Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

01

Sie
Konferencja prasowa w Legnicy

Rząd Prawa i Sprawiedliwości wprowadza wspierające rozwiązania dla posiadaczy kredytów hipotecznych. Od 29 lipca można składać wnioski o wakacje kredytowe, dzięki którym w 2022 i 2023 roku kredytobiorcy mogą nie spłacać łącznie 8 rat kredytowych. W 2022 roku możliwe jest zawieszenie kredytu na 2 miesiące w III oraz na 2 miesiące w IV kwartale. W 2023 roku będzie to 1 miesiąc w każdym z 4 kwartałów.

Dziś o szczegółach tego rozwiązania poinformowali parlamentarzyści oraz samorządowcy podczas zwołanej w Legnicy konferencji prasowej z udziałem senator Doroty Czudowskiej, posłów Wojciecha Zubowskiego i Ewy Szymańskiej, starosty Legnickiego Adama Babuśki iprzewodniczącej Rady Miejskiej Legnicy Marty Wisłockiej.

Przedstawiona propozycjaskierowana jest dla osób, które:
● wzięły kredyt hipoteczny w polskich złotych na własny cel mieszkaniowy;
● zawarły umowę kredytu hipotecznego przed 1 lipca 2022;
● kończą okres kredytowania co najmniej po upływie 6 miesięcy od tej daty.

Wakacje kredytowe to nie jedyne wsparcie dla kredytobiorców. Rząd wprowadził również nowy, korzystniejszy wskaźnik oprocentowania kredytów. Osoby posiadające kredyt mogą korzystać także z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, w którym maksymalnie wsparcie wynosi 72 tys. zł, a jego część może zostać umorzona w przypadku terminowych spłat. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie Ministerstwa Finansów.

Szacuje się, że proponowane rozwiązania wesprą ok. 2 mln Polaków mających problemy ze spłatą kredytów z powodu inflacji. Co istotne - podobnego rozwiązania nie wprowadzono, gdy stopy procentowe rzutujące na wysokość kredytowych były na podobnym poziomie w latach 2008 i 2009. Wtedy też nie zdecydowano się na wprowadzenie innych rozwiązań, takich jak obecnie funkcjonująca i mająca działać dłużej tarcza inflacyjna - czyli obniżka podatków i danin, dotyczących zarówno nośników energii i produktów pierwszej potrzeby.

Podczas konferencji poinformowano również o rozpoczynającym się naborze z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Do gmin i powiatów województwa Dolnośląskiego ma trafić prawie 130 milionów złotych, w tym prawie 40 milionów na zadania wieloletnie, na które częściowe wsparcie było już udzielone wcześniej. Z deklaracji biorących udział w konferencji samorządowców wynikało, że spodziewać się można współpracy na linii samorząd - parlamentarzyści, czego efektem ma być zwiększenie szans na pozyskanie jak największych środków dla naszego regionu.

26

Lip
Uroczyste rozpoczęcie budowy Elektrowni Fotowoltaicznej Miłkowice o mocy 113MW

w dniu dzisiejszym w Dobrzejowie przecięto wstęgę  na placu, rozpoczynając tym samym budowę jednej z największych w kraju farm fotowoltaicznych.  Senator Prawa i Sprawiedliwości Dorota Czudowska symbolicznie wbiła pierwszy słupek pod panele przyszłej elektrowni.  Panele zostaną zamontowane  w miejscowościach Dobrzejów i Jakuszów na obszarze 200 ha,  wytwarzany  prąd przesyłany będzie kablem energetycznym długości 17 km i sprzedawany firmie TAURON. Farma fotowoltaiczna ma wytwarzać rocznie 117 megawatów czystej energii. Dla lepszego zobrazowania należy dodać, że może ona zasilić ok. 35 tys gospodarstw domowych.


