Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

20

Maj
Zaproszenie na diecezjalny kongres Rodzin

06

Maj
W Starostwie Legnickim podpisano umowę na przebudowę drogi powiatowej nr 2220D

Dzięki pieniądzom z Polskiego Ładu będzie realizowana kolejna inwestycja drogowa w powiecie legnickim. 6 maja w obecności Krzysztofa Kubowa  szefa Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów, Pani senator Doroty Czudowskiej i poseł Ewy Szymańskiej oraz Adama Babuśki starosty powiatu legnickiego podpisano umowę z wykonawcą na realizację  inwestycji drogowej jaką jest przebudowa drogi na odcinkach: od drogi krajowej nr 94  do miejscowości Witków i od miejscowości Groble do Witkowa - łączna długość 4,5 km.

Zakres zadania obejmuje: poszerzenie i wzmocnienie konstrukcji drogi, przebudowę skrzyżowań i zjazdów, budowę zatok autobusowych w miejscowości Jerzmanowice, budowę chodników w miejscowości Jerzmanowice, przebudowę i budowę odwodnienia drogi i budowę kanału technologicznego, remont mostu na rzece Brenna w miejscowości Witków. Wszyscy obecni nie kryli radości z podpisania umowy na tę kolejną inwestycję drogową w powiecie legnickim.
Koszt inwestycji wyniesie 9,5 mln zł.

29

Kwi
2 maja - Dzień Flagi

Dzień łączności z polonią na całym świecie i Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Wszyscy wywieszamy na naszych oknach biało-czerwoną.

 

Dzień Flagi

22

Kwi
Charytatywny Koncert z Narodową Orkiestrą Dętą

Pani senator brała udział w cudownym koncercie charytatywnym z Narodową Orkiestrą Dętą. Wspaniały dyrygent Mariusz Dziubek, z wielką charyzmą, bardzo ekspresyjny, poprowadził swoją orkiestrę przez świat muzyki klasycznej, filmowej, rozrywkowej i rapu. Dopełnieniem wydarzenia był profesjonalny Krzysztof Ibisz, prowadzący aukcję w taki sposób, iż darczyńcy byli niezwykle hojni. Bijące serce otworzyło portfele na szczytny cel. Na koncercie wystąpili ukraińscy artyści, których w solidarności z walczącą Ukrainą sala oklaskiwała na stojąco. Przepiękny koncert. Jak będziecie mieli okazję warto obejrzeć narodową i spektakl stworzony przez jej dyrygenta. Na pewno nie będzie nudy.

22

Kwi
Otwarcie pierwszego żłobka w gminie Chojnów

22 kwietnia 2022r. w podchojnowskiej  Kolonii Kołłątaja nastąpiło uroczyste otwarcie pierwszego żłobka w gminie Chojnów. W uroczystości wzięła udział w imieniu Pani senator Doroty Czudowskiej Grażyna Majchrzyk . 50-ro maluchów w wieku od 3 miesięcy do 3 lat już od 4 maja będzie miało miejsce w „Arce Maluszka”, bo taką nazwę ma żłobek.

Na inwestycję władze gminy Chojnów pozyskały ponad 1,6 mln. zł dofinansowania. Żłobek wybudowano w ramach „Resortowego programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 MALUCH+ 2020”, współfinansowanego z Funduszu Pracy.  Placówka wyczekiwana przez rodziców maluchów jak i władze gminy . Wybudowana dzięki rządowemu wsparciu.

Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali: poseł Ewa Szymańska, członek zarządu Województwa Tymoteusz Myrda,  starosta legnicki Adam Babuśka, wójt Andrzej Pyrz, dr Małgorzata Hasiewicz-dyrektor generalna Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego,  Bogdan Styrkowiec-przewodniczący Rady Gminy i dyrektor Arki Maluszka  Agnieszka Sinkiewicz.

 

Więcej informacji  w linkach:

https://e-legnickie.pl/wiadomosci-z-regionu/powiat-legnicki/37572-arka-maluszka-otwarta-foto

https://chojnow.pl/news/news/view/id/14029

21

Mar
Wręczenie rządowych promes na zakup samochodów ratowniczo-gaśniczych dla dolnośląskich OSP

W dniu 21 marca przed strażnicą OSP w Raczkowej (powiat legnicki) odbyło się uroczyste wręczenie promes na zakup samochodów ratowniczo-gaśniczych dla jednostek OSP.

W imieniu senator Doroty Czudowskiej udział wzięła Izabela Wańkowicz, dyrektor biura senatorskiego. Ponadto w uroczystości wzieli udział poseł Ewa Szymańska i senator Krzysztof Mróz. Promesy wręczał Zastępca Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Adam Konieczny  w obecności Dolnośląskiego  Komendanta Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Marka Kamińskiego i Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Legnicy bryg. Wojciecha Huka oraz starosty legnickiego Adama Babuśki.

