Legnickie obchody 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego odbyły się 22/23 stycznia. Pomysłodawcą i inicjatorem była senator Dorota Czudowska.
22 stycznia w kościele pw. Św. Tadeusza Apostoła została odprawiona Msza św. w intencji rocznicy powstania i procesu beatyfikacji Romualda Traugutta.
Po Mszy św. odbyło się wspólne śpiewanie pieśni z okresu Powstania oraz kolęd a o okolicznościach ich powstawania i o autorach tekstów opowiadał prezes Stowarzyszenia Polskich Chrześcijańskich Demokratów Ryszard Jaśkowski. Za datę wybuchu Powstania Styczniowego przyjmuje się datę 22.01.1863r. tj. jest dzień powołania Tymczasowego Rządu Narodowego.
23 stycznia w Sali Królewskiej legnickiej Akademii Rycerskiej koncertował Zespołu Artystyczny Żołnierzy Rezerwy “ROTA” ze Złotoryi. Program uświetnił niezwykle entuzjastycznie wygłoszony przez pana Tomasza Łysiaka wykład pt. „Powstanie styczniowe. Młodzi przeciw Moskwie, Moskwa przeciw Młodym”. Tomasz Łysiak – syn znanego Waldemara Łysiaka, to świetny pisarz, autor wielu prac m.in. o bitwie legnickiej 1241 r. i powstaniu styczniowym, scenarzysta, redaktor i publicysta. Uczestnicy obu wydarzeń nie kryli wzruszenia i z żalem pożegnali artystów oraz wykładowcę.
Zachęcamy do obejrzenia relacji z wykładu T. Łysiaka oraz koncertu zespołu “ROTA”.