Więcej informacji w poniższych linkach:

https://fakty.lca.pl/legnica,news,90173,W_Dobrzejowie_rozpoczela_sie_budowa_najwiekszej_farmy_fotowoltaicznej.html
https://legnica.naszemiasto.pl/powstanie-olbrzymia-farma-fotowoltaiczna-w-dobrzejowie/ar/c15-8924767

17

Lip
Przysięga wojskowa żołnierzy 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej

Wrocław, przysięga wojskowa żołnierzy 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. ppł. Ludwika Marszałka ps."Zbroja"
To już kolejna przysięga wojskowa w tym roku, w której udział wzięła pani senator.


Uroczystość poprzedziła Msza Św. w Kościele Garnizonowym pw. Św. Elżbiety, następnie przemarsz żołnierzy na pl. Wolności, wciągnięto flagę na maszt. Żołnierze złożyli przysięgę, wspierali ich licznie przybyli członkowie rodzin. Przysięga zakończyła się defiladą, nie zabrakło tradycyjnej, żołnierskiej grochówki na którą zaproszono wszystkich zebranych.

 

14

Lip
Trzecia edycja dotacji rządowej dla gmin powiatu legnickiego

Miliony dotacji z trzeciej edycji Programu Inwestycji Strategicznych dla samorządów, w których działały Państwowe Gospodarstwa Rolne.
W legnickim Starostwie Powiatowym  Minister Krzysztof Kubów w obecności senator Doroty Czudowskiej, poseł Ewy Szymańskiej i starosty legnickiego Adama Babuśki wręczył promesy.


W powiecie z rządowych pieniędzy skorzystają prawie wszystkie gminy. Ten ważny program wyrównuje szanse rozwoju na terenach popegeerowskich, pokrywa on 98 procent dofinansowania do inwestycji i jest ogromnym wsparciem  dla jednostek samorządowych. Największym beneficjentem środków został powiat legnicki, do którego trafi 4 mln 170 tys. zł. Kolejnym jest gmina Chojnów do której trafi 1 mln 119 tys. zł. Gmina Legnickie Pole otrzymała promesę na 2 mln zł. Wójt gminy Miłkowice odebrał promesę na kwotę ponad 470 tys. zł.


Burmistrz Miasta Chojnowa otrzymał promesę na kwotę 2 mln 989 tys. zł., a do gminy Ruja trafią środki  w wys. 2 mln. 450 tys.
Promesy otrzymały także gminy Prochowice na kwotę 2 mln. 21 tys. 542 zł oraz gmina Krotoszyce w wys. 2 mln. 940 tys.
Środki finansowe, które trafią do powiatu legnickiego będą dużym zastrzykiem na prowadzenie inwestycji poprawiających jakość życia mieszkańców w legnickich gminach.

 

14

Lip
Nowy Zakład Produkcyjny Pomp Ciepła Firmy Viessmann w Legnicy

W nowo budowanym zakładzie zatrudnionych będzie 3 tysiące osób. W uroczystości wmurowania kamienia węgielnego i podpisania aktu erekcyjnego uczestniczył premier Mateusz Morawiecki. Zakład mający produkować pompy ciepła przyczyni się w dużej mierze do rozwiązań przyszłościowych, zapewniających ochronę klimatu. Pani senator Dorota Czudowska również uczestniczyła w tym ważnym dla  rozwoju regionu i miasta Legnicy wydarzeniu, bardzo kibicuje szybkiej realizacji tej wspaniałej inwestycji.

 

10

Lip
Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa

W  Legnicy uczczono pamięć Polaków zamordowanych na Wołyniu w latach 1939 -1947. W kościele pw. Św. Jana Chrzciciela została odprawiona Msza Święta, po której złożono kwiaty pod tablicą pamięci. W imieniu senator Doroty Czudowskiej kwiaty złożyła poseł Ewa Szymańska wraz z pracownikami biura.