Z powiatu legnickiego promesy na zakup samochodu ratowniczo-gaśniczego otrzymały Ochotnicza Straż Pożarna w Raczkowej oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Jaroszówce.

06

Mar
84 rocznica ogłoszenia Prawd Polaków spod Znaku Rodła

Od kilku lat Pani Senator Dorota Czudowska uczestniczy w uroczystościach związanych z ogłoszeniem Prawd Polaków spod Znaku Rodła. Pięć prawd proklamowanych przez naszych przodków w 1938 roku na Kongresie  Polaków w Berlinie, ale  jakże nadal aktualnych, stały się swoistym depozytem i międzypokoleniowym testamentem.

 

Należy przypomnieć te pięć praw Polaków:

1.    Jesteśmy Polakami

2.    Wiara Ojców naszych jest wiarą naszych dzieci

3.    Polak Polakowi bratem

4.    Co dzień Polak Narodowi służy

5.    Polska Matką naszą, nie wolno mówić o Matce źle

 

Rodzina Rodła we Wrocławiu, której Prezesem jest Pan Tadeusz Szczyrbak, z wielkim zaangażowaniem przypomina nam wszystkim kim jesteśmy. Każdego roku 6 marca we Wrocławiu na Ostrowie Tumskim jest odczytany uroczysty Apel pod tablicą z Prawdami Polaków spod Znaku Rodła, która umieszczona jest na Kościele pw. Św. Marcina. Uroczystości towarzyszyły salwy honorowe oddane przez żołnierzy Wojska Polskiego i składanie kwiatów. Po Apelu wszyscy udali się na Mszę Św. do katedry pw. Św.  Jana Chrzciciela, której przewodniczył Jego Ekscelencja ksiądz bp prof. dr hab. Ignacy Dec Senior Diecezji Świdnickiej.

Ten świąteczny dzień zakończyła konferencja on-line w auli papieskiej.

 

Więcej informacji

www.rodzinarodła.pl

www.facebook.com/tadeusz.szczyrbak.39

 

 

01

Mar
1 marca 2022 r. Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych w Legnicy

W Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych na konferencji prasowej, która odbyła się pod pomnikiem Ofiar Sybiru legnicka Fundacja Pawła Jurosa zaprezentowała obraz, na którym na podstawie jednego z nielicznych zdjęć odtworzono portret legnickiego Żołnierza Wyklętego - majora Władysława Dybowskiego ps. "Przemyski", pierwszego wiceprezydenta Legnicy (lata 1945-46). Pomysłodawcą wykonania obrazu majora Dybowskiego w mundurze Wojska Polskiego była Pani Senator. Prezentując ten portret - organizatorzy uroczystości powiedzieli, że w ten sposób chcemy przywrócić godność i cześć Władysławowi Dybowskiemu - jako Majorowi Wojska Polskiego - naszemu Bohaterowi Wyklętemu, na którym komuniści wykonali karę śmierci na podstawie postanowienia Wojskowego Sądu Rejonowego. Wieczorem legniccy patrioci zebrani pod pomnikiem Niezłomnych zaśpiewali pieśń „Armio Wyklęta…” Sprawowano Mszę Św. w Legnickiej Katedrze, złożono kwiaty i znicze.

„CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM"

 

Więcej materiału w poniższych linkach.

https://legnica.fm/wiadomosci/wiadomosci-fakty/16-fakty-legnica/42994-tym-portretem-przywracaja-godnosc-legnickiemu-zolnierzowi-wykletemu

https://foto.lca.pl/foto,1646156234,Legniczanie_pami_tali_o_ho_dzie_dla_o_nierzy_Wykl_tych_.html

 

 

26

Lut
Solidarni z Ukrainą !


Biuro Poselsko-Senatorskie Ewy Szymańskiej i Doroty Czudowskiej wraz ze Starostwem Powiatowym w Legnicy organizuje zbiórkę darów dla walczącej Ukrainy.


Prosimy wszystkich ludzi dobrej woli o pomoc rzeczową w postaci żywności, środków opatrunkowych i higieny osobistej, leków.
Żywność o długim okresie przydatności do spożycia: makaron, ryż, olej, cukier, chrupkie pieczywo, konserwy, kawa, herbata, czekolada itp.
Środki higieniczne: mydło w kostkach, pasta i szczoteczki do zębów, podpaski, pampersy, papier toaletowy itp.
Środki opatrunkowe: bandaże, plastry itp.
Leki: przeciwbólowe bez recepty, przeciwbiegunkowe, środki dezynfekcyjne.
Koce, śpiwory (nieużywane).

