkół podstawowych w Legnicy

 

 

 1

Joomla BJ Metis template by ByJoomla.com