 

Więcej informacji można przeczytać w poniższych linkach:

https://e-legnickie.pl/wiadomosci-z-regionu/legnica/38623-uczcza-pamiec-polakow-mordowanych-na-wolyniu
https://legnica.naszemiasto.pl/rocznica-rzezi-wolynskiej-zostala-uczczona-wczoraj-w/ar/c5-8904261
https://foto.lca.pl/foto,1657476383,W_intencji_ofiar_ludobojstwa_na_Kresach_oraz_pokoju_w_Ukrainie.html

 

 

 

08

Lip
Uroczystości z okazji Święta Policji

W Sali Królewskiej legnickiej Akademii Rycerskiej odbyły się uroczystości  z okazji Święta Policji. Uczestniczyli w niej policjanci, pracownicy cywilni legnickiego garnizonu, ich rodziny a także zaproszeni goście. Panią Senator reprezentowała dyrektor biura senatorskiego Pani Izabela Wańkowicz, która odczytała okolicznościowy list skierowany do legnickich policjantów i ich rodzin od senator Doroty Czudowskiej i poseł Ewy Szymańskiej.

 

 

Więcej informacji można znaleźć w poniższych linkach:
https://e-legnickie.pl/wiadomosci-z-regionu/legnica/38628-swieto-policji-w-legnicy-foto-4
https://legnica.naszemiasto.pl/uroczystosc-z-okazji-swieta-policji-awanse-odznaczenia-i/ar/c10-8901449
https://fakty.lca.pl/legnica,news,89997,Strzega_bezpieczenstwa_W_piatek_swietowali.html

 

02

Lip
Odsłonięcie pomnika Kresowian w Dziesławiu

Podczas uroczystości została odsłonięta pamiątkowa tablica, na  kamiennym głazie, upamiętniająca wypędzonych Polaków z Kresów Wschodnich tj. z woj. lwowskiego, tarnopolskiego, z miejscowości Rudki, Podhajczyki  i Młyńska. Uroczystość odbyła się z inicjatywy wicestarosty powiatu lubińskiego,który jest z jednym fundatorów pomnika. W uroczystości uczestniczyła senator Dorota Czudowska. Patriotycznego charakteru uroczystości nadala obecność Związku Piłsudczyków RP. Pod koniec liturgii prezes Instytutu Józefa Piłsudskiego dr hab. Wiesław Wysocki odznaczył ks. Zbigniewa Bułę oraz wicestarostę Władysława Siwaka Srebrnym Krzyżem Honorowym.

 

01

Lip
Regionalny Dzień Leśnika i IX Dolnośląska Pielgrzymka Leśników

W uroczystości na Zamku Topacz we Wrocławiu w imieniu pani senator uczestniczyła dyrektor biura Izabela Wańkowicz. Tego dnia odprawiono Mszę Świętą Polową, której przewodniczył o. Ks. Biskup Jacek Kiciński. W trakcie uroczystości nadano odznaczenia państwowe i Kordelasy Leśnika Polskiego. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych zarządza blisko 542 tys. ha. , a leśnicy  dbają o zrównoważoną gospodarkę obszarami leśnymi. Warto pamiętać jak ważne jest znaczenie lasów, nie tylko dla dzikiej przyrody, ale też dla człowieka.

 

 

29

Cze
30 lat Diecezji Legnickiej

Uroczystości z okazji jubileuszu 30. rocznicy powołania Diecezji Legnickiej zbiegły się z 25. rocznicą wizyty św. Jana Pawła II w Legnicy oraz koronacji obrazu Matki Bożej Łaskawej z Krzeszowa.

W Legnickiej Katedrze została odprawiona Msza Święta. W uroczystościach wzięli udział biskupi sąsiednich diecezji, przedstawiciele kościoła grecko-katolickiego, prawosławnego, ewangelicko - augsburskiego a także z Czech i Niemiec oraz liczne grono kapłanów. W imieniu Pani Senator w uroczystościach uczestniczyła dyrektor biura Izabela Wańkowicz, która przekazała gratulacje i życzenia na ręce Biskupa Legnickiego.