Miejsce zbiórki darów:
Starostwo Powiatowe w Legnicy- parter
Plac Słowiański 1.
Poniedz.- piątek, godz. 10.00 - 18.00
Tel. 76 818 00 27

22

Lut
Najdłuższy tunel w Polsce w ciągu drogi ekspresowej S3 na Dolnym Śląsku przebity!

Drążenie dwunawowego tunelu TS-26  na budowie drogi S3 między Bolkowem a Kamienna Górą o długości 2300 metrów właśnie dobiegło końca.

Pani Senator Dorota Czudowska brała udział w tym bardzo spektakularnym wydarzeniu.

Niezwykła radość panowała  wśród wykonawców robót tj. konsorcjum PORR (lider) i PORR Bau (partner), przedstawicieli inwestora GDDKiA,  inżynierów, górników, a także wszystkich podwykonawców pracujących przy realizacji tej inwestycji.

 

Więcej informacji można zobaczyć na stronie jn.

https://bolkow.naszemiasto.pl/najdluzszy-tunel-w-polsce-jest-na-dolnym-slasku-dzisiaj-go/ga/c15-8691153

 

 

13

Lut
82 rocznica deportacji Polaków z Kresów Wschodnich na Sybir

Mszą świętą w intencji Sybiraków sprawowaną przez ks. Józefa Tracza, kapelana Sybiraków, Legniczanie uczcili pamięć zesłanych na Sybir. Senator Dorota Czudowska i Poseł Ewa Szymańska również pamiętały  i po Mszy Św. złożyły kwiaty pod pomnikiem Zesłańcom Sybiru.

Pamiętamy  o wydarzeniach z 9 i 10 lutego 1940 r., a tragiczne losy wielu Polaków, którzy pozostali na zawsze na „nieludzkiej ziemi”, są świadectwem cierpień. Tak wielu nie przeżyło katorgi, jednak pamięć o nich jest nadal żywa.

 

10

Gru
Pamiętamy o 40 Rocznicy Stanu Wojennego

Patriotyczny wieczór w Kościele Św. Tadeusza Apostoła w Legnicy z okazji 40 Rocznicy Stanu Wojennego. Łukasz Sołtysik z IPN w wykładzie pt.” „Stan wojenny w Legnicy: protesty, represje, konspiratorzy, bibuła” powiedział , że ”Solidarność” przyniosła Polsce i wielu krajom wolność. Ks. prof. Stanisław Araszczuk wygłosił  wspaniałą homilię w której użył słów „nie ma wolności bez prawdy”, a 17 letni Dawid Krężel ze Ścinawy zachwycił i rozczulił nas swoją interpretacją m.in. "Nadziei”, „Wznieś serce nad zło”, ”Żeby „Polska była Polską”. Potem spotkanie i rozmowy w podziemiu (kościoła).

 

https://legnica.fm/wiadomosci/wiadomosci-fakty/16-fakty-legnica/41824-40-lat-od-wprowadzenia-stanu-wojennego

 

 

08

Lut
Już podpisana umowa na przebudowę drogi Szczedrzykowice – Dąbie w gminie Prochowice !

W dniu dzisiejszym doszło do podpisania umowy na realizację dużej inwestycji drogowej, realizowanej przez Starostwo Powiatowe w Legnicy na przebudowę drogi Szczedrzykowice – Dąbie za ponad 5 mln zł . Inwestycja sfinansowana zostanie ze środków Polski Ład. Starosta Adam Babuśka podpisał umowę z wykonawcą firmą Berger Bau, którą reprezentował Grzegorz Serafin, w obecności senatora RP Doroty Czudowskiej, wicestarosty Janiny Mazur, burmistrza gminy Prochowice Alicji Sielickiej oraz dyrektora Powiatowego Wydziału  Dróg i Mostów Wojciecha Cichonia.

Marzeniem starosty legnickiego jest roczne modernizowanie 20 km dróg w powiecie i życzymy tego z całego serca.

 

07

Gru
Nowy modułowy Posterunek Policji w Prochowicach

W Prochowicach został otwarty nowy modułowy Posterunek Policji, powstał on  w technologii budownictwa modułowego 3D. Jest to pierwsza w Polsce tego rodzaju inwestycja,  a w planach policji jest 250 podobnych obiektów. Wielkie zainteresowanie tym pionierskim obiektem przejawiały komendy wojewódzkie z całego kraju.

Pani senator Dorota Czudowska przekazała wyrazy uznania i list gratulacyjny od Pani poseł Ewy Szymańskiej dla Pani burmistrz Alicji Sielickiej wraz z hasłem „MUREM ZA POLSKIM MUNDUREM”

 

news1 

 

 

Spotkania Pani Senator z uczniami szkół podstawowych w Legnicy

 

 

 1

Joomla BJ Metis template by ByJoomla.com