 

20

Cze
Laureaci konkursu

Nagrodzeni w konkursie historycznym uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 19 gościli w biurze poselsko-senatorskim. Senator Dorota Czudowska i poseł Ewa Szymańska współorganizowały konkurs, który dotyczył postaci Legnickiego Żołnierza Wyklętego - Majora Władysława Dybowskiego ps. Przemyski. Major Dybowski w tym roku otrzymał pośmiertnie tytuł Honorowego Obywatela Legnicy, jego historia to część powojennych losów Polski, cieszy fakt, że młodzi ludzie chcieli ją poznać i osiągnęli bardzo dobre wyniki swojej pracy.

 

03

Cze
Święto Kół Gospodyń Wiejskich

W barwnej i niezwykle radosnej atmosferze  Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Legnicy, której kierownikiem jest Liliana Kowalczyk, zorganizowała spotkanie integracyjno-szkoleniowe Kół Gospodyń Wiejskichna terenie Giełdy Hurtowej w Legnicy. Do legnicy przyjechały Koła GW z Niedźwiedzic, Rosochatej, Tyńca Legnickiego, Miłogostowic, Wągrodna, Nowej Wsi Legnickiej,  Spalonej, Rui, Strupic, Rokitek, Bartoszowa na swoich stoiskach prezentowały i częstowały własnoręcznie przygotowanymi specjałami tj. pierogami, wędlinami, ciastami i pieczywem, żaden z uczestników i gości nie był głodny.  Dopełnieniem uroczystości był list do pań z od Marszałek Sejmu Elżbiety Witek odczytany przez Panią Dorotę Czudowską Senatora RP. Pani senator, jako że sama jest lekarzem onkologiem,  przeprowadziła krótką prelekcję nt. profilaktyki raka piersi i zachęcała do badań kontrolnych. Temat ten cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród gospodyń.  Na pikniku była również poseł Ewa Szymańska i Adam Babuśka Starosta Legnicki. Wśród stoisk nie zabrakło Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego z kierownikiem Arturem Szponarskim. Sprzyjający, słoneczny dzień i rozśpiewane zespoły z gmin  w dużej mierze wpłynął na integrację środowiska.

 

07

Cze
50. Rocznica Odprawienia Mszy św. Prymicyjnej przez Bł. Ks. Jerzego Popiełuszkę w Parszowicach

W Parszowicach w małym uroczym, kamienno-ceglanym kościółku pw. Św. Rodziny,  z pięknymi gotyckimi polichromiami z XV w.  została odprawiona Msza św. w 50. Rocznicę  Mszy św. Prymicyjnej Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki. Mszy przewodniczył J.E. Ks. Bp. Stefan Regmunt, podczas homilii przedstawił sylwetkę Bł. Ks. Jerzego, który w dniu 4 czerwca 1972 r.  w tym kościele odprawił jedną ze swoich mszy prymicyjnych. Jak co roku mieszkańcy Parszowic, przedstawiciele samorządów gminnych i powiatowych uczcili tę rocznicę. W imieniu Pani Senator Doroty Czudowskiej kwiaty pod tablicą pamiątkową złożyła asystentka Grażyna Majchrzyk.

 

31

Maj
Program Inwestycji Strategicznych to wiele milionów dla jednostek samorządu terytorialnego

Tuż po ogłoszeniu wyników II edycji Rządowego Funduszu Polski Ład przez premiera Mateusza Morawieckiego, w dniu dzisiejszym w siedzibie Starostwa Powiatowego  w Legnicy minister Krzysztof Kubów w obecności senator Doroty Czudowskiej i poseł Ewy Szymańskiej  wręczył samorządom promesy.

To bardzo dobre wiadomości dla samorządów, a w szczególności samorządów powiatu legnickiego, które otrzymały rekordowe wsparcie , około 115 mln złotych. Dzięki takim środkom na inwestycje, będą możliwe realizacje najważniejszych zadań na terenie poszczególnych samorządów. Minister Krzysztof Kubów pogratulował dobrze złożonych wniosków i wyraził radość, że wszystkie samorządy są beneficjentami tego programu.

Powiat legnicki otrzyma 12.690,309 zł. Z tej kwoty na utworzenie Zakładu Aktywności Zawodowej w Legnickim Polu trafi 7.717,059,57zł, na modernizację dróg powiatowych miejscowości Wilczyce 4.973,250zł.

Miasto Chojnów otrzyma 10 mln 400 tys. zł na przebudowę i rozbudowę oczyszczalni ścieków w Goliszowie.

Do gminy Chojnów trafi kwota 4 mln 702,5 tys. zł na modernizację dróg gminnych w miejscowościach Okmiany, Stary Łom, Goliszów, Kolonia Kołłątaja – Biała (Kolonia, Niedźwiedzice i Rokitki.

Gmina Krotoszyce otrzymała promesę na 2 mln 550 tys. zł, za które przebuduje kanalizację deszczową wraz z przebudową przepustu w Tyńczyku Legnickim.

Do gminy Kunice trafi 2 mln 850 tys. zł na budowę zbiornika wody i kontenerowej przepompowni wody dla miejscowości Grzybiany i Ziemnice.

Gmina Legnickie Pole otrzymała promesę na 9 mln. 880 tys. zł. Z czego 4 mln 940 tys. zł przeznaczone zostanie na budowę nowego pola campingowego i 4 mln 940 tys. zł na budowę bazy turystyczno-kulturalnej opartej o Bitwę pod Legnicą z 1241 r.

Gmina Miłkowice otrzyma 10 mln 812,9 tys. zł. Na pierwszy etap przebudowy oczyszczalni ścieków w Miłkowicach 9 mln 292,9 tys. zł, na przebudowę drogi gminnej nr 104486D i drogi wewnętrznej w Dobrzejowie.

Gmina Prochowice otrzyma 10 mln 920 tys. zł. Na budowę Centrum Sportu, Edukacji i Kultury w Kwiatkowicach gmina otrzyma 4.993,086 zł, na przebudowę i modernizację Gminnej Oczyszczalni Ścieków w Prochowicach (I etap) 5.020,558 zł, na przebudowę drogi gminnej wraz z budową chodników i miejsc postojowych w rejonie budynków mieszkalnych przy ul. Pocztowej od 13 do 21 kwotę 906 mln 356 tys. zł.

Gmina Ruja otrzymała promesę na 10 mln 355 tys. zł. Pieniądze przeznaczone zostaną na dwie inwestycje. Pierwsza, to budowa sieci kanalizacyjnej i tranzytu w miejscowości Wągrodno wsparte kwotą 5 mln 700 tys. zł. Druga to remont dróg gminnych wsparty kwotą 4 mln 655 tys. zł.

Związek Komunalny „Wodociąg Lisowice” otrzymał promesę na 3 mln 972,9 tys. zł z przeznaczeniem na rozbudowę stacji uzdatniania wody.

Promesy na kwotę 35 mln zł otrzymało miasto Legnica. 15 mln 750 tys. zł przeznaczone zostanie na przebudowę infrastruktury sportowej i rekreacyjnej, 14 mln 250 tys. zł na budowę dróg lokalnych aktywizujących obszary aktywności gospodarczej i mieszkaniowej.

Pani senator Dorota Czudowska podsumowała wydarzenie mówiąc, że jest to dla nas niezmiernie ważne, podejmując współpracę z rządem Prawa i Sprawiedliwości niezależnie od poglądów. Te pieniądze nie są dla Prawa i Sprawiedliwości, ani Platformy Obywatelskiej, ani dla Polski 2050, PSL, ani Konfederacji. Te pieniądze są dla Polaków i im będą służyć. Drogi, żłobki, przedszkola, które za te pieniądze zostaną wybudowane. Poprawa higieny poprzez budowę kanalizacji, czy też infrastruktura sportowa, która też jest potrzebna naszym mieszkańcom.

 

news1 

 

 

Spotkania Pani Senator z uczniami szkół podstawowych w Legnicy

 

 

 1

Joomla BJ Metis template by ByJoomla.com